şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: uyku apnesi)
  • (bkz: sigara)
  • benim bu. erken de yatsam aynı bok, geç saatlerde yatsam da aynı bok. geçen gün akşam 6 civarlarında iki saat uyuyayım, sonra kalkar işime gücüme bakarım dedim, ertesi sabah 7'ye kadar uyudum ama yine uykusuzum. uyumak, dünyanın en güzel şeyi. uyanmak ise saat kaç olursa olsun orospu çocuğu.
  • strese yatıp strese uyananların yaşadığı sorun.
  • kuvvetle muhtemel sigara içiyordur.
  • çeşitli sebeplerle uykusu bölünen insandır.

gerçek ve verimli bir uyku, kesintisiz ve derin olan uykudur.

gürültü, çişin gelmesi, kronik ağrı, banaannenin tuvalete gitmesi, korna sesi, açık tv sesi, komşunun bebeğinin zırlaması, kabus, kafayı meşgul eden bir sıkıntı vs. gibi sebeplerle uyku bölünürse, vücut non-rem ve rem aşamalarını geçirip yeniden uyku moduna girmeye çalışır. bu durum bedeni dinlendirmez, aksine daha çok yorar.
    kesintisiz ve derin 5 saatlik bir uyku, sürekli bölünen 10 saatlik uykudan daha faydalıdır.

bunların yanında;

-oda sıcaklığının uygun olması,
    -giyisilerin rahat ve pamuklu olması,
    -odanın dağınık olmaması
    -yatağın temiz olması, eğimli ve dar olmaması gerekir.

fiziki şartlar bir şekilde halledilir ama en önemli şey kafayı boşaltmak. bu zor tabi. ailevi sorunlar, iş veya okulla ilgili stres. sağlık sorunları. vs.

kıytırıktan bir sorunda bile beyin adeta diyor ki, "tür tehlike altında. bu problemi çöz. şu an kafanı meşgul eden şey her ne boksa, onun çözülmesi uykudan daha hayati."

kafanızı meşgul eden sıkıntıyı bir şekilde unutup uykuya dalsanız bile, o sıkıntı bilinçaltında devasa bir yer kapladığından sürekli saçma sapan rüyalar görürsünüz.

beyin stres yaratan unsurları ortadan kaldırmaya programlanmış. takıntılı olun veya olmayın. farketmiyor. kafayı meşgul eden bir sıkıntı varsa beyin diyor ki ne yap ne et önce bunu çöz.

uykuya en ihtiyaç duyduğum çocukluk çağımda, fenerbahçe yenildiği zaman sabahlara kadar uyuyamıyordum. halbuki fb'nin yenilmesi benim için hayati bir tehlike değil. ama beyin bir makina gibi. bize saçma görünen sıkıntılar, onun nezdinde ciddi algılanıyor. bazen de çok ciddi sıkıntılara maruz kaldığımızda madde almış gibi beden adeta uyuşuyor. umursamazlık çöküyor. anne dayağı yedikten sonra gelen tatlı uyku gibi.

2 ay önce usb bellek boyutundaki elektronik imzamı kaybetmiştim. fark eder etmez lisansını iptal ettirdim ama üzerinden 1 hafta geçmişti. kötü niyetli kişilerin eline geçmesi halinde başıma büyük sıkıntılar açacaktı. bunun stresiyle her akşam rüyamda e-imza görüyordum. rüyamda işyerinde çekmeceyi açıyordum, ordan çıkıyordu. metrobüste akbil basarken iett şöförü düşürdüğümü söyleyip veriyordu. eve geliyordum, eşim montumu çamaşır makinesine atmadan önce cebimde bulduğunu söylüyordu. acayip acayip rüyalar. hepsinde de biri müjde verip kaybettiğim şeyi bana veriyordu. sabaha kadar 3-4 kez uyanıyordum. stresten dolayı daha erken uyuduğum halde sabahları daha yorgun kalkıyordum. allah'tan 1 ay sonra e-imza postayla geldi. üstünde tübitak yazısını gören iyi niyetli biri tübitak'a göndermiş. tübitak da kayıtlı adresime.

işin özeti, siz ne kadar hayatınızın akışını kendinize göre düzenleseniz de vücudun kendine göre bir programı var. biyolojik saat bu, biyolojik program.

yapmamız gereken şey hayatımızı o programa uydurmak. sabahı sabah gibi, akşamı akşam gibi yaşamak. ama olmuyor. ne yaşadığımız ortamlar, ne yediğimiz besinler, ne giydiğimiz şeyler doğamıza uygun. zamanı bile kendimize göre yontmaya çalışıyoruz. gece gündüz kavramını hiç ediyoruz. vücudun böylesi bir zorlamaya tepki göstermesi kaçınılmaz.
  • uykunun evrelerinden bihaber insan beyanı.

90 dakikalık periyotların son demlerinde yani rem bölümünde uyanırsanız, salgılanan kimyasallardan mütevellit sabah şekeri gibi uyanmanız mümkün. kaç saat uyuduğunuz önemsiz.

tabi bu ilk uyandığın anda geçerli.

az uyursan günün ilerleyen saatlerinde patlıyorsun o ayrı.

edit:imla.
  • sabah uyandığı saatle de alakalıdır olarak sıkıntı yaşayan kişidir. uyandığında henüz güneş doğmamışsa vücut affalayabiliyor
  • daha önce yazılmış da olsa gözünüze sokarcasına hatırlatmak için bir de biz ekleyelim (bkz: sigara)
    en azından yatmadan bir iki saat önce içmeyin şu mereti.
  • ben.. çünkü yüreğim dinlen-e-miyor...