şükela:  tümü | bugün
 • ahmet yıldız'ın 2004 basımlı iletişim yayınlarından çıkan kitabının adı.

  "türk ulusal kimliğine ilişkin hala süregiden tartışmaların kutuplarında iki tasavvur duruyor: vatandaşlık esasına dayalı anlayış ve etnik-kültürel kimlik esasına dayalı anlayış. ahmet yıldızın incelemesi, türkiyede milli kimliğin inşa sürecinde etnik-kültürel kimlik vurgusunun ve tazyikinin en güçlü olduğu evreyi ele alıyor: 1919-1939 dönemi.

  "milli kimliğin seküler iddiası ile onu zımnen-kısmen açıkça! kısıtlayan dinsel yükümler arasındaki gerilim bu dönemde belirgindir. fakat asıl belirgin olan, milli kimliğin ve vatandaşlığın etnik yükemleridir. kitabın önsözünde ayşe kadıoğlunun belirttiği gibi, bu devrede halk,hem vatandaş hem türk olmakla vazifelendirilmiştir`.etnisizm, müfredatta ve dil-tarih politikalarında, kürt meselesi`ne ve gayrimüslüm azınlıklara bakışta, iskan ve tehcir uygulamalarında, asimilasyoncu önlemlerde bütünlüklü ve atak bir tutum olarak kendini gösterir. ahmet yıldız, milli kimliğin/vatandaşlığın etno-seküler çerçevesinin alabildiğine daraldığı bu dönemin tarihsel arkaplanını da, türk milliyetçiliğinin osmanlının son evresinden milli mücadelenin zoraki çoğulculuğuna uzanan oluşum dönemine bakarak inceliyor. sözkonusu döneme damgasını vuran etnisist milliyetçilik anlayışı, geçici veya tesadüfi midir; yoksa türkiye`deki resmi milli kimliği alttan alta belirleyen bir sürekliliği var mıdır? ahmet yıldız`ın sağlam bir teorik zemine, zengin ayrıntıya, özenli bir dile dayanan kitabı, bu kritik tartışmayı da uyarıyor."
 • ahmet yıldız'ın iletişim yayınlarından çıkmış, başarılı araştırma-inceleme çalışması.
  "türk ulusal kimliğinin etno-seküler sınırları" anlatılıyor kitapta.
 • yazarın ayşe kadıoğlu'nun danışmanlığında hazırladığı tezinin kitaplaştırılmış hali. ne tezi derseniz herhalde doktora tezidir derim. master tezinden kitap basmak her babayiğidin harcı değil. ama mesela ona örnek de şöyle bir şey vardı: (bkz: türklüğü ölçmek)
  (anlaşıldı bu akademisyen tayfasının "turkishness"la derdi var arkadaş. getirin 301'i!)
 • söz, mahmut esat bozkurt'undur aslen.. serdar turgut bir yazısında bu sözden ve bu kitaptan bahsetmektedir: http://www.aksam.com.tr/…/yazarlar/yazarlar210.html .
 • tek parti dönemi'nde adalet bakanlığı yapmış olan mahmut esat bozkurt'a ait bir sözdür. önceki cümleleri ile birlikte değerlendirildiğinde bağlamı daha iyi anlaşılabilir: "hanımlar, beyler! benim bir milliyetçi olarak her millete ve her milliyete hürmetim vardır. fakat niye saklayayım, türk olmasaydım kendimi dünyanın en bahtsız adamı sayardım. ne mutlu türküm diyebilene."

  kaynak ve daha geniş alıntı için bkz.: http://derinsular.com/…e-oz-turkluk-kavrami-yildiz/

  (bkz: ırkçılık/@derinsular)
 • bence tabi anlayana!!1! ile beraber güzel bir kombinasyon yaratıyor feysbukta.