şükela:  tümü | bugün
 • ilkokulda 5 sene boyunca her sabah bir kere söylenmek zorunda olan ve bu yüzden gına getiren laf, dile kolay en az 800 kere söyledim bu lafi ilkokulda (bkz: gina getirmek) (bkz: andimiz)
  10 kasım gazıyla kötülenmesinden sonra gelen edit: 5 yıl boyunca her sabah zorla söyletildiği için daha bi çok sevdiğim, iyice benimsediğim laf, artık her sabah yataktan kalkınca kendi kendime söylüyorum, her sabah zorla andımızı okutmasalar mutlu olamayacaktım türküm diye, yaşasın 6 yaşında çocukları her sabah soğukta bekletip ne mutlu türküm diyene dedirten anlayış!
 • - antuhan, türkler yine bizans topraklarındaymış, karılarımızı kızlarımızı skiyorlarmış...
  - ne mutlu türküm diyene... nası keyiflidir şimdii...
 • vaktinde tansu ciller "ne mutlu turk vatandasiyim" diye bi laf yumurtlayıp lafın esnekliğine balta vurmuştur.
 • eger pek zeki milliyetcilerimiz (kurt isareti yapip, biyik birakmayi milliyetcilik olarak görenleri kastediyorum) ortaya cikip bu lafi lacka etmeselerdi, siyasilerimiz populist politakalar izlemeselerdi, herkese anayasal haklari kosulsuz olarak saglansaydi, herkese is imkani saglansaydi, herkese egitim imkani saglansaydi, herkese vatandas olma haklari saglansaydi suan turkiyede yasayan tum guruplar (kendini azinlik olarak hissedenler) hic sorunsuz ne mutlu turkum diyene diyeceklerdi.
  niye diyeceksiniz cunku ortada bir amerika örnegi var. aslinda ortada amerikan diye bir millet yokken simdi avrupalısından tutun latin-ispanyol kokenlisine kadar 11 milletten insanin olusturdugu bir ulus var. tamam kendine amerikali diyenler genellikle beyaz amerikali olarak adlandirilan kuzey ve orta amerikada oturanlar ancak bu yeni gelenlerde hizla bir amerikanlasma surecinden gecip sonunda amerikali oluyorlar.
  iste bu durum niye bizim ulkemizde de olmasin? eger ileri bir ulke olsaydik ve yukarida saydigim seyler yapilmis olsaydi herkes halinden memnun bir sekilde yan yana sorunsuzca yasiyor olacaktik.
  ne mutlu turkum dendiginde kastedilen turkluk orta asyada suan yasamakta olan turkleri degil, suan anadoluda yasan insanlarin meydana getirdiği birligi ifade etmelidir. yok illa ben oradaki turk kelimesinden rahatsizim diyorsaniz o zaman tamam kabul, gelin "ne mutlu turkiye vatandasiyim diyene" (her ne kadar sevmesemde sanirim bunu ilk tansu ciller dedi) altinda bulusalim.
  sanirim bize biraz hosgoru ve anlayis ve sonrasinda da egitim gerekiyor. artik birlik olmamizin zamani degil mi?
 • eğer orta asya'dan gelenlerin farklı bir ismi olsa idi, eğer bu cumhuriyeti kuranlar birbirini yemeselerdi *, eğer 29 ekim sadece bir halkın (ya da ulusun) kurtuluşu olarak anlatılmasa idi, eğer bu ülkenin bütün insanlarına tek bir ulusun ismi verilmese idi; o zaman faşizan olmayabilecek cümle...
 • azinlik okullarinda da okunan andimizin yanlış hatırlamıyorsam son cumlesi ki bu durum cok ironiktir cocuk ermeni veya yahudi veya rum ama bagiriyor her sabah ne mutlu turkum diyene diye
 • kemalizm ile sovenizm arasindaki acik temas noktasi..
 • yuruyus karari sayilacak say olayının en populer olanı.