şükela:  tümü | bugün
  • halkların kardeşliğini şiar edinmiş, demokratik toplum ögelerini özümsemiş bir türkiyeli olarak, bu ülkeye barışın gelmesi, anadolu ve mezopotamya topraklarının birleştiği bu coğrafyada huzurlu yaşam için "ne mutlu türküm diyene" lafının biraz incitici, biraz dışlayıcı ve biraz da şovenist ırkçı olduğunu her türkiyelinin kabul etmesi gerekiyor.

eşbaşkanlarımız ve zindandaki başkanımızla mücadele ve direniş ruhunun tavan yaptığı şu günlerde, türk türk türk diye orta asya'dan kalma bir kökeni ön plana çıkarmanın ne manası var anlamak mümkün değil.

mustafa kemal atatürk'ün böyle bir lafı ettiğine bir süre inanamamıştım, onun gibi sosyalist proleter devrimcinin bunu neden demiş olabileceğini düişündüm ama cevap maalesef bulamadım.

ne mutlu anadoluluyum diyene
    ne mutlu türkiyeliyim diyene
    ne mutlu halkların kardeşliği diyene

gibi alternatifler daha az incitici olacaktır.
  • demeyene ne mutlu degildir. hakaret yok asagilama yok. neyinden incindin diye sordurur
  • istersen istiklal marşını da değiştirelim. her
    gün yeni bir saçma fikir üretiyorsunuz amk.

siz de olmayan beyni kuşa taksan ters uçar. ne vatana ne millete hayrınız var.

(bkz: bahçıvansın biberin yok dalyaraksın haberin yok)
  • türk olmayanlar ve türk düşmanları için incitici olabilir, düşünsene türk değilsin ve birileri türk oldukları için övünürken sen sünepe sünepe bir köşeye çekilmişsin.
  • (bkz: incinmişsin)
  • (bkz: keketroll)
    (bkz: don't feed the troll)
    sizin gibi vatan hainleri kurdurduğu müddetçe bu millet bölünmeyecek ve türk sancağını bu topraklarda asılı tutacağız.
    ne mutlu türküm diyene!
  • türkiyeli’den sonrasını okumadım. nedense o kelime bana itici geliyor. halkların kardeşliğini şiar edinmiş kısmına dayandım ama. yazar kişisine diyeceğim şudur: niyetin çok iyi ve temiz olabilir. belki haklısındır da ama bu ‘halkların kardeşliğini şiar edinme’ kavramı bende tiksinti uyandırıyor. aynı şey ‘ beka sorunu’ diye bir şey duyunca da oluyor. üzgünüm ve artık tahammülsüzüm.
  • bu yazıyı iyi niyetle yazmadığını biliyorum ama yine de açıklama yapayım. osmanlı'nın kurtuluşu için islamcılık denendi, osmanlıcılık adı altında senin "halkların kardeşliği" düşüncesi denendi fakat bunlar başarılı olamadı. sonra halk türkçülük düşüncesi kapsamında birleştiği için bu yoldan gidildi ve bu ideolojiyle türkiye cumhuriyeti kuruldu. bu cümledeki türk kavramı bir ırka değil türkiye cumhuriyetinin başka ırklardan olan insanlar da dahil olmak üzere tüm vatandaşlarını kapsadığı ve ırki değil, kültürel bir kavram olduğu için bölücülük gibi bir amacın yoksa incinmen için hiçbir neden göremiyorum.