şükela:  tümü | bugün
 • geldigi yeri hazmedememi$ ve/veya biryerlere geldigi konusunda anlamsiz bir fikre sahip insanlarin yuzune kar$i soylenebilecek bir sifat.
 • bizim modernite adı altında yaptığımız bir çok $eyi buraya ekleyebiliriz.. klozet kapaklarına i$lemeli örtü koymak bizim modernitemize, ne oldum delisi olduğumuza komik bir örnek..
 • makatlarına kompresor sokulası insanların sıfatı. (bkz: makata kompresorle hava pompalamak)
 • hazımsız insanlar için kullanılıyor bu..

  bu deliliğe karşı, belki de önlemek için söylenen ne oldum değil ne olacağım demeli diye bir söz vardır.. annemin ağzından düşmezdi bu söz; kendince hep bir çıkarımlar yapardı, insanların hal değişimlerine dair.. hiç bir bilgelik hevesi olmayan bir kadının öğrendiği ve aktarmakla yükümlü olduğu çocuğuna sık sık tekrar ettiği bir sözdü.. çok becerebildiğimi iddia edemem ama içime işlemiştir; kibirli olmamayı, şuursuz bir övünç içerisinde olmamayı öğütleyen, egoyu törpüleyen, hayatın kötü sürprizlerinden olabildiğince az hasarlı çıkmamız için sarfedilen bu söz.

  açıkçası hep doğru mu bu söz bilmiyorum; hep doğru olduğunu da sanmıyorum.. bazen olabildiğim şey için, gelebildiğim yer için o kadar uğraşıyorum, o kadar çok çalışmış oluyorum ki, bazen orada olmanın haklı gururunu yaşamak istiyorum.. ben yaptım, yek başıma yaptım demek isteyebiliyorum.. ama sakınılması gereken şey çalışıp didinip "aferin bana" demek değil galiba.. sakınılan şey, senin sahip olduklarının seni ele geçirişi, bunu görememen, onlarsız var olamayacak hale getirebilmen kendini.. ve bunları yitirebileceğinin, kaybedebileceğinin ve asıl senin insani vasıfların değerlendirilmesinde onların hiç önemli olmayabileceğinin aklına bile gelememesinden; bunlardan sakınılmalı..

  deli değil doğru tamlayan bu durumda.. şuursuz: "ne oldum şuursuzu" bu.. sıfatlarsız kendini tanımlayamamak, hiç olmak anlatmaya çalıştığım şey (bir sürü kez yazıp sldiğime göre çok da beceremiyorum bunu).. kendini başkalarından üstün sayabilmek mevki, güzellik, para, mal mülk, sevgili, eş, iş, kariyer gibi sahip olduklarınla.. varlığını ancak ben şuyum, ben şöyleyim, ben böyleyim diye bas bas bağırarak kendine ispat edebilmek asıl.. yazık, ne zavallı bir durum..
 • binbir türlü alavere dalavere çevirerek istediğini elde etmiş ve fakat tolere edememiş kişiler için söylenen ironik tanımlama.
 • maddi acidan vasat bir insanken kaderi degisip para icinde yuzen bir hal aldiktan sonra esini dostunu satacak derecede kisiligi bozulan insan musveddesi , musveddeleri .