şükela:  tümü | bugün
  • potansiyel bir küfür.

benim meramım o değil tabii ki. ispanya'daki el sidron mağarasında kısmi de olsa gayet iyi durumda bir iskelet bulunmuş. bu iskeleti özel yapan, bir neandertal çocuğuna ait olması. 8 yaşındaki bir çocuğa ait, 49 bin yıllık bir iskelet.

her sabah olduğu gibi kahvaltımda the washington post okuyup çayımı yudumlarken bu habere denk geldim. zaman zaman kendimi neandertallere yakın hissetmem ve bunun bir getirisi olarak neandertallerin ilgi alanıma girmesi nedeniyle ilgili haber anında dikkatimi celbetti.

habere göre, bu neandertal çocuğunun iskeleti ve aynı mağara sisteminde geçmiş yıllarda çıkarılan çok sayıda fosilleşmiş neandertal kemikleri baz alınarak yapılan incelemelerde, modern insanla neandertallerin gelişimi üzerindeki benzerlikler ve farklılıklar üzerine birtakım bulgular elde edilmiş.

görünen o ki, neandertallerin yetişkin hale gelme süresi modern insandan bile yavaşmış. ki primat türleri ele alındığında bu süreç insanda son derece yavaştır ve uzunca bir zamana yayılır. eski dostlarımızın gelişme süreci bizimki ile hemen hemen uyuşsa da iki önemli noktada bizden daha yavaşlar. birincisi, kafatasının -dolayısıyla beynin- nihai boyutuna ulaşma süresi. ikincisi, omurgadaki kemiklerin kaynaşma süresi.

detaylar haberde

kamyonlar mıcır taşır ve ben hep neandertalleri düşünürüm.

not: buraya gazeteler biraz geç gelir dostum.