şükela:  tümü | bugün soru sor
 • oncelikle haber icin buyrun: neanderthals, humans interbred, dna proves

  bildigimiz uzere bizim soyumuz afrika'dan geliyor. avrupa'ya ilk cikip neandertallerle karsilastigimizda adamlari yok edene kadar oldurmusuz. ayni zamanda saniyorum guzel kizlariyla ciftlesmisiz. klasik savas-esir hedesi.
  senaryosu herhangi bir sey olabilir ama yukaridaki linkten de bakabileceginiz gibi bir sekilde birlikte cocuklarimiz olmus.

  sadede gelelim: simdi bakiyoruz, en guzel insanlar avrupa'dan cikiyor. ozellikle isvecli/norvecli guzelligi diye bir sey var ve bu bolgeler aslinda onceden neandertallerin en sik yasadiklari yerler.
  o bolgeden uzaklastikca da guzellik azaliyor.
  anavatanimiza afrika'ya geldigimizde ise oyle cok bir guzellik muzellik kalmiyor.
  sadece bu iki ekstrem bile bize guzelligin nerden geldigini cok guzel acikliyor.
  kendi atalarimizin dogdugu yerler bir kutup, neandertallerin anavatani bir kutup olsun, gerisini cok da tartismaya gerek kalmiyor herhalde...
 • biraz kaynak:

  1
  2
  3

  makale linkleri yerine, -herkes o siteleri acamayacagi icin- makalelerden alinti yapmis website adresleri verdim. makale linklerini sitelerin altinda bulabilirsiniz.

  ozet gec:
  sadece neandetallerde ait bir genin insanlarda bulunma orani arastirmasi sonucu, en cok
  - kuzey bati amerika,
  - kanada ve
  - kuzey avrupa ulkelerinde bu gene rastlanmis.

  bu da neandertallerin aslinda guzel irklar oldugunu, insan (homo sapiens) dediklerimizin su anda zenci diye hor gorduklerimiz oldugunu destekler nitelikte.
 • spurious correlation'a enfes bir örnek teşkil eden çıkarım.
 • ırkçılığın bilimsel temelleri olabilecek konu güzel anlayışı kime göre neye, çoğu kişi renkli gözleri güzel bulur ama bu neandertallerle ilgili değildir, insanın ilk başlarda göz rengi sadece kahverengiydi diğer göz renkleri mutasyon sonucu ortaya çıktı, kahverengi göz daha sağlıklıdır. ten rengi zamanla açıldı koyu ten rengi daha sağlıklıdır.