şükela:  tümü | bugün
 • cd kapağı* cd label'i, dvd case insert gibi ürünler üreten ve internet üzerinden de satışı bulunan firma. http://www.neato.com/
 • graphviz'e dahil olan, network visualization programi.
 • (bkz: neat)
 • evin her yerini temizleyen bir robot markasi. kendi kendine kirli yerleri buluyor, temizliyor, kendi kendini sarj ediyor. siz sadece hangi gunler saat kac arasi temizlik yapmasi gerektigini ayarliyorsunuz. gerisini o hallediyor. cok guclu sensorleri var ve bu sayede duvarlara carpmiyor, merdivenden dusmuyor. kose bucak temizliyor.

  en buyuk rakibi roomba'ya gore cok daha guclu ve kaliteli bir yer temizleme robotu.
 • aynı zamanda gallieniellidae familyasından bir örümcek cinsi.
 • süper über bir elektrikli süpürge robotu markası.
  bir süredir neato xv signature pro modelini kullanıyorum, çok başarılı. her ortamda ayrı ayrı tavsiye ediyorum, keşke komisyon verseler.

  roomba'nin adi var ama teknoloji neato'da.
  (bkz: roomba vs neato)

  artıları:
  + yerdeki ıvır zıvırları kaldırırsan, her köşeye giriyor. uğraşmazsan, etraflarından dolanıyor. evde yerde duran minderler, sepetler, çiçekler ile denendi, cok kibar, hiçbir seye zarar vermiyor. sandalyeleri masanın üstüne kaldırmak hem harcadığı zamanı hem de masa-sandalye bacağı denizindeki verimini arttırıyor ama olduğu gibi bırakınca da elinden geleni yapıyor, sığabildiği her araya giriyor.
  + şarj aletinin yerini aklında tutuyor, temizliği bitirince yerine geri dönüyor. eğer temizlik esnasında şarjı azalırsa geri dönüyor, şarjı dolunca kaldığı yerden devam edip tamamlıyor.
  + bir yerde takılı kalırsa bir süre kurtulmayı deniyor. beceremezse uyarı sinyali verip motoru kapatıyor.
  + boyunun alçak olması sayesinde yatak, koltuk, şifonyer gibi şeylerin altına da giriyor.
  + önce kenardan kenardan gidip odanın sınırlarını ve kapıları anlıyor, kenarları süpürüyor, sonra ileri geri hareketlerle orta alanı tarıyor, sonra da diğer odalara geçiyor. böylece her yeri gezdiğini garanti ediyor.
  + 2 oda, mutfak, salon, 2 banyolu ve her türlü sehpa, saksı, paravan vs gibi engeli barındıran evde her köşeye girdi, geri de yolunu buldu, kaybolmadı.
  + sensörleri sayesinde eşyalara çarpmadan algılıyor.
  + saatini ayarlayarak "her gün öğlen evi süpür, geldiğimde mis gibi olsun" denilebiliyor.
  + birkaç gün üst üste çalıştırıldığında halının rengi değişiyor resmen, performansı çok başarılı.
  + normal bir elektrik süpürgesinin üçte biri kadar sesi var. yan odadayken duyulmuyor ama aynı odada biraz rahatsızlık verebilir. ama aynı evcil hayvan gibi kerata, izlemesi bile zevkli, o yüzden bana sesi batmadi. bir de genelde evden çıkarken çalıştırıyorsun zaten.
  + eve gelince toz haznesini çöpe boşaltıyorsun, o da sana teşekkür ediyor. torba derdi yok.
  + halıdan parkeye geçişlerde ya da banyonun 1,5cm'lik eşiğinde bir sorun yaşamadı.
  + manyetik bir bandı var, geçmesini istemediğin yer varsa bandı koyuyorsun orada duruyor.

  eksileri:
  - alet duvara sıfır ilerlese de alttaki fırçası boydan boya olmadığı için duvar kenarında yaklaşık 4 cm eninde bir bölgeyi süpüremiyor. bir müddet sonra o toz şeridi gözle görünür hale geliyor. duvarın dibinden gitmek için navigasyon algoritmasına o kadar kasmışlar da fırça tasarımı niye böyle olmuş anlamak zor. yeni modellerde düzeltirler sanıyorum.
  - bu direk aletin hatası degil ama devamlı onu kullanmanın getirdiği bir sorun: 4 ay boyunca sadece ve sadece bu robota evi süpürttürünce fark ettim ki aletin giremediği köşelerde toz katmanları oluşmuş. mesela ayaklı lamba ile koltuğun arasında kalan 10cm'lik bölge gibi şeyler. normalde elde makineyle süpürüyor olsan lambayı çeker, orayı komple alırsın. yine benzer şekilde koltukların üst tarafları da zamanla sorun oluyor. demek ki sadece robotla olmuyor, birkaç ayda bir o süpürge çıkacak yerinden.
  - bazı yerlere takılıp kalabiliyor. mesela banyo paspasları. büyük olanların üstüne çıkıyor ama küçük olanları ittiriyor, paspas toplanınca da takılıp kalıyor. aynı şekilde ikea poang koltuğun ayağı da sorunlu. ayak tahtasının kalınlığı biraz daha alçak olsa üstünden atlayabilir, ya da biraz daha yüksek olsa üstünden geçmeye yeltenmez ama bu haliyle üstüne çıkıp takılıp kalıyor. ya manyetik bandı kullanıyorum, ya da ayakların üstünden atlamaya kalkmasın diye koltuğun yan tarafına ufak bir eşya, kutu falan koyuyorum.

  bence bir eve bir adet neato robot + 1 adet dyson digital slim (şu sadece çubuktan oluşan süper ince olanlar ornek) yeter. şimdiki bilgim olsa asla bir dünya para verip standard elektrik süpürgesi almazdım.*
 • herhalde hayatımda almayı en çok istediğim elektrikli alettir kendileri. yaklaşık 6 aydır da kullanmaktayım signature pro modelini. almayı düşünenlere ilk tavsiyem yanda da fırçası olanı tercik etmeleri, çünkü fırçasız olan kenardaki tozları toplamakta biraz yetersiz kalıyor. onun dışında her şeyiyle süper bir alet, 3-4 haftada bir normal süpürge çalıştırıyorum o da kenarlardakileri almak için. ev hayvanım gibi adeta konuşuyorum onunla*. haftada 3 kere evde yokken çalışmak üzere kuruyorum yeterli oluyor. özellikle evdeki halılar yeniyse kabını her seferinde temizlemek gerekiyor bir diş fırçası vb. bir şeyle. shaggy halılarlarla hiç anlaşamıyor, takılıp kalıyor. aynı şekilde yerdeki kablolar, çamaşır kurutma telinin bacakları da problem, bazen üzerinden geçebiliyor bazen takılıp kalıyor. neatoyu alıcam diye zaten bütün koltuk, ünite, büfe vs. yerden yüksek almıştım, +8cm yüksekliğin altına girebiliyor. bir detay, gardolapların, mutfak dolapları vs. taban kısmı kapakların hizasından gerideyse oralarda kafayı biraz yiyebiliyor.
  sürekli fişe takılı/ünitesinde duruyor olması, cahilliğimden olabilir, pil ömrünü kötü etkiler mi diye düşündürüyor, ama tak çıkar yapmak da kötü edebilir diye ellemiyorum şimdilik. bu konu hakkında kullanım klavuzunda herhangi bi bilgi yok maalesef.
  bir de sensörü falan* bir şeyi var herhalde, sabah çalışıyor normalde ama akşam eve geldiğimde takılıp kalmışsa, şarjı bitse bile evde hareket/ses duyunca ses çıkartmaya başlıyor beni kurtar diye. seviyorum kendilerini.

  1.5 yıl sonra gelen edit: pil ömrünü yedim evet, şarja takılı olmayınca kısa sürede dururken dahi şarjı bitiyor. evi 2 şarjda süpürürken artık 3-4 şarjda ancak temizliyor. pil alınacak artık yakın zamanda.

  edit 2: pilleri amazondan sipariş ettim, 150 tl tutmadı bile, 15 günde de geldi üstüne, artık canavar canavar!
 • botvac d5 connected modelini 3 gündür kullandığım müthiş alet. evde iki tane kedimiz var ve bir hayli tüy sorunumuz mevcut. aleti ilk kez kullandığımızda, ev yeni temizlenmişti; buna rağmen, yarım saatlik temizliğin sonunda toz haznesinin dolduğunu görünce şok olduk. temizlik konusunda son derece başarılı. evde girmedik oda, temizlemedik nokta bırakmıyor. çalıştırmadan önce, yerde oyuncak gibi küçük malzemeler, kablo, yere kadar uzanan perde ya da sehpa falan varsa, bunları kaldırırsanız daha sorunsuz bir temizlik yapıyor. cep telefonunuza ya da tabletinize indireceğiniz uygulama üzerinden aleti çalıştırabilir, durdurabilir, temizlik programı ayarlayabilir ve siz evde yokken temizliği halletmesini sağlayabilirsiniz. kesinlikle her eve lazım.*
 • açılın bir aydır kullanıyorum, yazmazsam ölürüm!
  bunun d80 modelini kullanıyoruz bir ayı biraz geçti, özetle bıraktık öteki süpürgeleri kullanmayı, nadiren bir şeyler düşüp kırılırsa küçük dikey süpürgeyi kullanıyoruz. evde sanki bilinçli bi yaratık geziyor gibi namussuz, benden iyi temizliyor, iddiaya girsek o kazanır. başka entrylerde açıklandığı için aynı konulara değinmeyeceğim;

  -normal elektrikli süpürgeden şu açıdan iyidir; normal süpürgeler hortum yüzünden bir miktar güç kaybederler, dahası, uçlarında döner fırça bile olsa bu fırça hemen hemen bütün markalarda hava akımı sayesinde döndüğü için gerçekte pek dönmezler. fakat neato -ve dahi diğer robotlar- fırçaya motorla doğrudan bağlı oldukları için fırça çok iyi dönüyor, bizim halının ipini söküp dolanmıştı, koparamayınca da fırçam tıkandı uyarısı verip durmuştu.

  -mobilyalarınız yüksekse tadından yenmez, değilse yükseltin, buna değer.
  -filtresini sık sık tarağı ile temizleyin
  -bazen bütün evi temizlerken kafayı yiyebiliyor, her odayı ayrı ayrı yaparsanız daha verimli hallediyor işini, bi deneyin.

  sorularınız olursa seve seve yanıtlarım. inşallah btaryası filan uzun süre dayanır. bu makneyi aldığımızdan beri ötekileri açmadığımızdan süpürgeliklerin üstü leş gibi geçen dikkat ettim :)
 • 2005 yılında kaliforniya'da kurulmuş, temizlik robotları üreten firma. siz evde değilken evi süpürür, yuvasına geri döner.