şükela:  tümü | bugün
 • neato botvac d80 modelini 2 senedir kullanıyorum, artık zamanı gelmiştir sanırım bir yazı yazmanın. öncelikle negatif özelliklerini sayayım: uzun tüylü bir evcil dostunuz varsa her evi temizlemesinden sonra siz de altaki tüy toplama fırçasını temizlemelisiniz. gerçi bu negatif bir özellik mi yoksa pozitif mi bilemedim. çünkü işini sizden daha iyi yaptığına ilişkin bir gösterge . isterseniz 3 kere o halıyı süpürün yine de d80 kadar iyi halı süpüremezsiniz. duvar kenarlarını, köşeleri 1 cm falan kalacak şekilde çok sallamayabilir, sallayabilir de artık şans. evdeki altına girebildiği nesneler tepesindeki algılayıcından yüksekse sıkıntı yok zaten, alçaksa yine sıkıntı yok ama 1-2 mm ile falan tam denk geliyorsa arada bir sıkışabilir dallama. atık haznesi de küçük denebilir ama her koşulda bir tam temizleme işini çıkarır. böyle iplikleri sarkan ya da dökülen bir yolluk ya da halı varsa doğrudan atın çöpe o halıyı, yoksa her seferinde onu dokurken kör olan çocuğa küfür eder gibi sökmeye kalkar, az söker, sonra yardım ister dolandı diye. ha bir de ultra sessiz falan sanmayın, baya elektrik süpürgesi sesi çıkartır arkadaş.

  gelelim iyi özelliklerine. robot diyince narin bir şey aklınıza gelmesin, baya at gibidir. oraya buraya tırmanmayı dener, beceremezse vazgeçer, kolay kolay takıldım demez, her yeri gezer, şarj aleti fişe takılı ise saklasanız bile bulur, şarjı az gitmez (zamanla tabi ki pil ömrü azalıyor). arka arkaya 3 kere bile tüm evi temizletseniz yine o hazneyi doldurmalık yapar, ki bu iyi bir özellik mi kötü bir özellik mi bilemedim. gerçi siz bütün evi kendiniz süpürüp çalıştırsanız da aynen dolduruyor haznesini. böyle küçük bir eviniz varsa (benim ev 120 metrekare, küçük dediysem 1+1 değil yani), uzun iplikli halılarınız yoksa, evdeki eşyaların altı tam arkadaşın boyuna denk gelmiyorsa arkanıza bakmadan alın. tüy fırçasını temizlemek 1 dakika, hazneyi boşaltmak 1 dakika, hadi filtreyi de elektrik süpürgesi ile temizlemek 1 dakika, 3 dakikanızı alır toplam bakımı. 3 dakikada evinizi süpürüyorsanız almayın, yok daha uzun sürüyorsa alın, o takılsın kafasına göre.
 • dün itibariyle botvac d3 connected modelinden botvac d7 connected modeline geçiş yaptığım, botvac d3 connected modelini uygun fiyatla ikinci el satmaya karar verdiğim robot süpürgedir.
  d3 ve d5 modellerine no-go lines özelliğinin geleceğini ve d7'nin henüz zone cleaning yeteneğini almadığını öğrendiğimde bir miktar hayal kırıklığı yaşadım ama yine de d7'den memnunum.

  ayrıca d4 ve d6 modelleri çıkmış fakat bunların özelliklerine baktığımda d3 ve d5 dururken neden üretildiklerini tam olarak anlayamadım.
 • xv 21 model robot süpürgesini ikinci el satmak istediğim sukela firma. ilgilenen yesillesin.
 • son modelinden bir adet allahım amin.
 • son modeli olan d7’den 1 adet aldım teşekkür ederim allahım.

  3 gün amazon amerikada fiyat arastirdim yok arkadas, bulamadim! ben de neato’nun kendi sitesinden siparis gectim 799usd. urunu aldiktan 1 gun sonra amazon urunu satisa koyup bana mail atti! 699usd. uzgunum amazon inadim inat, tercihim neato.com oldu!

  edit: ürünü şubat ayı almıştım geçen haftaya kadar her şey mükemmeldi, cihaz saçmalamaya yönünü bulamamaya başladı. ufak bir araştırmayla cihazdaki lidar unitesinde kronik bir sorun olduğunu öğrendim. cihaz performans olarak hala en iyisi ama çabuk bozulmak gibi aptallıkları varmış ve neato hiç bir şekilde destek olmuyormuş.
 • (bkz: #97928013)
 • servisi olmadığı için türkiye'de kullanacaksanız bir süre sonra elinizde çok pahalı bir çöpünüz olmasını sağlayacak robot.
 • öncelikle robot süpürge başlığına yazdığım entry'yi bırakayım: (bkz: #107007201).

  xv-21 modelini 2014 yılından beri kullanmaktayım, aletin yedinci yılı. evdeki en değerli üç elektronik cihazımdan biri olur kendisi*.

  neato'nun türkiye'de yetkili servisi yok ve tamir eden var mı bilmiyorum. fakat cihazla bir problem yaşarsanız bu gerçekten bir problem olabilir.

  yukarıdaki 107007201 no'lu entry'de de bahsettiğim gibi; batarya ilk karşılaşacağınız sorun. bunu amazon, aliexpress gibi adreslerden kolayca çözebiliyorsunuz ve bir uzmanlık da gerektirmiyor.

  son bir sene içerisinde alet artık hata mesajı verip açılmaz hale gelince komple dağıtıp anakartındaki tüm kapasitörleri değiştirmem gerekti.

  geçtiğimiz haftalarda bir sorun daha yaşadım. alet "my vision blocked" hatası vermeye başladı. pc'de neato control uygulaması ile sensör ve motor testleri yaptığımda lidar denen, ortamı taramasını sağlayan mekanizmanın çalışmadığını farkettim.

  aleti yine ciğerine kadar açınca (çok fazla vidası var, cihazı açmak ölüm gerçekten), kameraları döndüren motorun bozulduğunu gördüm. aliexpress'ten yenisini sipariş ettim ve motoru yenisi ile değiştirdim. yine mesaiye başladı kerata*.

  ezcümle; neato kullanıcısı iseniz bir kaç sene sonra karşınıza çıkabilecek sorunları düşünmek zorundasınız. gerçi bu tüm markalar için geçerli.

  şunu da belirtmek gerekir: cihaz 6 sene boyunca hiç bir problem çıkarmadı. çok fazla çalışan ve elektronik/mekanik parçaları sürekli eskiyen bir alet olması, 5-6 sene sonra illaki sorun yaşatacağını düşündürüyor. burada verdiğiniz paraya göre ölçüp biçmek gerekiyor.

  ya elinizden tamir işleri geliyor olacak, ya da iyi bir elektronikçi bulacaksınız.

  bugün olsa yine neato alırdım. entry'de belirttiğim gibi toz alan ağzının geniş olması ve bu işin bayrak taşıyan markası olması sebebiyle rekabette bir adım önde bence.
 • kronik kose supurgesi lastigi gevsemis, garantisi suresi dolmus botvac d7 modelini tamir etmek isterken bozdugum temizlik robotu.
  icini acip, lastigi degistirip tekrar toparladiktan sonra navigasyon hatasi almaya baslayip simdi sictim diye dusunurken help desk ile baglantiya gectim. durumu acikladiktan sonra 2 dk icinde ariza kaydi olusturuldu ve mail adresime kargo etiketi yollandi.
  kargo neato'ya ulastiktan 1 hafta sonra garantisi dolmus, kullanici hatasi ucretsiz tamir edilmis urunu adresime gondererek ese dosta gonul rahatligi ile tavsiye edebilecegim marka olmustur.