şükela:  tümü | bugün
 • italya'nın en kaliteli kırmızı şaraplarını yapmakta kullanılan bir üzüm türü. adını italyanca sis anlamına gelen nebbia kelimesinden alır. bu üzümle yapılan şaraplargenelde %13 ve daha üst seviyede alkol içerir ve tadı zengin, tütünümsü, çikolataya benzerdir. rengi koyudur. genelde meyva tadıyla çeşitlendirilir.
 • bu uzumun yetistigi yer italya'nin belki de en cok yemek ve saraba onem verdigi yer olan piemonte'dir. en iyi orneklerinde konsantre bir sekilde meyve tadi ve agiz kurutacak kadar tanin vardir. italya disinda cok sinirli bir sekilde avustralya, yeni zelanda ve amerika'da yetistirilir. iyi ornekleri kat kat tatlarla ozdeslesmistir. katran, gul, kiraz ve siyah zeytin tadlari barindirir. koku fetisistleri icin sper bir saraptir. yaninda icilebilecegi yemek turleri tavuktan, peynire kadar siralanabilir.
 • barolo ve barbaresco saraplarinin yapildigi uzum dur. italyanin her yerinde yetisse de kaynagi ve en muteber olanlari piemonte bolgesidir.
 • bölgesel üzümler içinde dünyanın en iyi üzümlerindendir. italya'da her bölgede yetişir ama en güzel şarap yapılacakları piemonte'de yetişenlerdir.

  barolo, barbaresco, gattinara ve ghemme şaraplarının üzümü olarak bilinir. italya'da insanlar yaşadıkları bölgeye göre isimler vermişlerdir. bir bölgede "picutener", bir bölgede "chiavennasca" denmektedir.

  freisa üzümü ile kardeştir. ikisi de piemonte'de yetişmektedir. ayrıca fransız viognier üzümlerinden yapılmış şarapları ile nebbioli şarapları tad olarak benzerlik gösterir.
 • italyanın piemonte bölgesine eylül de bağbozumu sırasında sabah sisi ve rutubet çökmesiyle olgunlaşır. adının italyanca sis anlamından geliş sebebi budur. yağmura dayanıksızdır kireçli killi toprak sever. ünlü barolo ve barbaresco şarapları yapımında kullanılır.
 • 4-5 euro civarına italyada lokal üreticilerden bu üzümlerle yapılmış şarapları satın almanız mümkün. tabii ki barolodan bahsetmiyorum ama türkiyedeki fiyatlara göre düşününce resmen kalite patlaması.
 • 2022 yılının güzel bir şubat akşamında yudumladığım kırmızı şarabın yapıldığı üzüm. %14 alkol derecesi, açık kırmızı vişne tonu, akıyor mübarek(mübarek dediysem çokta şey yapmayın!). bu işin kompetanı olmasam da tavsiye ediyorum.
hesabın var mı? giriş yap