şükela:  tümü | bugün
 • soğuk su buharı oluşturmak için su moleküllerini yüksek frekans*ta ses dalgaları ile titreştirerek birbirinden ayıran ve bu sayede suyun kaynama noktasına ulaşmadan buhar haline gelmesi için kullanılan medikal cihaz.
 • nebulizer. çözelti halindeki ilaçları inhalasyon yoluyla alınmak üzere çok ince sis şeklinde dağıtan araç. bu araç ile ilacın solunum yolunun derinlerine kadar ulaşması sağlanır. jet nebulizer veya ultrasonik nebulizer gibi çeşitleri vardır.
 • tekniğini bilemem ama 110 lira para bayıldığım aynısını saç kurutma makinası da yapar diyebildiğim hava üfleyen araç. saç kurutma makinasının ağzına boru koyup da denemişliğim olmadı. olsaydı ciğersizin teki olurdum şu an. sakın denemeyin.
 • genelde solunum yolu hastalıklarında kullanılan, rahat nefes alınmasına olanak sağlayan cihaz.
  ilacı koyuyorsun içine, incecik buharımsı, gaz gibi bir şey üflüyor.

  bunu kullanmamız gerekenler anlar geçip, kafamı toplayınca aklıma geldi;
  bunun içine biraz rakı damlatsak ne kafa yapar ama?
 • astım hastalarının kullandığı medikal cihaz. nebulizatör kullanımı sonrası bazı bünyelerde kendimden biliyorum el ayak titremesi yapar ve insanı boşluğa düşürmüş gibi hissettirir.
 • omron marka olanini herkesin tavsiye ettiği ilacsal alet. ayrica kompresorlu olanlari pancar motoru gibi çalışıyor. pata pata pata
 • (bkz: koah) hastası annemin çıkardığı sesten ötürü horhor olarak isimlendirdiği medikal cihaz.
 • nebulizatörler sıvı formda bulunan ve bu cihazlar için üretilmiş ilaçları ses dalgalarıyla, basınçlı hava ile veya elektrik enerjisi kullanarak oluşturdukları titreşimlerle buhar haline getiren ve inhalasyon yolula uygulanabilmesini sağlayan cihazlardır, yalnızca nebulizatörlerle kullanmak üzere hazırlanmış özel ilaç formları vardır ve bu ilaçlara nebul ilaçlar denir. nebulizatörlerin çeşitleri mevcuttur:
  jet nebülizerler:basınçlı hava veya oksijen kullanarak sıvı halde bulunan ilacı gaz (aerosol) haline getirebilen cihazlardır.hastanelerde sıklıkla jet nebülizatörler kullanılmaktadır.
  ultrasonik nebulizerler:oluşturdukları yüksek frekansta ses dalgaları aracılığı ile kristal üzerinde bulunan sıvının yüzeyinden aerosole döneşen damlalar oluşturabilen cihazlardır.
  titreşimli membranlı nebulizerler:kullandıkları elektrik enerjisi yardımıya oluşturdukları titreşimle ilaç bir ağ örgüsünden geçerek gaz haline gelir. diğer iki model nebulizatöre oranla daha etkili olup haznede kalan miktar da diğer modellere göre çok azdır.
 • gürültüsüz olması elzemdir.