• kötü anıların eşlikçisidir bazen. daha doğrusu bambaşka bir şey ararken karşınıza çıkıverdiğinde kötü anılar kendisine eşlik eder. birden beliren powerpoint slaytları gibi bir his yaratır: nebulizatör - hastane odası - nebulizatör - evdeki yatak - nebulizatör - bi şey bi şey bi şey...
  • genelde solunum yolu hastalıklarında kullanılan, rahat nefes alınmasına olanak sağlayan cihaz.
    ilacı koyuyorsun içine, incecik buharımsı, gaz gibi bir şey üflüyor.

bunu kullanmamız gerekenler anlar geçip, kafamı toplayınca aklıma geldi;
    bunun içine biraz rakı damlatsak ne kafa yapar ama?
  • soğuk su buharı oluşturmak için su moleküllerini yüksek frekans*ta ses dalgaları ile titreştirerek birbirinden ayıran ve bu sayede suyun kaynama noktasına ulaşmadan buhar haline gelmesi için kullanılan medikal cihaz.
  • başımıza hakkında şöyle bişey gelmiş olan cihaz. şimdi biz bunu zamanında 1,5 yaşındaki oğlan için almış, biraz kullanmıştık. ancak ben bu cihazı doğru kullanabildik mi, kullanamadık mı emin olamamıştım. çünkü maskenin ordan çıkan bir "buhar" görememiştim. çocuk kullandı 3-5 o zaman ne kadar kullandı hatırlamıyorum ama, ben youtube'ta izlediğim bütün videolarda maskenin oradan beyazımsı bir buhar çıktığını görmeme rağmen bizde yoktu öyle bişey. ama bu arada buhar nasıl çıkar onu da anlamamıştım o zaman. yani ısıtılmayan sıvı nasıl buhara dönüşür ki zaten anlamamıştım ama cideolarda vardı böyle bişey. lan demiştim buhar efekti falan mı koydular, hani hava buradan çıkıyor, anlayın diye, -bile düşünmüştüm. garip gelmişti bana ama bir muamma olarak kaldı bu durum. gel zaman git zaman, bu cihazı yine ihtiyacımız oldu, oğlan bronşit olmuş. bizdekine baktım, parçalarından bazıları kaybolmuş. toparlayamayız deyip bi yakınımızdan istedik nebulizatörlerini. ilaçlarımızı da aldık geldik abi. taktık ettik, kurduk teşkilatı, ilaçları koyduk vs. zaten son derece basit bir sistem. ancak gene buhar yok. yani hadi bizimdekinde bi problem vardı diyelim, bunda da aynı şey. allah allah. ne tel maça tuhaf bişey bu nebulizatör diye diye düşünerekten, çocuğa verdik (mi bilmiyorum) havayı. belki de sadece havayı verdik. maskenin içinde damlacıklar oluşuyo ama o beyazımsı buhar yok.hanıma da söledim bu durumu. olmuyor gibi. işten güçten vs fırsat bulup 2. günün akşamı kendime de yaptım bi koku duyacak mıyım vs diye. hani ilaç alıyorum hissiyatı olacak mı diye yok abi. bu çalışmıyor, burda bir problem var net. hiçbişey olmadığına neredeyse eminim. internetten bir miktar araştırıp ilginçtir ki hiçbir sonuca ulaşamadıktan sonra, eczaneye gidip sormaya karar verdim. gittiğim eczanede görevliye durumu anlatırken bir genç kulak misafiri oldu. o da astım hastasıymış ve kullanmış bu cihazlardan. ilaçları da almıştım denedik ettik, abi dedi ilacın içeriğindendir buhar çıkmaması, yani bak bi hava geliyo yani dedi. bi yandan inşallah öyledir dedim içimden umutsuzca ama bir yanım hala tatmin olmadı. cihaz buhar değil, damlacık püskürtüyor yani sonuçta.. bizim bacanaklar da kullanmışlardı çocukları için ona da sordum, bizde de buhar yoktu dedi, aynen bizimki gibi olmuş onlarda da. damlacıklar. o da öyle deyince heralde gerçekten de sorun yok diye düşündüm ama hala, o zaman o videolarda gördüğüm buhar neydi lan diye beynimi kemiriyor bişeyler. hadi dedim bi de hastaneye gideyim. gittim çocu kservisine hemşireye anlattım, takalım deneyelim dedi, hemen taktık denedik, direkt bu olmuyo dedi, bi problem var. çıkardı hortumu ve maskeyi komple. kendi getirdi bi tane taktı. mis gibi bembeyaz buharı gördüm. heh dedim işte ya. kasın sağolsun alın kullanın bunu dedi ve problem çözülmüş oldu. bu sorundan müzdarip arkadaşlara tecrübemi aktarmış olayım. şu tip şeyler yazıyor internette, filtre kapalı olmasın, cihazın gücü azdır, boru katlanmasın vs. (o kadar salak değiliz) çok basit bir sistem zaten. borudan hava geliyo tamam. ama neden olmuyo abi, mesele "ilaç haznesinin içindeki o ince küçük uzun plastik parçacık. şapka gibi takılıp çıkarılabilen. yani galiba öyle. hastanede o kadar detaylı incelemedik konuşmadık ama, bizimkinde ben ondan şüpheleniyordum. hareket etmiyordu. bilmiyorum etmesi gerekiyor mu ama sanırım gerekiyor. neyse o "boru-ilaç haznesi ve maske" kombini komple değişince sorun çözüldü. bilginizay.
  • 11 aylık kızımın hastalanmasıyla mecburen edindiğimiz cihaz. doktoru ventolin ve cortair yazdı. eczaneden mesh tipi olanından aldık. buraya kadar her şey normal. doktor tedavi parçası olarak reçete ettiği için edindik.

fakat problem şu, eski fotoğraf albümü, yeni reklam izleme aracımız olan instagramdaki 10 influencerin 15i herkese nebülizatör almasını salık verip linkliyor. konuyla alakasız, sağlıkçı olmayan influencerlar bunlar. takip ettiğim bazı doktor hemşire hesapları ise nebülizatörün bir tedavi yöntemi olarak kullanıldığını, herkesin almasına gerek olmadığını söylüyor. ilk grup influencerin linklerden para kazandığını düşünürsek, nebülizatör firmaları reklam mı yaptırıyor diye düşünmedim değil, çünkü hepsi aynı markayı özellikle linkliyor.
    sözün özü, instagramdan gelen sağlık tavsiyelerine, üzerine düşünüp araştırmadan güvenmeyin sevgili sözlükçüler.
  • nebulizer. çözelti halindeki ilaçları inhalasyon yoluyla alınmak üzere çok ince sis şeklinde dağıtan araç. bu araç ile ilacın solunum yolunun derinlerine kadar ulaşması sağlanır. jet nebulizer veya ultrasonik nebulizer gibi çeşitleri vardır.
  • traktör gibi calisanindan almaktansa tamamen sessiz (gercekten hiç ses cikarmiyorlar) bir urun arayanlar bu cihazi alabilir. tam bir hayat kurtaricidir.

daha portatif bir şey arayanlar su ürünlere goz atabilir (ben de bunları bu entry'yi yazdıktan sonra keşfettim ve bana sorarsanız yukarıda attigimdan daha kullanislilar çünkü yukarıdaki urunu sürekli elinizle tutmanız gerekiyor, asagidaki ürünlerden bazilari hands-free yani elinizle tutmak zorunda degilsiniz, gundelik hayatınıza devam edebilirsiniz. bu açıdan çok kullanislilar.);

https://www.amazon.com.tr/dp/b07rl7brd8
    https://www.amazon.com.tr/dp/b09lhh1sd7

ne alırsanız alin ama kesinlikle ve kesinlikle eczanelerden traktör gibi ses çıkaran aletlere yüzlerce lira paralar bayılıp almayin. bu attigim nebulatorlerin herhangi bir sesi yoktur. çocuğunuz icin aliyorsanizda zaten en iyisi bunlar. ses cikarmadigi icin çocuğunuz rahatsız olmaz. eczaneler size traktör gibi ses çıkaran ürünleri bu önerdiğim ürünlerin 3-4 kati fiyata kitliyor afedersiniz.

edit: onceki linkler bozulmuş, 2024 yılı icin yeni birkaç link ekledim. ilerleyen yıllarda bozulursa yine yesillendirirsiniz.
  • (bkz: koah) hastası annemin çıkardığı sesten ötürü horhor olarak isimlendirdiği medikal cihaz.
  • nebulizatörler sıvı formda bulunan ve bu cihazlar için üretilmiş ilaçları ses dalgalarıyla, basınçlı hava ile veya elektrik enerjisi kullanarak oluşturdukları titreşimlerle buhar haline getiren ve inhalasyon yolula uygulanabilmesini sağlayan cihazlardır, yalnızca nebulizatörlerle kullanmak üzere hazırlanmış özel ilaç formları vardır ve bu ilaçlara nebul ilaçlar denir. nebulizatörlerin çeşitleri mevcuttur:
    jet nebülizerler:basınçlı hava veya oksijen kullanarak sıvı halde bulunan ilacı gaz (aerosol) haline getirebilen cihazlardır.hastanelerde sıklıkla jet nebülizatörler kullanılmaktadır.
    ultrasonik nebulizerler:oluşturdukları yüksek frekansta ses dalgaları aracılığı ile kristal üzerinde bulunan sıvının yüzeyinden aerosole döneşen damlalar oluşturabilen cihazlardır.
    titreşimli membranlı nebulizerler:kullandıkları elektrik enerjisi yardımıya oluşturdukları titreşimle ilaç bir ağ örgüsünden geçerek gaz haline gelir. diğer iki model nebulizatöre oranla daha etkili olup haznede kalan miktar da diğer modellere göre çok azdır.
  • evimizde yerli üretim olanı var. ucuzundan aldım iş görüyor. . yazmayı çok isterdim ama tam bir traktör olduğu için yaşlanınca falan ben kullanırım heralde. benim ufak kesinlikle yanaşmıyor yanına. kollarından tutup çocuğuma travma yaşata yaşata veriyoruz mecbur.. sessizleri de varmış ama bende para yokmuş.
hesabın var mı? giriş yap