şükela:  tümü | bugün
  • 26 aralık 1923 izmir doğumlu kemancı, besteci ve müzik yazarı. 12 ton sistemi ve dörtlü armoniyle ilgilenmiş, daha sonra türk halk müziği ve klasik türk müziği form, usül ve makamlarını bestelerinde kendi üslubuyla kullanmıştır.

uzun yıllardan beri izmir konak'ta kendi açtığı levent müzikevi'ni işletir. bu süre zarfında "çağdaş türk müziğinde dörtlü armoni", "türk ve batı müziği ezgilerde çokseslilik yöntemi" ve "çalgı ve orkestralama bilgisi" adlarıyla yayımlanmalarına kadar eksikliğini hissettirmiş üç kitaplık kaynağı türk müzik literatürüne kazandırmıştır.
  • özlem adinda piyano icin 2 sayfalik calmasi kolay ama yogun duygulu bestesi de bulunmaktadir.
  • yemeni isimli, çoban yıldızı bale müziğinden bir flüt-piyano düeti vardır ki ne çalmaya ne de dinlemeye doyum olur.
  • bugün güntekin yazgan'ın kör uçuş adlı anılarında çocukluk arkadaşı olduklarını öğrendiğim; ilaç sektöründe çalıştıktan sonra levent müzik evini kuran necdet bey ile tanışmam seksenli yılların sonunda tıp fakültesinde çıkarttığımız tablet dergisi' ne reklam almaya çalışırken oldu.
    ilaç sektöründe çalıştıktan sonra kurduğu levent müzik evinde kendisine:
    "2000 tıp öğrencisinin potansiyel müşteriniz olmasını istemez misiniz? diye sordum
    "istemem" diye yanıt verince durup bir daha baktım gözlüğünün camı çatlak bu abiye
    hala ara ara uğrar tel veya kitap alırım. kitapların fiyatlarını hiç değiştirmez. (eski enflasyon günlerinde de değiştirmezdi)
    geçen hafta aldığım kitabın fiyatı 20 000 000 lira
  • çok üzgünüm sözlük, bugün öldüğünü öğrendim. üzgün olmamın sebebi necdet bey'in kim olduğunu biraz önce öğrenmiş olmam.
    izmir'e her gittiğimde nota defteri alırdım kendime ve arkadaşlarıma, ilk solfej kitaplarımı ondan almıştım. ne yazık ki o kitapları alırken kim olduğunu ne iş yaptığını bilmiyordum. sadece kitap satan esnaf olarak biliyordum.
    büyük besteciymiş!
    keşke daha önce tanımış, bilmiş olsaydım. kim olduğunu, neler yazdığını, kimlerle çalıştığını... vs.
    üzüntümün sebebi budur, kendime kızıyor olmam.
    yarın alsancak camiinde son yolculuğuna uğurlacak. ışıklar içinde...