şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: masada)
 • israil’in güney kesiminde çöl.
  doğu kesimi büyük rift vadisi’nin kuzey ucu boyunca uzanan üçgen biçiminde necef çölü, yer yer vadilerle kesilen kireçtaşlı bir yayladır. * kuzey ucundaki birüsseba havzası verimli lös tabakalarıyla örtülü olan bölge, yeraltı gelir kaynakları "fosfatlar, doğal gaz, petrol" bakımından zengindir.
  zorlu enerji'nin %42,15 oranında iştiraki olan ezotech electric ltd şti.'nin sahip olduğu ramat negev kojenerasyon santrali de burada yer alır.
 • necef çölü, güney israil’de mısır, ürdün, israil arasında yer alan çöl. necef ismi ibranice'de kuru anlamına gelmektedir ve tevrat'ta da güney anlamına gelecek şekilde kullanılmıştır. günümüzde israil sınırları içindedir. kuzeyinde lut gölü, güneyinde akabe körfezi bulunur.

  çöl bölgesinin hangi devlette kalacağı, yeni kurulan israil devleti ile ürdün arasında 1948 arap-israil savaşı’na neden oldu. çölün büyük bölümünü ele geçiren israil, çöl topraklarını verimli duruma getirmek için 500 km uzunluğunda beton boruyla su getirerek sulamaya başladı. bugün burada tahıl tarımı ve meyvecilik yapılmaktadır. çok eski zamanlardan beri bilinen bakır, petrol, fosfat ve manganez yatakları bulunup işletilmeye başlandı. necef çölü ekonomik yönden israil için önemli bir kaynaktır. ayrıca 1979'da kurulan ramat hovav toksik atık tesisi de bu çölde bulunmaktadır.

  necef çölü'nde israil ulusal parkları'ndan biri olan timna vadisi vadi parkı da bulunmaktadır.

  necef, kayalık bir çöldür. kayalık vadiler ve derin kraterler nedeniyle sık sık bölünen araziye sahiptir. dünyada sadece necef çölü'nde görülen ve ibranice adı makhtesh ya da makteş olarak nitelenen bir krater yapısının bulunması ise jeolojik yapısıyla ilgili olan en önemli özelliğidir.
 • israil'de bulunan, beer sheba'dan eilat'a kadar uzanan çöl. üzerinde bir çok natural reseve vardır. ayrıca üstteki suserın belirttiği gibi maktesh ramon adındaki dünyanın en büyük erezyon krateri de bu çöldedir.(bkz: mitzpe ramon)

  ayrıca yıl boyunca çeşitli festivallere ev sahipliği yapmaktadır. bu festivallerin en büyüğü (bkz: midburn)'dür.
 • (bkz: yatir ormanı)