şükela:  tümü | bugün
 • istanbulurbandatabase.com´dan "1918 necip bey map" seçeneği ile "kısmen" ulaşılabilecek olan haritalardır. aslının tamamının küçük bir imajı: https://eksiup.com/p/hd78713sdep9

  --- spoiler --- alıntıdır ---

  1914 - 1918 yılları arasında istanbul şehremaneti harita şubesi müdürü olarak görev yapan mühendis necip bey tarafından çizilmiş haritalar, genel adıyla “necip bey haritaları” olarak bilinir.
  tamamı 15 paftadan oluşur; 1/50.000 ölçekli istanbul ve boğazları kapsayan bir genel harita (heyet-i umumi) dışında, 1/5.000 ölçekli 14 pafta vardır. bütün paftaların künyesinde, “istanbul şehremaneti harita şubesi müdürü mühendis necip bey. şehremaneti heyet-i fenniyece istikşaf tarzında tanzim ve tertip edilip, viyana’da basılmıştır” açıklaması yer almaktadır.1 osmanlıca kopyası 1918 yılında viyana’da, fransızca kopyası ise 1924 yılında ahmed ihsan matbaası’nda basılmıştır. istanbul iki pafta, beyoğlu ciheti iki pafta, anadolu ciheti iki pafta, rumeli ciheti iki pafta, rumeli sayfiyeleri iki pafta, anadolu sayfiyeleri bir pafta, avrupa sayfiyeleri üç pafta ve heyet-i umumi bir paftadır. adalar dahildir.
  --- spoiler --- alıntıdır ---

  (bkz: alman mavileri)
  (bkz: goad haritaları)
  (bkz: pervititch haritaları)
  (bkz: nirven haritaları)