şükela:  tümü | bugün
 • 18 aralik 2002 tarihinde silahli saldiriyla olen ankara universitesi ogretim gorevlisi.
 • devletçi bakış açısı ile maruf bir kişiydi. alman vakıflarına, bilumum bölücü ve irticai oluşumlara, özellikle fethullahçılara takmıştı. katlinin destabilizasyon amaçlı olarak kullanılabileceği ihtimalini gözardı etmemek lazım. umarım örgüt işi değildir ama bu uzak bir ihtimal.
 • fethullah gülen davası'nda müdahil sıfatını taşıyordu. "alman vakıfları ve bergama dosyası" adlı kitabında bergama'da siyanürle altın aranmasını protesto eden köylülerin arkasında yabancı güçler olduğu iddiasını ortaya attı.
 • hicbir sey birdenbire olmadi

  once ezani arapcaya cevirdiler
  dinlediniz.

  sonra 'siz isterseniz hilafeti bile getirirsiniz' dendi
  demokrasi sandiniz.

  sonra bir cig gibi kur'an kurslari,
  imam hatip okullari acildi.
  din dersleri anaysal zorunluluk oldu.
  kabullendiniz.

  tesettur artti,cami sayisi okullari gecti,
  inanc ozgurlugu saydiniz.

  giyim kusama mudahale ettiler,
  oruc tutmayani oldurduler.
  sasirdiniz.

  daha sonra bilim adami ve yazarlari vurdular.
  milletvekili ve gazetecileri parcaladilar.
  sairleri ve danscilari yaktilar.
  kimin yaptigini dusunup durdunuz.

  en sonunda kapinizi calacaklar,
  size kendinizden baska yardim edecek kimse
  kalmayacak! (edebiyatcilar dernegi,1994)

  21.yuzyilda turkiye(syf 230) emre kongar
 • docent dr. sifatlarina sahip, ankara universitesi inkilap tarihi bolumu ogretim uyesi idi. cankaya'daki evinin onunde ugradigi silahli saldiri sonucu yasamini kaybetti. gercekten aci bir kayip.
 • (bkz: faili mechul)
 • ozgecmisi:

  1954 yılında ankara’da doğan hablemitoğlu, 1977 yılında ankara üniversitesi siyasal bilgiler fakültesi, basın yayın yüksek okulu'ndan mezun oldu. 1977 ve 1978 yıllarında "dilde fikirde işde birlik" adlı aylık dergi yayınladı. uzun yıllar çeşitli kuruluşlarda basın müşaviri olarak çalıştıktan sonra ankara üniversitesi türk inkılap tarihi enstitüsü’nde master ve doktora yaptı. türkiye dışındaki türk topluluklarının yakın tarihi ile ilgili olarak çalışmalar yapan hablemitoğlu, orta avrupa ve balkanlar’da türk eserleri, türk azınlıkları ve şehitliklerimiz konusunda alan çalışmaları yürüttü. 1995-1996 yılları arasında birleşmiş milletler örgütü’nün (undp) bir projesinde görev alarak gagauz türkleri’nin latin alfabesine geçişi ile ilgili olarak danışmanlık hizmeti verdi. çalışma alanına ilişkin çok sayıda kitap ve makalesi bulunan hablemitoğlu, halen ankara üniversitesi’nde doktor öğretim görevlisi olarak atatürk ilkeleri ve devrim tarihi dersi vermektedir. evli ve iki kız çocuk babasıdır.

  kaynak: http://www.kemalist.org/
 • ankara ünv. öğretim üyesi, doçent dr.

  düşünmek ve araştırmaktan başka bir suçu (!) yoktu...
 • avrupa birligi'nden 2004'te tarih tarihi aldigi icin sinirlenen ve haksizlik yaptilar diye ters bakan turkiye'nin, bu islerin makyajla sunla bunla olmadigini gosteren aci olay.. daha gidecek cok yolumuz var..hepimize gecmis olsun.
 • oldurulmesi ile nekrofili hastaligimizi bir kez daha gozler onune seren profesor. simdi ben bu adami fethullah gulen aleyhinde yazdigi ve email gruplarinda bol bol donen yazilari disinda tanimiyorum. onlar da, genelde okudugumda cok komigime giden, komplo teorisi oldugunu dusundugum, bilimsel hic bir icerigi olmayan seylerdi. bu adamin, muhtemelen bu kadarcik bile yazisini okumamis insanlarin, burada "buyuk aydin", "buyuk vatansever" diye adami ovmeleri ne kadar samimi? yoksa bir kor olur badem gozlu olur durumu mu yasadigimiz?
  ayrica, su dakika itibariyla "faili mechul" olan bir cinayeti, maktulun ideolojisinden dolayi belli bazi gruplar islemiscesine degerlendirmek, bu yonde demagoji yapmak ne kadar dogru? bu bize, bazilarina duydugumuz kini dokmekten ve desarj saglamaktan baska ne ise yarar, kime ne faydasi var? falan filan..