şükela:  tümü | bugün
 • ilk körfez savaşı öncesinde dönemin cumhurbaşkanı turgut özal'ın politikalarına karşı çıkarak genelkurmay başkanlığı'ndan istifa etmiş bir şahsiyettir.
 • jean paul 2, turgut ozal, kenan evren, perez de cuellar, yildirim akbulut gibi isimlerle birlikte hatirladigim genelkurmay baskani.
 • orgeneral torumtay; 1926 yılında trabzon'nun vakfıkebir ilçesi'nde doğdu. 1944 yılında topçu asteğmen rütbesi ile harp okulu'ndan mezun oldu. 1946 yılında topçu sınıf okulu'nu bitirdi. muhtelif topçu birliklerinde takım komutanlığı ve topçu okulu'nda öğretmenlik yaptı. 1954 yılında harp akademisi'ni bitirerek kurmay oldu. 1970 yılına kadar çeşitli karargah ve birliklerde, tokyo kara ataşe muavinliği ve tmr kara plan subaylığı görevlerinde bulundu. 1970 yılında tuğgeneral, 1974 yılında tümgeneral, 1978 yılında korgeneral ve 1982 yılında orgenralliğe yükseldi. tuğgeneral rütbesi ile 1 nci zırhlı tümen komutan yardımcılığı, 2 nci zırhlı tugay komutanlığı ve shape harekat plan daire başkanlığı, tümgeneral rütbesi ile genelkumay plan harekat daire başkanlığı ve 4 ncü piyade tümen komutanlığı, korgeneral rütbesinde kıbrıs türk barış kuvvetleri komutanlığı, genelkurmay harekat başkanlığı ve genelkurmay genel plan ve prensipler başkanlığı görevlerinde bulundu. orgeneral rütbesinde devlet başkanlığı ve milli güvenlik konseyi genelsekreter yardımcılığı, cumhurbaşkanlığı ve milli güvenlik konseyi genelsekreter yardımcılığı ve genelsekreterliği, genelkurmay ii nci başkanlığı ve 1 nci ordu komutanlığı yaptı.

  2 temmuz 1987 tarihinde kara kuvvetleri komutanlığı'na, 24 temmuz 1987 tarihinde genelkurmay başkanlığına atandı. 3 aralık 1990 tarihinde kendi isteği ile genelkurmay başkanlığı görevinden emekliye ayrıldı.

  ingilizce bilir. evli ve iki çocukludur

  kaynak: www.tsk.mil.tr
 • tuncay guney in 2001 sorgusunda adı geçen paşa.
 • başta gazi paşa, bütün türk milletinin 90 yıllık rüyasının gerçek olmasına, türkiye'nin musul ve kerkük'ü geri almasına engel olmuş zat. bu yaptığıyla kerkük türklüğü peşmerge'nin insafına, tüm kuzey ırak pkk'nın kamplarına ve bu milletin anasının ak sütü gibi hakkı olam musul petrolleri de işgalci abd ve ingiltere'ye terk edilmiş oldu. bütün bunların baş sorumlusu olan zatın ismi bütün zihinlerinden zaten silindi ama biz bunun (belki de talimat üzerine) yaptığının cezasını ödemeye hala devam ediyoruz.

  not: burada kastedilen bazılarının zannetiği gibi abd ile birlikte savaşmak değil, büyük oranda oluşacak boşluktan faydalanarak türkiye'nin kendi güvenlik sahasını kontrol altına alması meselesidir. 1 mart tezkeresinde tamamen durum farklıydı bununla karıştırmamak lazım. 1990'da abd musul'u almamıza izin verecek miydi? özal abd'yi ikna ettiğini zaten söylüyordu, bunun doğru olmadığını varsaysak bile türk askerinin kontrolündeki bir musul'dan türkiye'yi çıkarmak için abd bizimle de savaşacak değildi ya!
 • askerliğimi yaptığım dönem genel kurmay başkanlığı vazifesini yürütmekte olan subay.
 • türkiye'nin körfez savaşı'na girmemesini sağlayarak binlerce vatan evladının kanının abd çıkarlarını için akmasını önlemiş genelkurmay başkanı.

  o dönemde turgut özal; 3-5 haftada musul ve kerkük'ü alacağımız,bir koyup üç alacağımız iddiasında idi(sanki abd türkiye'ye oraları bırakacaktı,ben yiyemiyorum gel sen ye diyecekti).

  hatta bu yüzden yıllarca necip torumtay paşa musul ve kerkük'ü aldırmayan komutan olarak suçlandı.halbuki ne güzel petrol zengini olacaktık ve asker bunu engelliyordu.ordunun ve komutanların korkak olduğu söylendi.asker;türkiye'nin büyük değil küçük olmasını istiyor,dünyada söz sahibi bir büyük devlet olmamızı istemiyordu.

  ta ki suriye iç savaşına kadar.

  emevi camii'inde 3 haftada namaz kılarız dememizin üzerinden yıllar geçti.suriye'de işler asla istediğimiz gibi gitmedi.tabii bunda dış etkenlerin abd'nin ve batının tutarsız politikalarının da etkisi çok büyük.

  sonuç olarak üç milyon suriyeli türkiye'ye yerleşti.hergün binlercesi türkiye'yi avrupa'ya geçiş için köprü olarak kullanıyor.

  eğer o zaman necip torumtay paşa ve arkadaşları;olaylara gerçekçi bakmayıp,hayalperest ve maceracı davranıp ırak'a girseydi binlerce mehmetçiğin kanı bir hiç uğruna dökülmüş olacaktı.

  not: yıldırım akbulut'un da hakkını yemeyelim.
 • çok büyük adam çok.

  kendisini "musul'u, kerkük'ü alamadık yeağ bu adam yüzünden!!" diye suçlayan aptallar çok fazla, takılmamak lazım. adam niye böyle bir şeye girişmediğini çok güzel şekilde anlatmış. hatırladığım kadarıyla özet geçiyorum, cümleler bire bir aynı olmayacaktır.

  "o zamanki ordu gücümüz yeterli değildi, kafkasyadan batıdan birlik kaydırmamız gerekiyordu. çevremizde bu kadar tehdit varken hangi sıfat ve neden ile bunu yapacaktık? sonra, musul'u kerkük'ü aldıktan sonra her şey bitmeyecekti. bu konu musul, kerkük meselesi değil. bütün ırak ordusunu imha meselesi. bütün ırak'ı imha etmemiz gerekiyorsa daha aşağıya inmemiz gerekiyordu. bu da türkiye'nin başka bir ülkeyi resmen işgali demek. böyle bir durumda en az 3 milyon sivil size düşman olacak ve gerilla hareketine girişecek."

  hemen hemen aynısı olmasa bile cümleler bunlara çok benzerdi. her cümlede akıl akıyor akıl. işte harbiyenin eğitimini almış zeki türk subayı. abd, türkiye'yi ırak'ın işgalinde kullanacak sonra atacaktı. kürtlerin yanına araplar binecek, terör tırmanacaktı. hele hele, o savaş sonrası düşeceğimiz ekonomik kriz ve bunalım bizi nerelere götürürdü allah bilir. iki evden birinde şehit olacaktı çünkü.

  bugün bunu suriye meselesinde yaşadık. yemlediler ve yemi yutturdular. senaryo farklı sadece ama istifa eden bir genelkurmay başkanı olmadı ne yazık ki. "dur!" diyecek bir genelkurmay başkanı olmadı, niye olmadı? çünkü 2008'de 2010'da ordunun anası ağlatılırken yüce türk milleti izledi. hepimiz izledik. istifa edemeyen genelkurmay başkanı kadar suçluyuz. paşamın söylediği 3 milyon insan varya katıldığı programda tam 3 milyon demiş he işte o 3 milyon bize suriyeli olarak döndü. suriye ile ırak'ın gücünü yan yana koyarsak o yıllar, ırak'ın katladığını görürsünüz. suriye'de bu kadar tepetaklak olmuş ülke ırak'a karşı ne yapardı?

  savaşsa savaş. kansa kan. savaşmak gerekiyorsa savaşırız ama gereksiz yere aksiyona girişmek nedir? ülke için savaşılması gerekiyorsa en önde gidelim ama abd'nin kuklası olmak için neden gepegenç aslanlarımızı kaybedelim? bir asker böyle olmalı işte. eğer torumtay paşam "eğer musul'u ve kerkük'ü alırsak ben musul ve kerkük fatihi olarak anılırım." diye düşünse şu an halimiz neydi acaba?

  musul ve kerkük bizimdir, doğru. ben de istiyorum mustafa kemal'in hayali gerçek olsun ama şu an şu durumda nasıl olsun bu? musul'a abd destekli ordular giremiyor şu an ve bundan sonra girmek zorlaşacak. biz 20 yaşındaki evlatlarımızı teröre kurban vermeyip iyi yerlere getirebilsek zaten istediğimiz şeyleri alabiliriz. savaş merminin üstüne koşmak değil artık. 20 yaşındaki genç çocuğun okuyup kalemle rakibini yok etmesi ama biz 20 yaşındaki çocuklarımızı bayraklara sarılı olarak görüyoruz.

  mekanın cennet olsun paşam, mekanın cennet olsun.
 • mekanı cennet olsun daha da gelmez artık böyle askerler, kukla asker var artık yani başında biri var mı var bitirdiler türk milletinin canım askerini yegane cevherini tükettiler
 • ileri görüşlü, akıllı, vatanperver türk subayıdır.

  ruhu şad olsun.