şükela:  tümü | bugün
  • denizli'nin tavas ilçesinin medet köyü'nde yaşayan, türkiye'nin tek terracotta, yani sırsız seramik ustası necip savcı. kendisini son hititli diye tanıtır.
  • 1970'li yıllarda çeşitli yemek kitapları yazan masterchef. behsi geçen yemek kitapları o zamanın jargonuna göre yazıldığı için, şu sıralar okunması bayaa bi eğlendirici olmaktadır.
  • fırsat bulup da gidip camış gibi yemek yemeyi, enfes paçası, yaprak sarması, sütlü kadayıfı, bir gün bile kıvam kalitesinin düşmediği pilavını özlediğim lokanta. aşçısı necip usta sanılır ama yanlış, sanırım enişteleri olan ve adını maalesef hatırlayamadığım abimizdir. programı çerçevesinde baskın yapan vedat milör de lokantayı yere göğe sığdıramadıydı...

http://www.facebook.com/…ideo.php?v=114843958574624
  • kuzenim boğazına düşkün ve sıkı bir vedat milor takipçisidir. almanya'dan her geldiğinde vedat milor'da izlediği mekanları tek tek ziyaret eder elinden geldiği kadar. bu sefer geldiğinde de dedi gel seni paça yemeye götüreyim fatih'e. ben daha önce gittim vedat milor'da da izledim diye. biz de üşenmedik beykoz'dan fatih'e gittik kendimizce bir vedat milor'luk yapmak için. çok klasik olacak ama evet mekan tam bir esnaf lokantası. ufacık bir yer, 7-8 masa ya var ya yok. fatih'teki itfaiye durağında ya da bir sonrakinde inerseniz ana caddenin hemen iki sokak altında. daha sonra başka yerlere de gideceğimiz için sadece paça çorbası içtik. evde yapılan dışında kolay kolay sakatat yemem bu yediğim nadir yerlerdendi ama hakkaten vedat reyiz'in övdüğü kadar varmış. gerçekten harikuladeydi. hele o paçanın tiriti yok mu beni bitirdi resmen. akşam oldu ama hala tadı damağımda. fiyatları da gayet normal, ünlendim diye abartmamış.

mekanın camında paçacı necip usta yazar ama aşçıları recep usta isimli diğer bir amcamızdır. mekanın asıl ismi ise hayat lokantasıdır. güzel de bir internet sitesi hazırlamışlar.

http://www.hayatlokantasi.com.tr/

(bkz: paçacı necip usta)
    (bkz: hayat lokantası)
  • ilk defa bugün paçasını yediğim ve gerçekten çok lezzetli olan gayet mütevazı bir esnaf lokantası, yeni öğrendiğime yandım şimdi. fatih'e işiniz düşerse ve karnınız aç ise fiyatları uygun ve kaliteli bir çorba içmek isterseniz fevzi paşa caddesinde bulunan ptt binasının 50 metre aşağısında.
  • istanbul'da yediğim en güzel paça çorbasını burada, necip usta'nın hayat lokantası'nda içtim. fiyatları normalin biraz üzerindedir ama buna değer, gün içinde yapılan yemekler akşama kalmadan biter, temizdir.