şükela:  tümü | bugün
  • muhafazakar camianin uydurdugu yalan. o kadar yayginlasti ki bu yala, her kim uydurduysa eminim simdi kendisi de inaniyordur. ne zaman necmettin erbakan'dan soz acilsa ortamdakilerden birisi hemen "erbakan'in tank patenti" oldugunu soyluyor. bazisi ise "leopar tanklarini o cizmis, ailesi hala oradan para aliyor" diyor. en az soyleyen ise "tanklarin icerisindeki motorlari gelistirmis, bunun icin de patent almis" diyor.

yaklasik yarim saattir bir cok patent sitesine baktim. 1900'lerin basindan beri dunyada alinmis patet sitelerine baktim. hatta almanlarin patent sitesine de baktim "necmettin erbakan", necmeddin erbakan" veya "erbakan" adina alinmis hic bir patent yok.
    buyrun en cok kullanilan patent arama sitesine siz de bakin:

http://patentscope.wipo.int/search/en/result.jsf

sonuc: nothing

ya da hic olmadi bari google patent'e bakin.

sonuc: nothing
  • adam itü'den mezun olduktan sonra, almanya'da iki üç yılda doktora almış çok zeki bir tip. alman motor sanayiinde de bazı projelerde çalışmış, ama zaten "tank patenti", "motor patenti" gibi lafları duyunca yalan olduğunu şak diye söyleyebilirsin.

bugün yeni bir motor dizaynı, motor teknolojisini tek bir mühendisi geç, onbinlerce mühendisi olan endüstri devleri tek başlarına geliştiremiyorlar, veya tek başlarına girişmiyorlar gm, fiat, hyundai, opel, ford vs.si bir araya gelip, birkaç milyar dolar koyup yeni dizel motor yapıyorlar. yani bir adamın motor patenti olamaz. bu konulardaki bir arge projesinde çalışmış olabilir düzinelerce kendisi kadar zeki insanla beraber. hepsi o kadar. ancak bu "o kadar" da adamın gençliğindeki türkiye koşullarında başarıdır. erbakanı küçümsemeye gerek yok ama yalan ve hurafeye, şeyh uçmaz müritleri uçurura hiç gerek yok.
  • halkımızda genel olarak görülen bire on katma hadisesi sonucudur.ancak necmeddin erbakanın leopard tanklarını geliştiren ekipte değil bu tankların önhazırlık çalışmasınında dahil olduğu silah teknolojisi için arge çalışmaları yapan bir ekipte çalıştığını kendi davam isimli kitabında belirtmektedir.hatta kitapta ikinci dünya savaşında ki v1 ve v2 füzelerinin motor yapılarına değinmekte ve genel anlamda bu tip motorların geliştirilmesi üzerine çalıştığını belirtmektedir.yani konuyu nihayete bağlarsak sadece leopard tankları konusunda değil -özel olarak leopard tanklarıda değil- genel itibariyle dizel motorlar ve jet motorları üzerine arge çalışmalarına katılmıştır.

patent olayına gelirsek gümüş motor gibi bir örnek dururken konuşmanın anlamı yok.davam kitabında değindiği üzere yerli motor üretimini 200 ortakla gerçekleştirmiş bir firmadır.motor tamamen yerlidir.kendisine ait patentler olduğunu duydum ancak herhangi bir kaynakta ulaşamadım.ancak yine bir patent sahibi olan kendi babamın adınıda google patents de araştırınca bulamadım.internette doğruluğu bulunamayan bir hadisenin gerçekte de olamayacağı gibi bir inanca sahipseniz o zaman inanmayabilirsiniz ancak akıl tam aksini söylüyor.lakin üstte patavatın da değindiği gibi söz konusu bir motor veya tank olursa zaten bir kişinin böyle bir patente sahip olması akıl kârı değildir.yani erbakan hocanın patentleri muhakkak vardır ancak leopard tankının patenti veya o tankın motorunun patenti kendisine ait felan değildir.

başlık o yüzden hatalıdır.olması gereken necmeddin erbakanın leopard tankı iddiası olması gerekir.

bu da erbakan etkisi:

erbakanın ürettiği ilk motoru kullanıyor
  • hocamizin leopard tankina ait olmasa da, diger bazi patentlere sahip oldugu kesindir:
    türkiye'de seriat yönetimi patenti ve toplanan milyonluk bagis paralarini lüpletme patenti gibi.
    ha, bir de rahmetlinin haftada bir fabrika temel atma aliskanligi vardi ki, sonra bunlar çukura doldurulmus çimento kütleleri seklinde arkasindan toplatilmistir.
    ancak bunun patentinin olup-olmadigini bilmiyorum.
    nur içinde yatsin, talebelerinden daha sevimli adamdi vesselam.
  • hala yalan yanlış yayılan bilgi. internette leopard tankı yayınlanmasın! hemen altına kim çizdi?" kim tasarladı? patenti kimdee he heee.benzeri malum kitle gerzeklikleri diziliyor." aynen erbakan olmasa şuan leopard diye bir tank yoktu.

kendisi iyi bir mühendis olabilir ama en iyi mühendis bile tek başına tank tasarimi yapamaz.ama gel de bunu embesillere anlat.