şükela:  tümü | bugün
  • trakya üniversitesi türk dili ve edebiyatı bölümünün kurucusudur. önemli çalışmaları olmuş, tek sesten oluşan fiillere değinmiş örneklendirmiştir. türkoloji için önemli şahsiyet olan hacıeminoğlu'nun adı edebiyat fakültesi'ndeki dersliklerden birine verilmiştir.*
    özdarendeli soyismini de kullanmıştır, akrabası* olan çağrı özdarendeli de trakya üniversitesi türk dili ve edebiyatı bölümü yeni türk dili ana bilim dalında yardımcı doçenttir.
  • "milliyetçi eğitim sistemi", "türkçenin karanlık günleri", "karahanlı türkçesi ve grameri", "milliyetçilik ülkücülük aydınlar" gibi kitapları olan ülkücü camiada türkçe'nin akıncı beyi sıfatıyla anılan milliyetçi bilim adamı.
  • " ülkü, insanın ya kendi milleti veya bütün insanlık için ulaşılmasını şiddetle arzu ettiği son hedeftir. arzu ve hayal edilen bu son hedefe varmak gayesiyle, yorulup yılmadan, bıkıp usanmadan fazilet ve cesaretle, fedakârca çalışanlara da ülkücü denir.

    hayatlarını insanlığa hizmet uğrunda harcayan prygamberlerle, bazı filozof ve ilim adamları birer ülkücü sayılırlar. kendilerini milletlerine adayan büyük liderler, cihangir başbuğlar ve kahraman askerlerle, milliyetçi ilim, fikir ve sanat adamları da tam manasıyla birer ülkücüdürler."

    ("milliyetçilik ülkücülük aydınlar", töre-devlet yayınları, 1979)