şükela:  tümü | bugün
 • 1928-1929 yılları arasında galatasaray başkanlığı yapmış kişi.
 • 1860’ta isparta’da dogmustur.

  fransa’da lyon üniversitesi edebiyat fakültesi’ni bitirip basin hayatina, fransa’da yayimlanan progrés gazetesinde yazdigi yazilarla basladi. 1916’da istanbul’a dönünce maarif nezareti telif ve tercüme dairesi’nde görev aldi, ardindan darülfünun’un ictimaiyat (sosyoloji) bölümünde ögretim üyeligine getirildi.

  1918’de birkaç arkadasiyla aksam gazetesini kurdu ve basyazarligini üstlendi. kurtulus savasi yillarinda yazdigi yazilarla milli mücadele’yi destekledi. 1928’de sivas milletvekili olarak tbmm’ye girdi; 1932’de cenevre silahsizlanma, 1936’da montreux konferanslarina türkiye delegesi olarak katildi.

  1947’de üstlendigi disisleri bakanligi görevini 1950’ye kadar sürdürdü. necmettin sadak’in kaleme aldigi sosyoloji (1936) kitabi uzun yillar ortaögretimde ders kitabi olarak okutuldu.

  gazeteci ve siyaset adami necmettin sadik sadak 21 eylül 1953’de new york’ta tedavi gördügü memorial hastanesi’nde kanserden öldü.
 • turkiye cumhuriyeti hukumetleri’nin ucunde kabine uyesi olarak bulunmus sahsiyettir. necmettin sadik sadak'in hukumet uyesi olarak gorev alislarina iliskin bilgiler asagidadir:

  s.n./kabine/gorevi/gorev baslangici/gorev bitisi/secim cevresi/partisi/gorev suresi/toplam gorev yapma suresi
  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  1. 16.hukumet/disisleri bakani/10 eylul 1947/10 haziran 1948/sivas/chp/9 ay/9 ay
  2. 17.hukumet/disisleri bakani/10 haziran 1948/16 ocak 1949/sivas/chp/7 ay 6 gun/1 yil 4 ay 6 gun
  3. 18.hukumet/disisleri bakani/16 ocak 1949/22 mayis 1950/sivas/chp/1 yil 4 ay 6 gun/2 yil 8 ay 12 gun

  not: resmi degil bu verilen sureler, ben saydim ve yazdim. nasil saydim? bir yilda 12 ay var kuskusuz ve her ay (istisnasiz) 30 cekiyor.
 • zamanında partili ve partici tespiti yapmış şahsiyet.
  ve de demokrasiyi; sistemin kendi adı değil, vasıflarından biri olduğunu ortaya koymuş kişidir.
  (bkz: fan)
 • pek bilinmese de türkiye'nin ilk sosyologlarından
  türkiye'de mekteb-i sultani’den (galatasaray lisesi) sonrasıda fransa'da lyon üniversitesinde felsefe ve sosyoloji okumuştur.
  emile durkheim eserleri ile kendine iz bulmaya çalışmış, türkiye'de sosyal-ekonomik çözümler bulmak için kafa yormuş devletçilik ilkesini benimsemiştir.

  türkiye'ye döndüğünde ''içtimaiyat'' dergisi çıkartarak yayınlarını burada osmanlıca olarak sürdürmüştür.
  dönemin ileri gelenleri onun için bilim adamı olabilecek her türlü vasıflara sahip olduğu, sosyal analizleri ölçülü ve yerinde yapabilecek kabiliyete sahip olduğu dönemin sosyal ve siyasi ikliminin etkisinde kalmayan özgün bir bilim adamı olacağı söylenirken o sosyolog kimliği ile hayatını sürdürmeyerek milli mücadele ve cumhuriyet dönemlerinde gazetecilik yapmış ve ardından siyasete atılmıştır.
  türk milletinin yok olmanın eşiğine geldiği günlerde yazdığı yazılarıyla yöneticilere ve topluma yol gösterme görevini üstlenmeyi seçmiştir.
 • nazi almanyası'na yakınlığı olan
  nazi almanyası tarafından kendisine rüşvet babında mercedes hediye edilen
  türkiye'deki almanya büyükelçiliği tarafından birçok kez "kumar borçları karşılanan"
  ve nihayetinde ise 2. dünya savaşı sona erdiğinde yazılarıyla sol cenaha kayan eski bir g.saray başkanı.
 • 1942 yılında akşam gazetesine yazdığı yazılarda türkiye'nin tarafsız olması gerektiğini ve bunun sebeplerini detaylıca neşretmiş kişi.
 • cumhuriyet devri istanbul gazetelerinden akşam'ın sahibi ve başyazarı, 1930'larda milletler cemiyeti türkiye daimi delegesi, sosyolog, 1947-1950 dış işleri bakanı kişilik. kalemi kuvvetli yazar.
hesabın var mı? giriş yap