• itü makina mühendisliği bölümünün 'imparator' ve 'hazreti aydın' lâkaplı, dünya tatlısı, şeker gibi hocası.

canavar gibi ders anlatır. derste anlattığı herhangi bir şeyi anlamadıysanız mesele aydın hocada değil sizde demektir. kanaatim odur ki itü'deki hocaların yarısı bile aydın ünverdi ile aynı vasıflara sahip olsalar idi muhakkak ki itü ve mezunları -ve tabiatı ile türk sanayiî- bambaşka bir yerde* olurdu. böyle muhteşem bir hocanın hâlâ yar. doç. olması acı ve esef vericidir, ayıptır. tahminimce şu an hakettiği mevkîye abet dalgası ve/veya ingilizce yüzünden gelememiştir.

hakkında teferruatlı bilgiler itü sözlük'te mevcuttur:
    http://www.itusozluk.com/…oster.php?t=aydın ünverdi

http://www.mkn.itu.edu.tr/…_tum/cvaydinunverdi.html

not: ağzından düşürmediği samsun sigarası ile kasketi alâmet-i farikasıdır. nev'i şahsına münhasır bir hoca olarak gönlümde taht kurmuştur. enveriyaaaant! r skalerr m oooo!*
  • derslerini hep aynı salonda veren (a101) prensip sahibi öğretim üyesidir. derste inanılmaz gaza gelir, bazen sessiz seri şekilde konuşur arada ağır olarak vurgulu yüksek sesle uyarılarını dinlersiniz. dersleri verimlidir sonuna kadar kullanır, 2-4 dersi tam 4 te biter 4-6 dersi saat 8 de biter. öğrencilere birşeyler vermek için çabalayan nadir hocalardan bitanesidir.
  • imparator dağıttı bizi. saydım 3 sigara yaktı sınavda, dertliydi bizim kadar olmasa da
  • itü makina'da gördüğüm ender insanlardandır.

fakülteyi imparator'dan ders almadan bitirenler, itü makina'da okudum demesinler.
  • itü makinanın en karakteristik hocalarındandır. derslerinde zaman zaman yükselen sesiyle sıkıntıdan telefonunu kurcalayan beni çok defa ürkütmüştür. ‘japonya’ nın bilmem ne kulesi...’ ile başlayan geometrik ifadeleri ile tanınmaktadır. makina fakültesinde imparator lakabı ile anılır.

kendisinden mekanik dersini almıştım. dersleri kimi zaman 1-2 saat uzatıp bizi 5.30 da bitmesi gereken derste 7.30 da saldığı olmuştur. hoş kimse de dinlemeye kalmaz. sınavdan önce hangi soru tiplerini soracağını söyler ve siz de yazdırdığı o soruyu ezberlersiniz sınavda neredeyse aynısı gelir. vizesinde 3 saat süre vermesine rağmen bütün yollarını ezberlediğimiz sınavı sınıfça yine de yetiştiremedik.

kendisi en hakikisinden bir sigara tiryakisidir, 3 saatlik sınavda en az 2-3 defa sigara içip sınıfın dışına üfleyerek bana çok değişik sınav deneyimi yaşatmıştır.

vizede hiçbir soruyu yapamamama rağmen çok yüksek bir notla geçmem sınavı okumadığı ve rastgele notladığına dair söylentileri doğrular gibi olsa da çok sevdiğim bir hocadır, itü makinanın bana göre olmazsa olmazıdır. kendisinden ders alarak bu tecrübeyi edinmenizi öneririm.
  • itü makina fakültesinde statik,dinamik, diferansiyel denklemler gibi dersleri veren imparatorlakaplı hocadır. üstteki entryde bahsedildiği gibi aslen matematikçi olup makina statik ve dinamiğini de tamamen matematiksel temelde anlatır.

dersleri tam dakikasında başlatan hocamız, ders kaç saat olursa olsun ara vermeden ve ders saatinin son dakikasına kadar aynı şevk ve aşkla dersini işler. 15.30 - 17.30 dersleri en erken 19.30'da son bulur ve bunu yaparken sadece 17.30-17.45 arasında 15 dakikalık ara verir. 19 mayısta vizeye girmişliğimiz vardır sayesinde. derslerde uyunmasını, dersinin terk edilmesini sevmez.

tüm bunların yanında çok iyi adamdır. esprilidir, ikili ilişkilerde öğrencinin dostudur. derslerde kükreyerek, kollarını kürsüsüne vurarak (ki kollar bu durumda birer vektör oluyor) ders işleyen hoca gider, yerine adeta bir dostunuz gelir odasına gittiğinizde.
  • statik ve diferansiyel denklemler derslerine giren; mekanik konusunda oldukça bilgili, yaptığı işe saygı duyan fakat öğrenciye verdiği yüksek notlar nedeniyle fakülte içerisinde pek sevilmeyen, sigara molalarındaki muhabbetine doyum olmayan itü makina hocası. ayrıca iki üç adımda çözülecek soruları, illaki kuralına göre yapılmasını istediği için uzatmamızı sağlayan kişidir. bu isteği sebebiyle diferansiyel denklemler finalinde, bkz kullanarak 14 sayfa teslim etmeme neden olan hocam. tabii yine bu yüzden sınav notlarını oldukça geç açıklar. hatta finale vize notlarınızı bilmeden girebilirsiniz.
  • evet kendisi canavar gibi ders anlatır fakat aksamüstü 5 bucukda bitmesi gereken dersi 6 bucukda bitirip 2 saatlik dersi 3 saate dayandırıp, üstüne de kısa sınav- vize vs yapan kafa diken bir hocadır, ona rağmen keşke her hoca onun gibi olsa der insan. ders anlatması dillere destandır, hatta itünün diğer bölümlerinde okuyan öğrencilerin, makinacı arkadaslarının tasvirleri üzerine meraktan gelip necmi hocayı dinlemişlikleri de vardır. derste kendinden geçip duvara doğru çizmiştir tahta kalemiyle ayrıca. facebookda ismine acılan fan sayfasındaki rivayete göre sigara içme yasağı öncesinde bir öğrencisi kendisinden vize esnasında sigara içmek için dışarı cıkma izni isteyince, sınıfın ortasında o öğrencisine sigara içirdiği vakidir.
  • sol frame de adını görünce şaşkınlık içinde tebessüm etmemi sağlamış statik dersini aldığım hocamdır. kendisi son derece heycanlı ve ciddi olarak ders anlatır. statiği yazın almama rağmen bütün derslere gitmemi sağlamış dersleri kendisinin doğal hali sayesinde çok eğlenceli geçen ve notu da hatırı sayılı bir biçimde yüksek bir itü makina hocasıdır.

ayrıca konusu açılmışken vektörleri anlattığı bir derste iki eşit vektörü birbirinden çıkarıp sıfır yazdı ve ardından sordu. " evet arkadaşlar sonuç ne?" sınıftan bir iki mırıldanma dışında ses çıkmadı tekrar daha sert bir biçimde sordu ardından topluca sıfır dedik. kendine has bi şekilde "değildir" diye gürledi. bizde ulan nası değil sıfır işte falan derken ben lan acaba sıfır vektör mü dedim ve bana bakarak sert bi biçimde "sıfır vektördür" diyip beni sıraya kazımıştı. soruyu bildiğime sevinsem mi üzülsem mi bilemedim**
  • enveriyaaaant reis.imparator lakapli sert mizaca sahip emektar öğretmen.lakin dersleri inanilmaz agır işlemektedir.bir rivayete göre bir keresinde statikte dersinde kafes sistemlerde kalmış.dersi çok yüksek tempoda işlemesine rağmen çok fazla tekrar ve eskiye dönüş yaptığı icin konular çok ama çok agır ilerler.statik dinamik ve differansiyel ustası ,kral insan.
hesabın var mı? giriş yap