şükela:  tümü | bugün
 • radikal kitap'ta dil meseleleri adlı köşesinde dil konuları ile ilgili makaleleri yayınlanıyor. ayrıca türkçe sorunları klavuzu adlı bir kitabı var. isteyenler kendisi ile 13 ekim c.tesi günü dolmabahçe kitap fuarında buluşabilir.
 • bir ara taklidini yapmaktan acayip keyif aldığım; iyi ki kendisinden ders almisim dedigim guzel hoca. ilginç bir konuşması vardır...icinde kaybolursunuz.
 • "kuşkusuz, bu toplum harfleri bir araya getirebilmeyi okuma yazma bilmek sayan toplumlardan biri durumuna geleli epey oluyor; dilbilgisi olsun, edebiyat olsun, okuyup yazmaktan tam anlamıyla kopuk bilgi yumakları durumunda; bu adları taşıyan dersler öğrencilerde merak yerine nefret uyandırıyor... şu var ki türkçe, yaşarlık açısından orta hallilik sularında seyrediyorsa da, yaşayan her dil gibi yeni gereksinmeler onda da değişmelere yol açıyor. dolayısıyla, türkçede olup bitene bakarken hangi değişikliğin türkçenin temel özelliklerine, eğilimlerine, gereksinmelerine uygun, başka bir deyişle, anlatım olanaklarını geliştirici nitelikte olduğu, hangisinin tam tersine türkçeyi yoksullaştırdığı, bozduğu ayırt edilmeli.
  bugün artık, tarihin bu noktasında, bize, türkçeden kaçışta önemli rol oynamış dil politikalarıyla aynı çerçeve içinde hareket eden, hatta bu politikaların daha polisiye bir çizgide uygulanması çağrısında bulunan dil kampanyalarından çok, bir tür eğitim ve kültür devrimi gerek." diyen yazar.
  dilimiz dillerimiz adlı kitabı yeni yayınlandı.
 • tanımadan sevdiğim insanlardan.
  bir de cenahın sol tarafından.*
 • zamanında verdiği derslere katılabilme şansına ulaştığım, dili doğru kullanma dışında sıcaklığıyla da takdir edilen örnek insan. aşağılamadan eleştiren nadir entelektüellerden. iki kitabını sürekli yanımda taşırım, hakkında yazdığım için gerildim sanırım, her kelimeyi tek tek kontrol etme ihtiyacı hissediyorum.
 • yeni çıkan kitabı için:
  (bkz: yakla$ma çabası)
 • 1969 yılında ankara üniversitesi siyasal bilgiler fakültesi’ni bitirdi. doktorasını uluslararası iktisat alanında yaptı (paris-nanterre üniversitesi, 1978). aüsbf’deki öğretim üyeliği, 12 eylül dönemi tutuklamalarıyla sona erdi. üç yıl mamak cezaevi’nde kaldı. bu kopukluk, ilgi alanı olarak dilin öne çıkması sonucunu verdi. cezaevi sonrasında yaşamını çevirmenlik yaparak sürdürdü. kuram ve ludingirra dergilerinin kurucu ve editörleri arasında yer aldı. sombahar dergisinde de editörlük yaptı. 1996-2003 yılları arasında akademi istanbul’da ve yeditepe üniversitesi’nde türkçe ve yaratıcı yazarlık dersleri verdi. çeşitli yazıları ve çevirileri var. türkçe sorunları kılavuzu ve dilimiz, dillerimiz adlı kitapları metis yayınları arasında çıktı. radikal kitap’ta “dil meseleleri”ni yazmayı sürdürüyor. kanatkitap.com'dan
 • (bkz: oyun, çocuğun mesleğidir.)

  özdeyişinin sahibi insan. *
 • türkçe sorunları kılavuzu kitabını redaksiyon işleri ile uğraşan bir tanıdığımdan öğrendim. kitabı abd'de bulamam diye endişelendim, fakat tulumba.com'da varmış. kitabı elime aldığım günden beri hayranı olduğum insan.