şükela:  tümü | bugün
  • bu soruyu duyduğumda bir mülakatta, cevabım hazır: "çünkü senden çok daha mantıklı sorular soracağım mülakatta insanlara pislik herif!"
  • bir iş başvurusu sonucunda görüşmeye gittiğinizde, önünüze uzatılan formda genellikle en sonda yer alan soru.

çok saçma ve bir o kadarda samimiyetsiz bir soru gelmektedir bu bana.

hep çalışmayı istediğim bir firmaya iş başvurusunda bulunmuştum. tam da askere gitmeye hazırlanırken beni hiç beklenmedik bir şekilde iş görüşmesine çağırdılar. önüme bir form, ve ingilizce yeterliliğini ölçmek için 100 soruluk bir test uzattılar.

testi çözerken hep "ulan kesin yanlış sınavı getirdiler, imkanı yok bu kadar kolay sorular olamaz" diye düşüncelere daldım. kendimden emin bir şekilde sınavı tamamladıktan sonra askere gideceğim nasıl olsa diye düşünüp işi resmen geyiğe sardım. yaptığım bir kaç saçmalık falan daha oldu ama bahsetmeyeceğim onlardan.

neyse, en sonda bulunan " the reason that i want to work with you is..." şeklinde olan cümleyi ise, dünyanın en yüzeysel insanı benmişim gibi "...being an english teacher" şeklinde tamamlayıp bide utanmadan sonuna ": )" ekledim.

sonuç: aramadılar tabi.

edit: imla
  • "bu kis kombiyi surekli 80 derecede tutabilmek, para biriktirip yeni oyuncaklar alabilmek icin" diye cevaplamak istedigim sorudur ama ik'da calisan giciklara boyle bir koz verilmemeli.
    (bkz: ego savaslari)
  • iş görüşmelerinin sikimsonik sorusu. en az 'prezantabl' ve 'ekip çalışmasına uyum sağlayabilecek' kadar sikimsonik hem de.

- pekiğğğ... neden bizimle çalışmak istiyorsunuz?
    - çalışmadan mayış verirseniz, işime gelir, çalışmam.
    - bizim şirketimizi neden tercih ettiniz diye sordum.
    - ne tercihi? işsizim. para kazanmam lazım,siz beni tercih ederseniz olacak bu iş.
    - o zaman 'sizin neden işe alalım' diye sorayım.
    - iki satır önceki gibi hala işsizim. ve aradığınız şartları da sağlıyorum.
    - hayır özelliğiniz ne?
    - telefon alıyor sanki hadsiz. yav arkadaş kim hazırlıyor bu soruları ?
    - bu sene tübitak hazırladı.
    ...
  • çünkü eşeğin zikinden dolayı her zaman içten içe verilen cevaptır.
  • sizinle bir alakası yok çalışmak zorundayım ister sizle ister bir başkasıyla vermeyeceksen uğraştırma diye cevaplanması gereken soru.
  • "cunku paraya ihtiyacim var, sizin hayirli bir bok olmanizdan kaynakli degil, capiche?" seklinde cevaplanmasi evla olan soru cumlesi...
  • ıssiz insana muhtac insan muamelesi yaptiklari icin baktiniz gidisatta olumsuzluk hissediyorsunuz ezin gecin o ik'ciyi, hakediyorlar. ıste o noktada soylemek istediklerinizi soyleyin, icinizde kalmasin. gun gelir bir ik'ciya "bunlari bunlari" demistim diye aniniz olur. o ik'cinin da cevresine ani olarak anlattigi adaylarindan olursunuz. ıste aslinda programlanan ik'cilar farkedemez ki aslida sordugu sorunun cevabinin bu oldugunu.