şükela:  tümü | bugün soru sor
 • $ayet bir ili$ki icinde hatun ki$i tarafindan durduk yerde kullanılmı$sa;
  "yolunda gitmeyen bir$eyler var ve ben gunler surecek olan bir surat asma periyoduna giriyorum,kopacak olan fırtınaya hazır ol" manasına gelen kısa fakat etkili soru cumlesi..

  (bkz: sen niye boylesin)
 • kişinin neden "öyle" olmadığını öğrenme çabasında olan kişinin sorusu...

  (bkz: böyleyken böyle)
 • (bkz: neden sordun)
 • bir şikayetlenme sorusu, aynı zamanda değiştirme arzusu da taşıyan bir soru ancak cevap dahi vermemek lazım, o kadar klasik ve saçma, o kadar kaçma ve uğraşmama taraftarı.
 • kendime çok sorduğum, başkalarından çok duyduğum soru. beynin içinden delip geçebilecek kadar etkili. kendine sorarsın, durmadan sorarsın, nefes almadan sorarsın. sonra da üzerine bir yazı yazarsın.

  "niye böylesin? sen neden böylesin?"
  "çünkü, söz büyüdür."
 • bu can sıkıcı sorunun cevabını ben bile bilmezken üstüne benden cevap bekleyenlere, "dokuz kapı" kitabının yazarı cem kartal'ın şahsi blogunda yer alan ve her kelimesine bire bir katıldığım şu satırları yolluyorum artık;

  sana dönüp, “neden böylesin?” dediklerinde verecek bir cevabın olmalı. hani, şöyle hazırlarda bir yerlerde bekleyen, şak diye söylenebilecek. şundan şundan dolayı böyleyim deyip izah edeceksin. anlayacak bunu soran. başka bir şey sormaya ihtiyaç duymayacak. peki ya bilmiyorsan, neden böyle olduğunu? nerede, ne zaman bu hale geldiğine dair bir fikrin yoksa peki? işte o zaman sorunun peşine bir cevap gelmiyor. saçmalıyorsun. aradan zaman geçiyor ve şunu duyuyorsun, “neden böylesin?” ama bu kez öğrenmek için sormuyorlar. aslına bakarsan anlamak gibi bir niyetleri de hiç yok da neyse… ne anlatıyordum. evet, “neden böylesin?” diye soruyorlar. ancak bu kez cevap istediklerinden değil. daha çok şöyle bir mana var tonlamanın altında, “bu yaptığın şeylerin hiçbiri doğru değil. ne bok yiyorsun sen?”. sonrası yok zaten. hükümlerini verip, “bu da manyağın biri işte” deyip geçiyorlar. o yüzden bir cevabın olmalı. ilk kez sana, “neden böylesin?” dediklerinde vereceğin güzel, sade ve anlaşılır bir cevap. onlar kendilerini temize çıkarmadan önce keşke cevabı bulsam…

  kaynak : http://irencbiherif.tumblr.com/…ediklerinde-verecek
 • cevabı olmayan sorulardan biri.
 • cevabı olmayan sorudur. ancak çok sıkışırsanız aşağıdakilerle idare edebilirsiniz

  mümkün soru: neden kaba, kıro ve sevgisizsin. neden böylesin?

  mümkün cevaplar:

  - çünkü çomaristan da büyüdüm. orada nazik biri olursan seni mahvederler. sevgini gösterirsen mahvederler.

  - hem nasıl sevilir bilmiyorum. annem babamı sevmedi. babam zavallı bir adamdı ve kaç kez çaresiz olduğunu anladım.

  - çünkü küçük bir kasabada büyüdüm. herkes herkesi tanır ve nefesini bile kontrollü alırsın.

  -çnükü öğretmenlerden dayak yedim. boya getirmedim diye genç bir kadın öğretmen kalpsizce dayak attı bana. babam öldüğünde yanında değildim. annem öldüğünde uzak bir ülkedeydim. annem sert, huysuz nefret dolu bir kadındı.

  - çünkü cuma namazına gitmedin diye eleştirildim. çünkü elif ba çalışmadım diye kınandım. çünkü allah her yerde bizi görüyordu ve kendimi suçlu hissetmeden hiç bir bok yiyemedim.

  - çünkü camide güldüğümüz için tekme tokat dışarı atıldık.

  - çünkü belediye itlaf ekibi gözümün önünde sağlıklı bir köpeği tüfekle vurdu. bin yıl oldu unutamıyorum mk.

  - çünkü o kadar parasızdık ki yürüyüşüm bile çarpıldı.

  - çünkü biz yeni alınan lastik çizmeyle yatan çocuklardık.

  - yeteri kadar oyuncağım olmadı

  - çizgi roman okuduğumda bırak bu boş işleri dendi.

  - kitap okuyunca alim mi olucan lan diye alay edildi.

  - tahtada problemi çözemeyince alay edildim, dayak yedim, aşağılandım.

  - çünkü el ne der diye bir duygu bütün özgür düşüncelerimi sikip attı

  - çocukken bir kedim vardı ve onu sevdim. sevdiğimi biliyorum çünkü o yanımdayken kendimi iyi hissederdim. sonra çomarın biri onu öldürdü. bir daha hiçbir hayvanı dost edinemedim.

  - çünkü eşşeğin sikinden dolayı