şükela:  tümü | bugün
  • ''evrim gerçekse bugün maymunlar neden insan olmuyor'' sorusunun evrimci bakış açısıyla garip karşılandığının ve zaten evrimin böyle bir iddiasının olmadığının farkında bir birey olarak aklıma takılan soru.

evrimsel süreç neticesinde her bir hayvan türü için farklı farklı oluşumlar ortaya çıkmışken (maymunlar için orangutan, şempanze, goril gibi),neden insanlarda cari dönemde böyle bir farklılık bulunmamaktadır. yani avatar filmindeki navi ırkı gibi örneğin. yani tavus kuşu var, deve kuşu var uçan kuş var, neden insanın evrim sürecinde 'tek tip'lik durumu mevcut? siyahisi var, çekik gözlümüz var gibi bölgesel ufak farklılık değil kastım.

2018 yılı itibariyle farklı farklı tip, boyut ya da fonksiyonlarda niye değişik insan formları bulunmamakta?

edit 1:

öncelikle şunu belirteyim. sorduğum bu soruyla evrim teorisini çürüttüğümü iddia etmiyorum. ya da bunu yapma derdinde değilim. evet yaratılışçı bir bakışla soruyorum bu soruyu ve kendimce bana mantıksız gelen ya da evrim dinamiklerine göre tutarsız bulduğum bir noktayı vurgulamak amacım.
    japonu, afrikalısı, siyahi ya da beyaz olanı gibi bölgesel ufak tefek farklılıkları kastetmedigimi tekrar vurgulamak isterim. bölgelere uyum maksatlı farklılıklara itirazım yok zaten.
    ama soruda ''insan'' olarak nitelemek istediğim varlık günümüz modern tanımıyla aklı, zekasi bulunan, vicdanı, muhakeme yeteneği olan yani evrimce sapiens türünde tanımlanan insan.
    bu hususiyetleri bünyesinde barındıran başka bir tür neden yok? şu anki zekamizi çok yucelttigimden değil, evet hala katetmemiz gereken çok yol var, ulta süper zekiyiz demiyorum ama bu bilinç seviyesine ulaşan neden sadece sapiens?
    kedigillerden bir aslan türü misal neden benzer ya da daha üst seviye bir bilince ulaşmamış ki?
    atıf yapmaya çalıştığım şey şu: kendi dinamikleri içerisinde evrim dallandirip siniflandirarak en son evrimin ulaştığı noktada insani sapiens grubuna sokuyor. insan ile hayvanı bir tutuyor. işte burası çok siritiyor kimse kusura bakmasın. belli bir kültürü olan, medeniyetler kurmuş, uzaya gidip gelmis, muhakemesi, vicdanı olan insanı o kategoride göstermek saçmalıktan başka birşey olamaz.
    insanın konumu, saygınlığı, değerleri ve mevcut kapasitesi ile klasmanı çok çok başka.
    doğal secilimle, çevre adaptasyonuyla milyonlarca türün oluşumunu izah eden evrim, zekayı neden sadece sapiense vermis? saçma.
  • cevabı var, olan soru. bonobo, şempanze, orangutan hominid dir.

(bkz: hominidae)

(#4114900)
  • cevap sorunun içinde tatlım. saymışsın zaten orangutanı, gorili, şempanzeyi.

aslında diğer tüm sorularınızın cevapları da var ama okumuyorsunuz ben ne yapayım.
  • 'cevap sorunun içinde, saymışsın zaten' şeklinde ya da diğer maymun tiplerini insanlarla aynı kategoriye koyma girişimlerini kabul edemeyeceğim soru.

maymun maymundur, insan insandır. kuş kuştur.

bana 'insan klasmanında farklı formlar neden yok' un cevabı gerek.

böyle insan mertebesinde aklı, vicdanı beyni gelişmiş ama farklı tipler arıyorum. navi örneğini bunun için verdim.
  • bunun cevabını kabul etmemek için bonobo ile insanın aynı tür değil de (bunun için çiftleşebilmeleri lazım) aynı familya içinde de olmadıklarını iddia etmek gerekir. bunun için taksonomi, familya gibi kavramları öğrenmek, veya "farklı formlarda insan" derken ne demek istiyorum acaba diye en azından kendi kafanda iki saniye düşünmüş olmak gerekir. insan insandır, maymun maymundur bir tanım değil tekerlemedir, üzerinde akıl yürütme yapıp bir fikre varılacak tanımları içermemektedir.
  • bir navi değil ama (bkz: neanderthal) işini görür sanırım.
  • evrim diye bir şey yoktur. inanmayın şöyle safsatalara. adamlar bilimi resmen kıvırtmak için kullanıyor.

ee diyorsun neden farklı formda insan yok? olacak belki ileride diyor. ne biliyorsun olmayacağını diyor. peki şu anki hayvanlardan insan özelliklerine sahip, düzgün konuşabilen, dil öğrenebilen bir tür? ya olacak belki ileride diyor. ne biliyorsun olmayacağını diyor. paso kıvırtma, paso topu taca atma. sıkıştığı yerde, bu zaman diliminde yok ama olacak.

olm tövbe edin, allah yoluna dönün. yolunuz yol değil. bu evren, bu alem sahipsiz yaratıcısız değil. bilim şeytan'ın oyuncağı olmuş, hepinizi de boyunduruğa vurmuş.
    o çok övdüğünüz israil'de evrim diye bir şeyi kimse kabul etmiyor, ama başkalarına kabul ettirmeye çalışıyorlar yıllardır, neden? dini inancın temelini sarsmak ve hıristiyanlık ve islam'ı yıkmak için.

insana fayda sağlayan bilim, fayda sağlamayan bilimin yanında mercimek kadar kalmış hala evrim de evrim.

naşş.
  • (bkz: akp seçmeni)
  • çünkü insan türü, başka akıllı varlıkların insanın hükümdar olmayı kafasına koyduğu habitata ortak olmasını istemeyecek kadar bencildir. yani insan öldürme ve yok etmeye meyillidir; başka canlılarda akıl evrimi ve zeka süreci bu nedenle işlememiş, evrimleşememiş, belki de yok edilmiştir.

ek:

insan denilen yaratık tarım devrimiyle evcilleştikten sonra bile kendi türüne sürekli katliamlar uygulamaktadır. devlet denilen yapıların kolluk güçlerinin zor kullanma yetisi bunu engelleyen en önemli faktördür.

yakın tarihte demokrasinin ve okumuş insanların en yüksek oranlarda olduğu bir kanada kentinde polisler greve gitmiştir. gün içinde 6 banka soyulmuş onlarca yer yağmalanmış ve bir sürü insan öldürülmüştür. olaylar polisin dönmesiyle bastırılmıştır.

insan, içinde akıllı yaratıkların olduğu başka bir gezegen keşfetse bile zamanla o gezegene tek başına hakim olmaya çalışacak ve gerekirse diğer akıllı türü yok etmek için uğraşacak kadar ben merkezlidir.
  • sen hiç aborjin,bushmen,yanomami,papua yeni gine yerlisi görmedin mi belgesellerde.

bildiğin ara yaşam formu bunlar.