şükela:  tümü | bugün soru sor
 • çok sevdiğimiz içindir.
  ben mesela, zeytinyağlı biber dolması getir önüme hayvan yerim.
 • insanı ayakta tutan bir çok besin maddesi olan et süt yoğurt peynir tereyağı gibi birçok besin maddesini allah'ın insanlara yenmesi için hayvanları gönderdiğini bilmeyen insan beyanı. saçmalamada zirve yapmak
 • her canlının dünyaya gönderiliş amacı vardır. allah'ın haram saydıkları hariç tüm hayvanlar insanlara sunulmuş dünyevi nimetlerdir. bunu idrak edemeyen kişinin sorduğu sorudur bu.
 • onlarda birbirini yiyor, her zaman büyük balık küçük balığı yer, hem protein lazım.
 • "lezzetli olduğu için" şeklinde cevaplayacağım sorudur. bu kısmını bir yana bırakırsak ufak bir değerlendirmem olacak.

  bir avşar olarak, soyumun dayandığı ve halen yer yer devam ettirilen orta asya kültürü ile büyümüş bir insanım. yüzyıllardır yazın oraya, kışın buraya yaşamış bir toplumdan bahsediyorum.
  özellikle yaşanan bölgelere bakarsanız "çöl" diye tabir edilen anadolu bozkırlarıdırfoto. yerleşik tarım yapabilmek için bir kaç yıl boyunca bu arazilerin hayvan gübreleri, işleme ekipmanları ve 150-200 metre derinlikte anca bulabildiğin o da tuzlu olan su ile ıslah edilmesi lazım. bu işlem şu an ki teknoloji ile dahi zor ve pahalı bir işlem. bu insanlar ise; göçer hayatının ve yerleşmeye zorlandı bu coğrafyanın yapısından dolayı, bir çok ihtiyaçlarını giderecek hayvanları yanında taşımaya hatta onların refahına göre göç etmeye başlamışlardır.
  örnek olarak küçükbaş bir hayvan, misal koyun. sütünü kullanırsın; yoğurdu var(aylarca dayanabilen), peyniri var. yününü kullanırsın; çorabı var, kazağı var halısı var(markası bile var). derisini kullanırsın; yeleği var, tulumu var, çantası var. etini kullanırsın; kavurması var, tuzlaması var(yazın yaparsın kışın yersin). üstelik bu hayvan; senin yiyemeyeceğin, hatta zar zor yedin (kuru, dikenli, demedin) fakat sindiremediğin bitkileri, otları yiyor. sende olmayan sistem bu hayvanda var. sende onun aldığı besin değerlerini, bu hayvandan alıyorsun. koyunun sadece nefesi boşa gider bu topraklarda. bu arada yaşı gelmeyen hayvan kolay kolay kesilmez. değerlidir çünkü.

  bu sadece "neden hayvan yiyoruz" sorusu için verilecek cevaplardan sadece biri.
  bir vegan arkadaşımız buyursun hasandağı eteklerinde bir köye, yılda zar zor gelen 1 aylık (mart-nisan) yağış ve şanlıysa hazirana kadar devam eden kar suyu erimesinden elde edeceği su ile hayvanlardan faydalanmadan yaşasın. ondan sonra gelip bu başlık altında tartışalım.