şükela:  tümü | bugün
 • evrende sayısız yıldız olmasına rağmen, geceleyin gökyüzüne baktığımızda ay gibi parlayan bir süpernova neden göremiyoruz? bu süpernovalar'ın ışığı milyonlarca ışık yılı uzaktan gözlemlenebilir olmasına rağmen, çıkardıkları ışık binlerce yıl devam etmesine rağmen hiçbirini göremiyoruz.

  kafamızı gök yüzüne çevirdiğimizde ay gibi parlayan bir süpernova görseydik güzel olmaz mıydı? patlamayan o kadar yıldızı görüyoruz da, bu yıldızlar hiç mi patlamıyor kardeşim?
 • sanıyorum ki eğer görebilecek yakınlıkta olsak samanyolu galaksisi diye birşey kalmazdı. dünyadan bahsetmiyorum bile.
 • süpernovalar hızlı yaşar ve genç ölür. güneşimiz en az 5 milyar yaşında ve kardeş yıldızlarından oldukça uzaklaştı. yakın yıldız gruplarında böyle bir olayın olması ihtimal dahilinde değil.

  peki bir süpernova oluşumu için ne gerekiyor? yoğun miktarda kütle. peki şuan uzayda bu koşulları sağlayan ortamlar kaldı mı? hayır! yani samanyolu için konuşursak bizim bulunduğumuz tarafta öyle bir yıldız yok.

  patlaması beklenen bir yıldız varsa o betelgeuse'dür.

  ama şurası kesin ki evrenin farklı noktalarında sürekli patlıyorlar ve bize ışıklarının ulaşması milyarlarca yıl bulabilir..
 • öncelikle 1885'ten günümüze kadar gözlemlenmiş tüm supernovae listesi için bkz
  supernova'lar, muhteşem evrenimizde sıklıkla rastlanan olaylar değildir. çıplak gözle görülebilecek boyutta ve yakınlıkta gerçekleşen supernovaları yakalama şansımız ise çok daha düşük bir olasılıktır. kendi galaksimizdeki son supernova 400 yıl önce gerçekleşmiştir. 1987'de the large magellanic cloud'da, yani uydu galaksimizde gerçekleşen supernova ise şimdiye kadar en yakınımızda gözlemlenen, en büyük supernova'dır. supernova'lar boyutlarına ve uzaklıklarına göre bir meteorun iridium flare'ine benzer bir görüntü oluşturabilirler ya da sadece venüs ve jüpiter'den ayırt edemeyeceğimiz parlaklıkta görülebilirler, belki de günlerce haftalarca gözlemlenebilirler de. ama bahsettiğimiz gibi, boyutu ve uzaklığına göre bu ihtimaller değişiklik gösterir. kısacası uslu ve sabırlı bir skygazer olursanız, belki bir saat sonra belki de 500 yıl sonra bir supernova görebilirsiniz.
 • bir yıldızın gökyüzünde yok olması demek şuanki halinden ışığın katettiği yıl kadar sonraki halini yani yok olduğunu görmemiz demektir.
 • ciplak gozle gozlemlenebilen bir olay olmadigindandir diye dusunuyorum. eger uslu bir cocuk olursan supernovalari bile gorebilirsin.
 • 7500 ışık yılı uzaklıktaki yengeç bulutsusu 1054 yılında patlamış ve iki yıla yakın bir süre çıplak gözle görülebilmiş. çin kayıtlarında bu şekilde geçiyormuş. gündüz bile görülmüş o kadar parlak yani. kozmolog değil nat geo yalancısıyım. her halükarda papatya gibi açılmış bir yıldız bulutu görmemişlerdir bence. yani görülebilecek kadar yakın ve ölmeyecek kadar uzakta olması gerekiyor. ayrıca süpernova galaksi içinde öyle sık karşılaşılan bir şey değil. ha başka galaksilerde olmuyor mu ? oluyordur illaki. ancak hubble bile o kadar milyar galaksi içinde artı o galaksilerin milyarlarca yıldızının arasında ufak bir patlamayı seçmesi sadece rastlantı olur gibi geliyor.