şükela:  tümü | bugün
  • duyduğum en enteresan sorulardan biri. içki içmediğimi söylediğimde "neden içmiyorsun?" diye soranları anlamıyorum. kendilerine saygı duyuyorum ama benim tercihim bu yönde. ama kendilerine duyulmasıni istedikleri saygıyı duymuyorlar. soruyorlar çünkü. ne demek "neden içmiyorsun?" herkes içmek zorunda mı? işin garibi ne cevap vereceğimi de bilemiyorum. ne yani şimdi uzun uzun sana 16 yaşındayken tanıştığım delikanlıdan onun yaşam felsefesinden etkilenmemden, inancımdan filan mı bahsedeyim? bir keresinde "ben özgür bir insanım, içmiyorum." demiştim. "ne alaka?" denmişti bu sefer de. şu alaka, zorundaymışım gibi neden içmediğim sorgulanıyorsa ben de buna mecbur olmadığımı bu şekilde belirtebilirim.

bu arada "neden içmiyorsun?" diye sormayan tek bir kişi biliyorum. o da 70li yıllardan günümüze ışınlanmış bir beyefendiydi.

buradan herkesi içki içmeyenlere saygı duymaya davet ediyorum.

peşin edit: chp seçmeniyim.
  • meraktan sorulduysa çok şey etmemek gereken sorudur; kısaca yanıtlanabilir. ancak cevap alındıktan sonra ısrar ediliyorsa garipleşir.

peşin edit: eski alkoliklerden.
  • (bkz: haram)
  • genelde sonradan görme tiplerin sorduğu bir sorudur.
    hatta bunların densiz olanları içmeniz için zorlarlar, içtiğiniz başka şeylere karıştırıp şaka yaptıklarını zannederler.

maddi veya manevi olarak (veya her ikisi birden) rahat yetişmiş insanlarda bu mal tavır yoktur, hatta ilk tepkileri genelde sağlık sorununuz olduğunu düşünüp teselli etmeye çalışmak olur. "inancımdan dolayı" içmiyorum dediğimde bu gruptakilerin istinasız tamamı takdirle karşılaşmıştır.