şükela:  tümü | bugün
 • umarım bu soruyu soranların niyetleri doğru okunur ve "her ikisini de yiyelim direkt?" noktasına gitmez iş.
 • "genelde etobur hayvanların tadı yenmeyecek seviyede kötü olduğu için" şeklinde yanıtlanabilecek soru.
 • çünkü köpekleri severken insanın karnı acıkır ve köpek sevmenin yanında inek eti oldukça güzel gider. balıkları severken de yanında rakı iyi gider.
 • daha bu hafta 5 yaşindaki yegenim can ile 8 yaşindaki yegenim mert arasinda geçen şu dialogta bu sorunun direkt cevabi var;

  mert: köpek yenir mi?
  can: hayiiirr köpek yenmezzz!
  mert: neden yenmez?
  can: köpek hayvan, hayvan yenmez
  mert: inek yenir mi?
  can: yenmez, inek de hayvan.
  mert: ama köfte yiyorsun?
  can: köfte mi?????? ne alaka köfte hayvan mı???

  can haklı arkadaşlar. inek tabi ki yenmez. ama köfte yenir. köfte yenmez mi hiç?
 • geçtiğimiz hafta npr'in bir programında benzer bir konuyu ele almışlardı oradaki konu olarak tavuğu secmislerdi. yani bizler bir tavuğu yerken kediyi yemiyoruz veya kediyi evcillestirirken neden tavukları sadece yemek icin besliyoruz (istisnai olarak zeynep kâmil ornegini hatırlayanlar olabilir)

  şimdi söyle ilginç bir konu var yapılan araştırmalar gösteriyor ki tavuklar zannettiğimizden cok daha zeki hayvanlar ve tıpkı kediler gibi her birinin ayrı bir kişiliği var yani bazı tavuklar evcillestirildiginde kimileri insana yakın oluyor kimileri de daha cool davranıyorlar ve ilginç bir sekilde bir tavuğun ismini öğrenmesi bir kedinin ismini öğrenmesinden daha hızlı gerçekleşiyor ve sahipleri ile duygusal bağ kurabiliyorlar.

  bence tarihsel olarak insanlık her canlıyı yemeyi denemistir ve her kültür alıştığını, tadını sevdiğini, dininin yasaklamadigini, bol bulunanı yemeyi ve digerlerini yiyenleri de garipsemeyi seçmiştir. ornegin iki jenerasyon öncesi kore'de köpek eti yaygindir fakat yeni nesil batililasma etkisiyle bu alışkanlığı bırakıyor veya japonlar her yıl onlarca balinayı yemek icin avliyorlar.
 • mö 10.000 yılında evcilleştirilmiş ilk hayvan köpek yemekten ziyade evcilleştirilme amacı savunma ve avcılık için evcilleştirilmiştir.

  afrika ve avustralya kıtasında hiçbir memeli evcilleştirilememiştir. amerika kıtalarında ise yalnızca bir tür evcilleştirilmiştir. kalan on üç tür avrasya'ya aittir.

  koyun gibi sürüler halinde yaşayan hayvanlarda toplumsal bir yapı vardır. at sürülerinde hiyerarşik bir düzen görülür. antiloplar ve ceylanların evcilleştirilmesi korku ve telaş eğilimleri nedeniyle mümkün değildir.

  domuz, sığır, koyun ve keçiler besin değerleri yüksek canlılardır. bu yüzden yiyecek olarak kullanılmaktadır.

  sonuç ; köpekleri avlanmak ve korumak için 12.000 yıldır kullanıyoruz son dönemdeki toplum yapısındaki değişim sebebiyle bir kısmı bu amacından uzaklaşmıştır.
  inekleri ise yaklaşık 10.000 yıldır yüksek besin değerleri sebebiyle beslenmek için kullanıyoruz .

  evrim ağacı evcilleştirme
 • yaklaşık 50.000 yıl önce insanoğlu kurtlarla bir anlaşma yaptı. kurtlar insanlara saldırmayacak, insanlar da kendilerinden arda kalan yiyecek, et ve kemikleri kurtlara verecekti. kurt insanı vahşi hayvanlardan korudu, güvenliğini sağladı. insanın sadık dostu oldu...
  dost kurt evrildi, farklı cinslerle çiftleşti, türlü türlü köpekler tüm dünyayı sardı.
  50.000 yıldır bu anlaşma geçerli.
  köpeklere işkence edenlere lanet etmemiz, köpekler zarar gördüğünde içimizin acıması bu yüzden.
  çünkü onlarla anlaşmamız var.

  (bkz: cosmos bir uzay serüveni)

  ekleme: yazmadan edemiycem, yukarıda da belirttiğim gibi entry'min ana teması cosmos belgeselinden alıntıdır. dün entry'yi girdikten sonra bir daha ekşiye bakmadım. sabah uyandığımda mesaj kutumun dolduğunu gördüm. genelde düzeyli, tartışmaya açık güzel mesajlardı çoğu. sadece bir çaylak arkadaş havlamış. baya bildiğiniz "hav hav" yazmış. diğer çaylak arkadaş da "hassiktir lan göt" yazmış.
  tüm yazarlara düzeyli mesajları için teşekkürler..
 • 725 entry var, mutlaka yazilmistir ama tekrar edeyim. eti icin kopek yetistirmek verimsiz oldugu icin yemiyoruz. 6 aylik kopegi kestiginde elde edecegin kalori, onu 6 aylik hale getirmek icin harcayacagindan cok daha azdir.
 • ben hiç köpek severken inek yemedim. ne biçim fantezileriniz varmış sizin.
hesabın var mı? giriş yap