şükela:  tümü | bugün
 • bildiğim kadarıyla 1972 den bu yana aya gitmedik. ay'da yapacak birşey mi kalmadı yoksa yıllardır sır gibi saklanan ay insanları gerçeği mi bunun nedeni.yoksa neil armstrong un bir ay kızına tecavüz etmesi ve bunun sonucunda ay kralının intikam uğruna ay'a ilk inen insanı s.kecek olması mı? yoksa hepsi mi? bırakın masal anlatmayı yüzleşin yüzleşin yüzleşin.
 • tekrar mi daha önce hiç gidilmedi ki diyip ortaya bombayı koyup siktir olup gidiyorum başlıktan
 • "bir kere gidildi de ne oldu?" sorusunu akıllara getiren soru cümlesi. adamlar hâlâ, "amariga'nın oyunları, gitmediler stüdyoda çektiler!" diye komplo teorileri kasıyorlar. ayrıca ay'a gitmek kolay bir şey değil. yine ayrıca, şu an mars'a gitme planları var zaten.

  (bkz: ay olmadı mars oldu o da olumlu)

  (bkz: ay olmazsa olmasın ayol ayyyy)
 • zavallı komplocular üşüştüler hemen. bok sinekleri ezmek lazım kafalarını.
 • (bkz: çünkü hiç gidemedik)
  radyo çağında ay'a gidildiğine inanan nasa sığırları, bir daha neden gidilmediğine dair bahane de uydurmuşlar ahhaddasd.
  bırak atmosferin dışına çıkmayı üstünde yaşadığımız dünya'nın, denizlerin bile dibine inemedik ulan anlayın artık.
 • nasa bunu “masrafa değmiyor” diyerek cevaplamaktadır.

  edit: “come on baby do it” nickli yazar arkadaşımız sağolsun kaynak linkini göndermiş. buradan buyrun: http://www.businessinsider.com/…not-returned-2018-7
 • hiç gidilmedi de ondan. gitmesi bu kadar kolay olacak ve en azından maden, petrol vs. çalışması için tekrar gidilmeyecek. ayrıca ay turizmi diye bir dalgayla ülkeler kendilerine kaynak yaratmayacak. hala üs kurmak kimsenin aklına gelmiyor. hala tost makinesiyle çekilmiş görüntüler var sadece elimizde. biz de yedik.

  soru üzerine edit: oksijensiz solunum yapan, bilmediğimiz bir yaşam formu yaşamış olabilir. servetini bu uğurda dökmeye hazır bu kadar zengin dururken bu işin turizme dökülmemesi sizde de bir çelişkiler zinciri başlatmıyor mu, sırf hd ay görüntüleri için bile gitmeye değmez mi, sırf bunun yayın hakları bile servet etmez mi
 • biz eğer abd ise;

  1) çok pahalı. gidecek memleket (abd) bir diktatörlük olmadığı için vergi mükellefleri bu masrafın hesabını sorar. giderse de artık özel şirketler gider.

  2) soğuk savaş yok. ortada ekonomik ve teknolojik üstünlüğün kanıtlanacağı net bir ideolojik düşman aka sscb yok.
 • bu tartışıldı burada, yine yazalım. soğuk savaş döneminde ay, iki ülkenin uzay gücünün sergilendiği bir platform oldu. bu nedenle önemliydi. daha sonra gidilmemesinin nedeni ayın bir taş parçası olduğunun düşünülmesiydi; yani kaynak bakımından zayıf olmasıydı. ancak nasa, özellikle deep space görevlerine hazırlık için ayın önemli olduğunu anladı ve aya tekrar gitmeye karar verdi. aynı iss'de olduğu gibi orada yaşanacak, deneyler yapılacak. hatta trump da bunu destekliyor ve nasa'nın çalışmaları sürüyor. bildiğim kadarıyla 3 farklı özel şirket de aya gitmek için hazırlık yapıyor. bunların en az ikisi turistlik seyahat amaçlı.

  şu linki de bırakalım. ay görevi için nasa, amerikan uzay endüstrisindeki şirketlerle beraber çalışıyor. 2022 gibi bir faaliyet görebiliriz.

  https://www.nasa.gov/…on-more-missions-more-science
 • aya gidilmesinin nedeni aman bilim, keşif yapalım falan değildi. sscb ve abd soğuk savaş içindeydiler. abd gitmese sscb gidecekti. sscb gitmesin o üstünlük bizde olsun diye abd aya gitti. e artık soğuk savaş yok. ama aya gidip orada istasyon kurma fikri var. ne zaman gerçekleşecek göreceğiz.