şükela:  tümü | bugün
 • biz eğer abd ise;

  1) çok pahalı. gidecek memleket (abd) bir diktatörlük olmadığı için vergi mükellefleri bu masrafın hesabını sorar. giderse de artık özel şirketler gider.

  2) soğuk savaş yok. ortada ekonomik ve teknolojik üstünlüğün kanıtlanacağı net bir ideolojik düşman aka sscb yok.
 • nasa bunu “masrafa değmiyor” diyerek cevaplamaktadır.

  edit: “come on baby do it” nickli yazar arkadaşımız sağolsun kaynak linkini göndermiş. buradan buyrun: http://www.businessinsider.com/…not-returned-2018-7
 • bu tartışıldı burada, yine yazalım. soğuk savaş döneminde ay, iki ülkenin uzay gücünün sergilendiği bir platform oldu. bu nedenle önemliydi. daha sonra gidilmemesinin nedeni ayın bir taş parçası olduğunun düşünülmesiydi; yani kaynak bakımından zayıf olmasıydı. ancak nasa, özellikle deep space görevlerine hazırlık için ayın önemli olduğunu anladı ve aya tekrar gitmeye karar verdi. aynı iss'de olduğu gibi orada yaşanacak, deneyler yapılacak. hatta trump da bunu destekliyor ve nasa'nın çalışmaları sürüyor. bildiğim kadarıyla 3 farklı özel şirket de aya gitmek için hazırlık yapıyor. bunların en az ikisi turistlik seyahat amaçlı.

  şu linki de bırakalım. ay görevi için nasa, amerikan uzay endüstrisindeki şirketlerle beraber çalışıyor. 2022 gibi bir faaliyet görebiliriz.

  https://www.nasa.gov/…on-more-missions-more-science
 • tekrar gidildi zaten.

  apollo 11 gitti, apollo 12 gitti, apollo 14 gitti, apollo 15 gitti, apollo 16 gitti, apollo 17 gitti. toplamda da 24 kişi aya gitti. 12 kişi ayak bastı, sadece bu "sefer"ler sırasında 7000 civarında fotoğraf, 4000 dakikalık video, kilolarca getirilmiş taşlar da var geri.

  hah sorun işte burada, apollo keşifleri hakkında zerre kadar bilgisi olmayan, aya insanların fiziksel olarak 6 kez gittiğini bilmeyen, dünyanın taşak konusu olan, conspiracy üç beş filmden esinlenen arkadaşlar gaza gelip gitmedik ki gitmedik diyebiliyor. bakın bu iddia falan değildir, fransa'nın dünya kupasını kazanmış olması iddia değil gerçektir, insanların gitmesi ve tekrar gitmeleri gibi.

  şimdi çoğunluğu tuvalete oturarak sıçmayı beceremeyen bir halkın sorgulama mekanizmasının bu seviyede olması müthiş gerçekten de. gel gör ki, dinleri ve kutsal kitapları hükümdarlar ülkelerindeki cahil insanları yönetmek için yarattı dediğinde cinnet geçirip saldırıyorlar ya la.

  kaç kez gidilmek için yol alındı biliyor musunuz aya? yaklaşık 150 kez. en son 21 mayıs'da çinliler longjiang-2'yi ve queqiao'yu yolladı. ondan önce 18 nisan'da amerika tess'i yolladı. avrupalılar da en son 2014 yılında 4m'i yollamıştı.

  bir daha ne zaman gidilecek ? hindistan kasım 2018'de isro'yu yollayacak, üzerine gidip dolaşıcakta sadece yörüngede de dolaşmayacak. aynı şekilde çin ve israil de aralık 2018'de gidiyorlar.

  hah işte gidiyorlar da asıl sorun ne biliyor musun? sen niye bu kadar gerizekalısın asıl sorun bu. senin beynini uçurup medeni bir insanın beyin seviyesine nasıl getireceğiz? asıl sorun bu. internette 5 dakika makale okumaktan aciz adam ekşi'ye gelip başlık açıp altında ahkam kesebiliyor. niye lan bu? nasıl çözücez bu durumu? bak bunu çözebilmek, aya gitmekten çok daha zor inan ki.

  eskiden asansörlerdeki ip mekanizmasını insanlar çekiyorlarmış misal, artık niye insanlar kullanılmıyor diye asansörler aslında gerçek değil, allah'ın hikmeti ışınlıyor bizi üst kata diyebilecek seviyede adama; içinde oksijen bulundurmak zorunda olduğu, insanın yaşama şartları için takla atılan cihazların neden kullanılmadığını nasıl anlatılabilir ki?

  anlatılamaz. bu da öyle bir durum.
 • (bkz: ay'da bir bok olmaması)

  neden tekrar gideceksin ki? gidip ne yapacaksın? bir bok yok işte ayda, gitmek gereksiz riskli ve maliyetli. stüdyo diye komplo teorileri kasanlara da aydaki reflektörü sormak lazım, 70'li yıllarda aya reflektör yerleştirebilecek bir robot teknolojisi vardı herhalde.. 8 kere gittiler zaten, bilimsel olarak ciddi bir katkısı olmadığı gibi amerika tarihinin en pahalı reklamını yapmakla kaldı. bu yüzden kimse aya tekrar gitmekle uğraşmıyor. çünkü bir kazanımı yok. amerika aya gitmemiş olsaydı bugüne kadar ruslar bunu en az 5 bin defa dile getirirdi zaten. apollo 11'in fırlatışı ve dünyaya geri gelişi ruslar ve avrupalılar tarafından yakından gözlemlendi, hepsi an ve an takip ettiler.

  füzyon reaktörleri gelişmedikçe kimsenin aya geri döneceğini sanmam. ay'ın füzyon reaktörleriyle alakası da ay'ın yüzeyinde bolca deuterium bulunmasından geliyor. nötronlu hidrojen deuterium kaynağı olmak dışında ay'ın cidden hiç bir olayı yok. bomboş, beyaz, devasa bir taş işte. 300 bin kilometre uzaklıkta. apollo görevlerinin her biri 1 hafta falan sürmüştü. kadıköy'den eminönü'ne gitmek kadar basit bir olay olsaydı zaten şimdiye ay turizminin boku çıkmıştı.
 • yüksek maliyet ve düşük hatta sıfır getiri yüzünden.

  soğuk savaş döneminde gidilme amacı şovdu.
 • tekrar mi daha önce hiç gidilmedi ki diyip ortaya bombayı koyup siktir olup gidiyorum başlıktan
 • hala 69'da gittiğimiz teknolojiyi yok ettik falan gibi götünden uydurduğu safsatalara inanan dangalaklar var.

  neyse önce şu ay meselesine gelelim, sonra "aya gidilmedi, taam mı" dangalaklarına ayrıca geliriz.

  ay'a artık gitmiyoruz. daha doğrusu nasa gitmiyor. çünkü gerek yok. ay ile ilgili bilmemiz gereken her şeyi biliyoruz. mevcut jeoloji yapısıyla uzun süre kalmaya elverişli değil; herhangi bir doğal kaynağa sahip değil, dolayısıyla ancak taşıma kaynaklarla burada yerleşik kalınabilir, o da şu an finansal açıdan mümkün değil, faydası da yok.

  ortada, ay'a gidilmesini forse edecek bir uzay yarışı, soğuk savaş dönemi de yok. şu ortamda kim, ay'a niye gitsin? gidip ne yapacak?

  üstteki şaşırmış diyor ki, "gidip bir şeyler bıraksalar da teleskopla görsek". zaten bıraktıkları bir şeyler var, örneğin lunar iniş rampası var, 10 mt boyutunda. ama cahil kardeşim bunu da görmen mümkün değil, çünkü bu boyda bir cismi bile görmen için 25 mt lens çapına sahip bir teleskopa ihtiyacın var. oysa dünyadaki en büyük teleskopun lens çapı 10 mt. ha tabi, nasa senin gibi şaşkınlar olur da kendilerine inanmazlar diye, yanlarında 96 mt boyunda brandalar getirip orda bırakmalıydı (96 mt'yi görmek için sahip olmanız gereken teleskop lens eni 2.5 mt)

  gelelim şu 69'da gittiğimiz teknolojiyi yok ettik safsatasına. adamlar bunu demiyorlar. adamların dediği, 69'da gittiğimiz teknoloji artık yok, o teknoloji eskide kaldı, mevcut teknolojimiz o eski teknolojiyle uyumlu değil, tekrar aya gitmek için güncel teknolojiye uyumlu sıfırdan yeni bir ay programı yaratmamız lazım, o da ekonomik değil.

  bu gidip chevrolet'ye "hadi tamamen ekonomik ve satılabilir, 59 chevy impala üretin" demek gibi bir şey. chevrolet, bunu üretemeyeceğinden değil, üretmesi büyük bir gerizekalılık olacağından yapmayacaktır. çünkü ne üretim bandı 59'daki üretim bandı, ne tedarikçileri 59'daki tedarikçiler, ne 59 impala'nın yürüyen aksamı bugünün teknolojisine uygun. 59 impala'nın hala pazarda alıcısı da var, aptal mı chevrolet üretmiyor bu aracı? siktir git der sana muhtemelen böyle bir talepte.

  oysa nasa öyle yardır yardır bütçesi olan bir kurum değil. bütçesi yüksek ama bu yüksek bütçenin amerikan halkına ne fayda sağladığı ile ilgili dünyanın eleştirisini yiyor her sene bütçe görüşmelerinde. hep de kesinti yiyor bütçeden. hal böyleyken, kalkıp da türkiye'den bir dangalak kendine inanmayabilir diye boş beleş bir ay programına değil, mars, karadelikler vb. bilinmeyen uzay araştırmalarına kaynak harcamayı daha doğru buluyorlar.

  siktiğimin ergenleri, ne endüstri bilir, ne ekonomi bilir, ne bilim bilir, odasında 31 çekmediğinden arta kalan zamanlarda "nasa aya gitmedi" diye ahkam kesiyor.
 • "bir kere gidildi de ne oldu?" sorusunu akıllara getiren soru cümlesi. adamlar hâlâ, "amariga'nın oyunları, gitmediler stüdyoda çektiler!" diye komplo teorileri kasıyorlar. ayrıca ay'a gitmek kolay bir şey değil. yine ayrıca, şu an mars'a gitme planları var zaten.

  (bkz: ay olmadı mars oldu o da olumlu)

  (bkz: ay olmazsa olmasın ayol ayyyy)
 • kısa mesafe kurtarmıyor.