şükela:  tümü | bugün
 • ihtiyacımız olmadığı için dediğim durumdur.

  eğitim bilimleri gelişse, akademi güçlense, sürekli yenilik ihtiyacı duyulsa dil öğrenmek yürümek gibi sıradan bir eylem haline gelir.

  kendi sınırının dışına taşamayan medeniyet dili napsın.

  burda 10 yıl dil öğrenmeyen adamı 1 yıl japonya'da kendi başına bırak bak nasıl öğreniyor.
 • bu önemli sorunun, her önemli soru gibi, tek değil bir çok önemli cevabı vardır.

  öncelikle türkçenin avrupa dillerinden çok farklı bir dil olması bunun zor oluşunun sebebi.
  bizde artikel yok, cinseyet yok.
  the gibi kelimeler ayrı sözcüklerle değil cümlenin anlamından çıkıyor.
  fiil sonda

  vesaire. ama türk halkı neyi iyi öğreniyor ki 12 yıllık eğitimin sonunda yabancı dil öğrensin. üniversitelere giriş sınavı? yapılıyor ve 2 milyon öğrenciden 1 milyona yakını barajı geçemiyor (geçenler için de “çok bilgili” diyebiliriz ya zaten)

  bence sorun insanların oturup bu işe mesai harcamaması ve yabancı dilden kaçmaları?.
  bizler kaçmadığımız için öğrendik. onca yıl özel okula gittim, onca ders işledik ama şimdi geri dönüp baktığımda bana ingilizce en çok öğretenin bilgisayar oyunlarını oynarken, (bkz: runescape) gibi, oyunu anlamaya çalışıp oradaki kelimeleri araştırmamdan olduğunu görüyorum?.
 • işi teorik olarak tutuyor türkiye'de okullar. şu an okuduğum üniversitede pratik olarak geliştiriyoruz ancak lisede ve ilkokulda olan buydu. bu arada lisede çok geniş ufuklu bir ingilizce öğretmenimiz vardı, "dil kalem tutarak öğrenilmez" demişti. sanırım hayatım boyunca rastladığım tek ingilizce öğretmeni oydu lise ve ortaokulda.
 • anadilini bilmeyen yabancı dil öğrenemez.
 • gerek yok hepimiz biliyoruz.
 • basarili 2 (ingilizce, isvecce) basarisiz 1 (allahin belasi fince) yabanci dil ogrenme girisimi ve dil ogrenmenin kendisine dair bazi okumalardan sonra bu konuda kendimce cikardigim notlar:

  - insan beyni haftada 10 saatin altinda bir dil ile hasirnesir olmuyorsa o dili cozemiyor. yogun ve saglikli bir ogrenme icin ise min. 20 saat gerekiyor. yani haftada 10 saatin uzerinde ayiramiyorsak zaten dil ogrenemiyoruz.

  - dil ogrenmek icin cok farkli yontemler mevcut. herkesin beyni ve ogrenme yapisi ayni olmadigi icin bunlarin bazilarini deneyip kendisine uygun olanlarini (olanini degil, olanlarini) bulmasi gerekiyor. kendimize uygun olmayan bir yonteme saplanmissak dil ogrenemiyoruz.

  - öncekiyle baglantili olarak: tek bir yontem asla ise yaramiyor. sadece duolingo’dan dil ogrenen varsa sapka cikartirim. onun yanina kelime calistiracak baska app bulmak, onun yanina da dilin akisini, ritmini kavramaya yarayacak dinleme ve pratik kaynaklari eklemek gerekiyor. tek bir kaynakla, kaynak iyi bile olsa, dil ogrenemiyoruz.

  - insan beyni yeni dili ogrendigi kaynagin yontemine alisip bir sure sonra, istemeden de olsa, o yontemin kisayollarina yoneliyor. bunu asmanin yolu yine test icin birden fazla kaynakla hasirnesir olmak. yeni ogrenme, ve soru tipleri gormek. zira beynimiz konfor bolgesinden cikmadikca dil ogrenemiyoruz.

  - kitap okumak onemli, lakin kitaptaki en buyuk sorun ”sadece dil ogrenme amaciyla” kitap secmek. icindeki hikayeyi/bilgiyi merak etmedigimiz kitabi salt dil icin okuyunca bir noktada sikilip birakiyoruz. dil seviyesi cok daha zor da olsa enteresan buldugumuz bir kitabi okumaya calismak daha mantikli. icerigi ilgimizi cekmeyen okumalarla dil ogrenemiyoruz.

  - insanin hayatinin bir kismini o dilin kulturune de adamasi gerekiyor. ogrendiginiz dildeki dizilerle, sinemayla ve edebiyatla ilgilenmemiz gerekiyor. kulturune zerre ilgi duymadigimiz dili ogrenemiyoruz.

  - hangi dili ogreniyorsaniz intermediate asamasindan itibaren tum isletim sistemlerinizi o dile gecirin derim. gunluk yasantimizdaki bazi pratikleri o dile geciremiyorsak dil ogrenemiyoruz.

  - pratik yapma imkaniniz yoksa kendi kendinize konusun. konusmayi sevdiginiz konulari secin. orada kendinize biseyler anlatin. sonra biraz dinlenip ayni seyi bir daha anlatin. 6 aylik askerligimde kendi kendime konusmaktan adim deliye cikmisti ama son gun girdigim ielts sinavini da gecip yurtdisina gidebildim. en sevdigimiz muhabbeti bile o dile uyarlamaya kasmiyorsak dil ogrenemiyoruz.

  - yogun calismak iyi ama uzun vadede surekli yogun calismak da beyni yoruyor. 3 ay yogun calisip 1 ay hafifletmek genelde daha saglikli. ayrica dil calismaktan bikmamak icin de iyi bir ritm. psikopata baglarsak ve arada rahatlamazsak da dil ogrenemiyoruz.

  benden bu kadar. hemen dil calismaya geri donuyorum.
 • yabancı bir dili öğrenmenin ilk şartı kendi dilini doğru kullanmaktır. şu başlıkta bile kaç tane türkçe hatası içeren cevap var. kendi dilinde okuduğunu anlama konusunda 80 ülkede 40. sırada olan bir ülkeyiz. kendi dilimizde diyorum, çocuk daha türkçeyi anlamıyor. yabancı dil konusuna çözüm ararken bu konuya temas etmeden değerlendirme yapmak imkansız.
 • onca özel okul var. son senelerde çocuklar bu yüzden özel okula gönderiliyor daha çok. yabancı dil için. halamı olmuyor?
 • çabuk sıkılıyorsunuzdur.
  ilginiz yoktur.
  zorunda olduğunuz için öğrenmeye çalışıyorsunuzdur.

  şahsen ben zevk alıyorum ve yeni bir dil öğrenirken heyecanlanıyorum. hayatımın bir parçası yapıp o dönemde sürekli o dilde bir şeyler okuyup izliyorum, dinliyorum. bu şekilde devam ederseniz bence başarılı olursunuz ancak üşengeç biriyseniz ve gerçekten içinizden gelmiyorsa biraz zor.

  not : ingilizce,fransızca + italyanca ( yolda )