şükela:  tümü | bugün
  • siz seçim yapacak arkadaşlar: bu konuda cevaplanması gereken pek çok soru var gibi duruyor... öncelikle evet; mimarlık çok zorlu bir bölümdür. öyle ki mimarlığı dört yılda bitirmek zordur.

eğitim kalitesi olarak itü, odtü ve ytü en iyileridir. her ne kadar mühendislikte odtü ülkemizde yani türkiye'de en kalitelisi olsa da mimarlıkta itü ve ytü daha iyi. en azından ben, hem tarihi ve kültürel bir dokuya sahip bir şehirde hem de hocalarının yurt dışı ve piyasa deneyimi olan bir üniversitede okuyan öğrencisi olarak bunu söyleyebilirim sizlere.

insanlar ya iyi niyetlerini nasıl kullanacaklarını bilemediklerinden ya da sadece bunu yapmayı sevdiklerinden başkalarının işlerine burnunu sokabilirler lakin mimarlık iş bulunamayacak bir bölüm değildir. hatta bina ve yapı tasarımı haricinde grafik; mobilya, dekorasyon, iç mekan, park-bahçe peyzajı, bardak, çanak, tabak, saat, özel yat vb. pek çok şeyi tasarlayanları vardır. sonuçta biz sanatla bilimi özdeşleştiren "yaratıcı" insanlarız. uzun ve zorlu eğitimde sadece "resim" (!) çizdireceklerini düşünenler, yanılırlar.

bu konuda şimdi öznel konuşacağım. puanım tıplara ya da başka sözde "iş qarantisi" olan mesleklere yetiyordu. ve ben mimarlığı seçtim. çünkü hayatta iz bırakan bir insan olmak istiyorum. otuz kırk yıl devlette aynı işi yaparak ya da özelde bir patronun buyruklarını yerine getirerek hayatımı harcamak istemiyorum. yeteneklerimi ve yapabileceklerimi biliyorum. ileride, bedenen yok olsam bile eserlerimle anılarak yaşamak istiyorum ve bunun benim için uygun olan en iyi yolu da mimar olmakta. evet, maddi gelir olarak sorarsanız iyiyizdir. hatta 30-40 yaşlarında çift haneli sayılara ulaşılıyor (ingilizce öğrendiğinde, bu konuda bazı ülkelerde dolar veya euro ile çift haneli sayılara ulaşabileceğinden emin olabilirsin), 50-60 yaşlarında ise tıpkı mimar sinan'ın da dediği gibi "usta" seviyesine ulaşıyorsun. en büyük eserlerin bu yaşlarda ortaya çıkıyor. tabii kazancın da buna uygun oluyor elbet.

eğer ki sen de sanatla, sanatın tarihiyle ve bilimsel gelişmelerle haşır neşirsen ya da en azından merak duyuyorsan; bu bölümü şüphesiz seçmelisin. yolun açık olsun