şükela:  tümü | bugün soru sor
 • nietzsche'ye ait bir söz. idrak edildiği andan itibaren bazı bedelleri ister istemez kendimiz çekiyormuşuz izlenimi doğar. bu cümleyi destekleyici bir açıklama yine nietzsche'den gelir:

  "nedensellik anlayışı arttığı ölçüde, ahlak alanının kapsamı küçülür. çünkü insan kaçınılmaz sonuçları kavrayıp, bunları tüm rastlantılardan ve bunlara bağlı olacaklardan seçip ayırarak düşünmeyi öğrendiği zaman , bugüne kadar geleneklerin temelini oluşturduğuna inanılan birçok düşsel nedenselliği yıkmış olur ve her seferinde dünyadan bir parça endişe ve baskı yok olur, her seferinde geleneğin otoritesine duyulan saygıdan da bir parça yitirilir."
 • belki bir parça fazla determinist kalıyor.

  yalnızca nedensellik ilişkileri içinde değil de pragmatik olarak insan kendi yaşamında bakabilirse hayatımın mottosu diyebilir herhalde bu lafa.

  adam king ya*
 • nietzsche’nin tam olarak şu şekilde olan sözü “yaşam için bir neden’i olan, neredeyse her türlü nasıl’ın üstesinden gelir” („hat man sein warum des lebens, so verträgt man sich fast mit jedem wie.”).

  bu söz insana hayatı yaşanır kılma aşamasında çok önemli bir ip ucu veriyor. genel anlamda hayatın anlamından söz etmenin mümkün olmadığı söylenebilir herhalde. zira herkesin hayatına farklı bir anlam yüklediği, yaşama karşı güçlü durmanın ise bütünüyle hayatınıza yüklediğiniz anlama bağlı olduğu bir gerçek. çünkü hayatınıza yüklemiş olduğunuz bir anlam varsa, o takdirde yaşadığınız zorluklara amaca ulaşmak için atlatmanız gereken evreler gözüyle bakıp, çözüm bulma hususunda daha azimli ve kararlı olabiliyorsunuz.