şükela:  tümü | bugün
  • kitap tavsiyeleri başlığı var fakat ne bileceğim tavsiye ettiğin kitabın nesini beğendin de tavsiye ettin. belki sen üslubunu beğendin fakat ben içeriğe önem veriyorum.

iz bırakan kitap cümleleri var, ne bileceğim kitapta geçen tek altı çizilesi cümleyi yazmadığını.

''şu kitabı oku çünkü şöyle şöyle güzel'' tarzında bilgilendirici bir başlık yok, ben başlatmış olayım. umarım devamı gelir.
    malum, tüm kitapları okumaya yetecek kadar ömrümüz yok. birbirimize deneyimlediğimiz kitapları kısa bir özet ile aktarırsak birbirimizi büyük yüklerden kurtarmış oluruz, gerek maddi gerekse manevi yüklerden.

.

.

--beynin gizli hayatı kitabı:

*kitabın içeriği
    kitap beynin işleyişinden giriyor, hukuk sistemindeki karar alma mekanizmasının biyoloji ile olan ilgisinden, toplumsal ahlakın nörobilimsel yöntemlerle nasıl düzenlenebileceğinden çıkıyor.
    yani kitabın teması 'beyin' ve beyin temalı bir çok konuya detaylı bir şekilde yer veriyor.

*kitabın üslubu
    kitap, başvuru kitaplarındaki soğuk açıklayıcı üsluba değil, ılık açıklayıcı üsluba sahip.

*kitabın güvenilebilirliği
    kitabın en beğendiğim yönü de içindeki tüm önermeleri argümanlara dayandırması oldu. argümanlarını da hemen kitabın sonuna iliştirmiş, kitabın 1/4'ü argüman ve kaynaklardan oluşuyor merak edenler baksın diye.
    bundan dolayı gönül rahatlığı ile, ''hadi lan bu da gerçek olamaz'' demeden okunan bir kitap olmuş.

*kitabın kişiye kattıkları
    -beynin çalışma mekanizmasını öğrenmek
    -kendi vücudumuzun günlük hayatta fark etmediğimiz kusurlarını görmek.
    -hukuk ile biyolojinin birlikteliğinin sonuçlarına şahit olmak, geleceği hakkındaki fikirleri öğrenebilmek.
  • --michel de montaigne'in denemeler kitabı

.

*kitabın içeriği
    kitap, yazarının hayata dair görüşlerinin, fikirlerinin aktarıldığı bir kitap. havadan sudan tutun felsefi konulara kadar geniş bir konu yelpazesi var. adam kitabı torunları kendini tanısın diye yazmış zaten.

*kitabın üslubu
    kitap; sohbet eder tarzda bir üsluba sahip.
    sohbet kelimesinin tanımını hatırlatmakta fayda var: herhangi bir bilim ya da sanat konusunu ele alıp, onu bir sonuca bağlayıncaya değin sürdürme yerine, konuyu karşılıklı konuşmayı andırır biçimde işlemek.

*kitabın akıcılığı
    michel de montaigne'in 16. yüzyıl insanı olmasından kaynaklı, günümüzde üzerine konuşulmayacak kadar açık, kimi zaman da gereksiz olan bir çok konunun kitaba serpme bir biçimde dağılmış olması, okuyucuyu sıkabiliyor.
    fakat kitaptaki ana başlıklar ki bu başlıklarda montaigne başlık hakkındaki fikirlerini veriyor, birbirlerinden bağımsız olduğundan dolayı, okuyucu sıkıldığı/ilgliendirmediği kısmı rahatlıkla geçebiliyor.

*kitabın kişiye kattıkları

1- kitap, okuyucuya, yelpazesi geniş bir konu spektrumundan okuyucuya göre değişebilir olan büyüklüklerde farkındalıklar katıyor.
    2- yazar, hali hazırda bilinen şeyleri edebiyat kullanarak son derece etkili bir biçimde anlatmış olduğundan, kitap, kitabı okumuş kişinin, kitaptaki konu başlıkları ile ilgili olan konular hakkında konuşurken kendini ifade edebilme gücünü arttırıyor.

.

ek olarak, kitabı okurken kayda değer bulduğum kısımlar için bkz.
  • masumiyet müzesi, akıcı bir dil ve okuyucunun iliklerine kadar hissettiği sahneler mevcut, okumayanlara kesinlikle tavsiye edilir.
  • angela'nın külleri

genelde fantastik kitaplar okuyan bana bile kendini sevdirebilmiş nadir kitaplardan.

1930'lu yıllarda irlanda'nın halini harika bir şekilde anlatan, kah güldüren kah kadere lanet ettiren, yoksul bir çocuğun dünyaya nasıl baktığını bize birinci elden gösteren harika bir kitap. kesinlikle okunmalı.
  • alfred bester - kaplan!kaplan!

içerik: mükemmel bir intikam romanı, bester abim bilim-kurgu dehası!
  • (bkz: sylvia plath)
    (bkz: sırça fanus)

bir film izlerken veya oyun oynarken atmosferi içinize çeker, rüzgarı hisseder hale gelir, karakterleri arkadaş edinip gerçekte keşke tanışma fırsatım olsaydı dersiniz ya ben bu kitapta bunu yaşadım.
  • cin ali ve fil berber- çünkü okumayı öğrenmeniz gerek.
  • yüzyıllık yalnızlık. çünkü albay aureliano buendiave ailesinin yaşadıkları, yaşamın ta kendisidir.
  • (bkz: ömer uğur gençcan)
    (bkz: boşanma tazminat ve nafaka hukuku)

harikulade bir kitaptır. yalnız biraz pahalı 175-200 tl arası ama gerçekten de parasına değer. kitabı okuduktan sonra neden evlenmemelisiniz, evlenirseniz ne gibi sorumluluklar altına girmiş olursunuz, bir kadın gerçekten de sizin ebenizi siker mi, sikemez mi, her şeyi öğrenmiş olacaksınız.

konumuzla çok alakalı olan şu haberi de buraya koyalım isteyen okusun.
  • (bkz: alper canıgüz)
    (bkz: oğullar ve rencide ruhlar)
    yazarın tüm kitaplarını tavsiye ederim. okurken hayatın kendisiyle dalga geçip acılarınızı ciddiye almaktan vazgeçebileceğiniz gözleriniz dolu doluyken gülebileceğiniz romanlar yazar bu harika adam.bir söyleşide imzalattığım kitabıma “ bu yağmur bu da çiçek ”diye çizip vermişti. çok sıra olduğu için uzun uzun sohbet etmenin bencillik olacağını düşünmüştüm. ki konuşanları geri çevirmeyecek kadar naif ve kibar bir insandı.öyle de yaptı. konuşamadığım tüm sözcükleri o çiçekle bana verdin sevgili alper canıgüz.