şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hicbirsey olmamistir,olacak olan birsey de yoktur,hersey yolundadir.ama bir an sonra huzursuzlanirsiniz.sanki birsey eksiktir ya da oyle birsey arasiniz ama nedenini bir turlu bilmezsiniz.bosluktasinizdir bogaziniz dugumlenir ve olaylar gelisir.
 • nedensiz gibi gözükse de, derinlerde (belki çok kabul etmek istemediğimiz kadar derinlerde) illâki bir nedeni olan boşalma. faydalıdır, iyi gelir.
 • (bkz: sebepsiz hüzün)...ama belki de kurtarıcı* olandır...
 • o kadar önemlidir ki yapılması gerekenler, verilmesi gereken o güç kararlar, çözülmesi gereken sorunlar bütün duygularınızı bir yana bırakıp mekanik bir şekilde hareket etmeye başlar, her şeyi en ince ayrıntısına kadar planlarsınız. önce bir gülücük oturtursunuz yüzünüze, hiç kimse nasıl bir çıkmazın içinde oldugunuzu anlamamalıdır. hayatınızın rolünü oynamak üzere zırhlarınızı kuşanırsınız öyle ki bu çelik giysiler sizi sizden bile korunaklı kılacaktır. tek tek herşey ayarlanır, her duruma göre bütün olasılıklar planlanır o muhtesem oyun sahnedeyken. o gün gelip çattığında içinizde fırtınalar koparak kalkarsınız, zordur sımsıcak evden cıkıp bembeyaz steril odalara gitmek. güçlü olmak zorundasınızdır. evden cıkarken sarılmak istersiniz herkese, gelin görün ki oyuna bir doğaçlama katar son anda tüm aile fertleriniz. yaşamınızın belki de dönüm noktası olacak sınavına giderken herbiri tek tek sitemlerle uğurlar sizi. güçlüsünüzdür, güçlü olmalısınızdır, binlerce kez tekrarlanan bir yankıdır bu sözler beyninizde. son gücünüzle dantel gibi örerek planladıgınız oyununuzun son perdesini sahneye koyarsınız. uykudan bir boşlukla uyanırsınız. ama kabus değildir uyandığınızda unutacagınız. şaşkınlıgınızla birlikte o uyuşmusluğunuz da geçer. mekanize yaşam bitmiştir oyunun sonunda. bir gece yarısı hiç bir somut sebep yokken hıçkırıklarla ağlamaya başlarsınız. karsınızdakiler hiçbir şey anlamaz bu "durduk yere gelen gözyaşlarından". çünkü rolünüzü çok iyi oynamışsınızdır...
 • ya sinsice sansarca birikmiş bir birikim, ya hunharca kendini dışavurmaya çalışan, dışavurumcu bir depresyon, ya da yumurtalıklardan gözyaşı torbalarınıza dek sizi etkisi altına almış görkemli bir pms ile açıklanabilir. başka da açıklaması yoktur herhalde.
 • (bkz: dolmus olmak)
 • ağlamak için bir nedeni olmayan insanlarda bir kaç aya bir periyodik olarak görülebilir. doğaldır, gözyaşıdır bu birikir. içinizin dolu dolu olduğu böyle durumlarda ya duygusal bir film seyredilir ya slow parçalar dinlenir ya da hayal kurulup x öldürülür, y hasta edilir, z terk edilir... gözyaşınız sizi terk ettikten sonra zaten ortada bir sorun olmadığı için insan baya bi hafifler. kuş gibi olup yine cıvıldamaya başlar. tavsiye edilir.
 • kız milletinin arada sırada yaptığı garip ve dahi anlaşılamaz atraksiyon.
  (bkz: pms)
 • dogru yer ve zamanda aglamamis kisinin cevrede yarattigi dusunce.