şükela:  tümü | bugün
  • biz türklerin hollanda dedikleri ülkenin felemenkçe'deki adı.
  • kendi dilinde "alcak ulke" anlamina gelir, "neder, land" ulkenin deniz seviyesinin altinda olu$u, ingiltere'ye atifta bulunarak "a$agidaki ulke" falan filan bir suru muhabbet.
  • coloradonun kayalik daglari icinde bulunan bir sehir. en buyuk sehir olan denvera yaklasik 1.5 saat uzakliktadir.
  • low-lands anlamina gelir, neder-land. aslinda kuzeybati almanya ve hollanda benim bildgim "low lands" ya da "low countries" olarak aniliyor. neden nederland denmis de de lage landen, laagland denmemis, iste orasi ilginc. land, zaten hollandaca land demek ("het land"), fakat neder nedir diye bakayim dedim. baya eski, proto-cermenceden gelmis, neer formunda da bulunuyor, laagland yerine nederland'i secmis hollandalilarin atalari.

"nassou'lardan wilhemus, ben alman kanindanim" diye baslayan bir milli marslari vardir nederlander'larin;

old dutch;

wilhelmus van nassouwe
    ben ick van duytschen bloet

modern dutch;

wilhelmus van nassouwe
    ben ik, van duitsen bloed

su yukarida ick deyisinde bile bir maastrich sivesi, bir alman etkisi yok degil (bkz: ich), gerci anglosaksonlarin britanyalilarin norman etkisinden once konustuklari old english'te de ick diye gecer ben, her neyse konumuzdan ciktik.

sozun ozu, gunumuzde pek kullanildigina sahit olmadigim bir kelimedir neder. yanildigimi dusunenler mesaj atsin, duzeltsin, olmadi entry dosesin.