şükela:  tümü | bugün
 • sesi gür, vicdanı hür, dağ gibi, adam gibi bir adam.

  yolsuzluk uzmanı, hortumcuların, vergi kaçıranların korkulu rüyası. bakmayın medyadaki cilalı kalemşorlara, o, gerçek bir araştırmacı gazeteci.
  dünya gazetesinde başladığı gazeteciliği 1994 ten beri milliyet te sürdürüyor. birçok gazetecilik ödülü kazandı. altın, istanbul altın borsası ve dünyadaki örnekleri (vedat akman ile birlikte, dünya, 1994), tepeden tırnağa yolsuzluk (metis, 2001) ve naylon holding (om, 2002), uzanlar bir korku imparatorluğunun çöküşü adlı kitapları bulunmaktadır. son kitabı nedeniyle hakkında milyarlarca liralık davalar açılmıştır.
 • melih aşık bugün dink'in katili ogün samast için bile 20 yıl istenirken, nedim şener hakkında, dink davası hakkında yazdığı kitap yüzünden 17 yıl hapis istemiyle dava açılmasını yazmış:

  --- spoiler ---
  kitaba 17 yıl...
  milliyet muhabiri nedim şener, hrant dink cinayetini aylarca araştırdı. oluşturduğu kitap geçen ocak ayında “dink cinayeti ve istihbarat yalanları” kapağıyla yayımlandı.
  bu kitaptan dolayı, dink cinayeti işlendiği sırada trabzon emniyet müdürü olan ramazan akyürek ile istihbarat dairesi’nde c şube müdürü olan ali fuat yılmazer ve istihbaratçı muhittin zenit, milliyet muhabiri nedim şener’i terör suçlarına bakan savcılığa şikâyet ettiler.
  şikâyet sonucu nedim şener hakkında 17 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.
  trabzon’da yargılanan jandarma personeli için istenen ceza 2 yıla kadar hapis. görevi ihmal ettiği öne sürülen polisler ise valilikler izin vermediği için yargılanamıyor.
  cinayeti işlediği öne sürülen kişiler dışında ağır ceza’da yargılanacak tek kişi nedim şener olacak...
  katil ogün samast için 20 yıl istenirken gazeteci nedim şener için 17 yıl isteniyor...
  adı orhan pamuk olmadığı için arkadaşımızla ilgili dava tabii dört bir yandan yankılanmıyor...
  ancak konu, demokrasi ve fikir özgürlüğü konusunda duyarlı herkesi ilgilendirecek nitelikte...
  dava, terör suçlarına bakan 11. ağır ceza mahkemesi’nde 26 haziran’da görülmeye başlanacak....
  --- spoiler ---

  (bkz: http://www.milliyet.com.tr/…rin izi...&a=melih asik)
 • dink cinayeti ve istihbarat yalanları kitabının yazarı. kitap nedeniyle iki ayrı dava kapsamında 28 yıl hapis istemiyle yargılanıyor. dink'i öldürmekle yargılanan tetikçi zanlısı ogün samast'ın cezası ise 20 yılı bulmayacak.

  arkandayız nedim sener!

  edit: hakli oldugun konularda sonuna kadar arkandayiz, gülen cemaatine olan nefretinden dolayi hicbir fiili sucu olmayan gazetecileri "fetö'ye yeterince karsi degilsin, demek ki sen de fetöcüsün" diye itham edersen iftira atmış olursun.

  edit 2: 10 sene önce kelle koltukta gazetecilik yaptigi icin övmüstüm. malesef nedim sener artik bir iktidar yalakasidir, diger yalakalar gibi isi bittiginde cöpe atilacaktir.

  edit 3:
  ...
  kızarıyor yüzün öfkeden ve utançtan
  ve umumiyetle filan değil sırf sana ait
  ve eli kolu bağlı bir hüzün
  karını arkadan itip yere yuvarlamışlarda
  düşürmüş gibi çocuğunu
  yahut yene hapisteymişinde karakolda yene dövülüyormuş gibi
  köylü jandarmalara köylüler*nazim hikmet
  ...
  bir zamanlar dövülen köylüyken terfi alip dayak atan atan köylü olmuşsun nedim sener. ve benim yüzüm kizariyor öfkeden ve utançtan, sanki ben bir kabahat işlemişim gbi.

  akp ve fetö tarafından hapse atilan, gelen ziyaretçileri soyarak onursuzca iskence edildin. o günlerde fetö ye ve akp ye karşı silivri'de çadır kuran, plastik mermi ve gaz yiyen insanlari bugün fetö'cülükle yaftalayacak kadar haysiyetsizsin nedim sener.

  sana sayisiz iftira atan, bugün beraber saf tuttuğun samil tayyar'in kitaplarını sayayım sana, kim fetöcüymüs anla:
  operasyon ergenekon (timaş yayınları, istanbul, şubat 2008)
  gölge iktidar (timaş yayınları, istanbul, ağustos 2008)
  kıt'a dur! (timaş yayınları, istanbul, ocak 2009)
  pusu (timaş yayınları, istanbul, eylül 2009)
  çelik çekirdek (timaş yayınları, istanbul, eylül 2010)
  kürt ergenekonu (timaş yayınları,istanbul ,2011)
  beşinci darbe, (timaş yayınları, istanbul, 2013)

  03.10.2010 tarihinde celik çekirdek kitabıyla ilgili "yalanlarla dolu, bundan olsa olsa kabak çekirdeği olur" demistin de şamil tayyar programı terk etmişti, hatırlıyor musun? o konuşmanın videosunu bulamadım.

  2010 da kanal kanal gezerek ergenekon davasını savunan resat petek darbe girişiminden sonra bile "bu davaları desteklemiş oldugum icin özür dilemiyorum, yaptıgım şey doğruydu" dedi*. bu konuşmanın da videosunu bulamadım.

  o gün siz hapse atılırken bülent arinc vatanseverleri boka benzeterek "türkiye bağırsaklarını temizliyor" dedi.

  gercekten fetö den nefret etsen bu şamil tayyar, bülent arinc, resat petek ile birarada bulunamazsın. nasil böyle döndün sen? para mi? şantaj mi? itibar kazanma hirsi mi?

  baslik altında 10 entry yazmisim sana yapilan haksizliga karsi. o zamanlar seni suclayan, fetö ve akp yi destekleyen entryler silinmiş. simdi onlar seni alkisliyorlar, tipki zamanında fetö'yü alkisladiklari gibi. erdogan'in yahut yukarıda adi gecen fetö destekçilerinin bir yanlisini dile getirirsen aninda tekrar hain ilan edileceksin. yine seni alkışlayan entry'leri silecek o aktroller. benim yazdıklarım kalacak, çünkü utanacağım bir şey yazmıyorum.
 • yasin el kadı'yı konu olan "hayırsever terörist" isimli çalışmasıyla 2006 yılında uğur mumcu araştırmacı gazetecilik ödülü'nü alan kişi. hatırlayacak olursak; o kitapla ilgili de davalar açılmıştı; muhabir maaşıyla avukat tutacak parası olmadığı için hanzade doğan destek çıkmıştı. 2007 itibariyle verdiği röportaja göre kendisine açılan tazminat davalarının toplam bedeli 5 trilyonu buluyordu. bugün de hrant dink davası nedeniyle tirajıkomik bir davanın muhatabı. davanın seyrini konu alan kitabı için, katil zanlısı ogün samast'tan bile daha fazla ceza isteniyormuş kendisine. türkiye'de araştırmacı gazeteciliğin bedeli hep oldu. maalesef hep olacak.
 • nedense "yalan bilgileri kitabına koyup insanları yanlış yönlendirmek" gibi suçlamalarla değil de hedef göstermek, gizliliğin ihlali gibi şuçlamalarla karşı karşıya kalan aslan yürekli gazeteci. bu bile yazdıklarının doğruluğunu kanıtlar bence. caanım ülkemi bugün biraz daha sevmemi sağladığı için nedim şener'e teşekkür ederim. bir gün de bir şey doğru gitsin be arkadaş.
  katillerin devlet eliyle sırtının sıvazlandığı bir ortamda susturulmak istenen bu gözüpek insana bundan sonraki mücadelesinde destek vermek her aklı başında vatandaşın görevi olmalı.
 • "ergenekon belgelerinde fethullah gülen ve cemaat" adlı kitabının önsöz'ünde şöyle bir ifade kullanıyor nedim şener:

  "..., bu kitapta yazılanlar, yalnızca ergenekon adı ile bilinen soruşturma ve arkasından açılan davanın eklerinde bulunan belgeleri aktarmaktan ibaret olsa da, "başıma geleceklere hazırlıklı olmam" konusunda çok sayıda uyarı aldığımı söylemeliyim..."

  kitabı okuyunca, gerçekten sadece belgeli, yazılı, görüntülü...bilgilerin, düzgün bir derlemesi olduğunu görüyorsunuz. yorum, yok denecek kadar az...

  17 eylül 2009 itibariyle gündeme gelen, (bkz: polis okulu sorularının cemaate servis edilmesi) konusunda, önceki yıllarda yapılanların da belgeli bilgilerine ulaşabiliyorsunuz bu kitapta. (ergenekon belgelerinde fethullah gülen ve cemaat)
 • türkiye'de şu andaki en iyi -belki de tek- araştırmacı gazeteci. araştırmacı gazeteciliğin tanımının içini dolduruyor çünkü.
 • express dergisine konuştu.