• most wanted'den bu yana en güzel nfs oyunu olmuş. yarışçı-polis dengesiyle sürüp giden kariyer modunu çok beğendim. baştan şunu söylemek gerekir ki; simülasyon niyetine oynamak isteyenler sakın hayal kurmasın. çünkü oyun anlaşıldığı kadarıyla tamamen arcade kimliğiyle çıkmış. eski nfs serilerindeki gibi "yarışıp para kazanayım araba alayım" olayını kaldırmışlar bir kere. onun yerine kariyerinizde ilerledikçe size hediye ediyorlar yeni arabaları. burnout oyununu oynayanlar bilir, yeni yarışlar açıldıkça yeni arabalar da menüye eklenir. işte bu sistem yeni nfs oyununa başarıyla aktarılmış. üstelik arabalar modellemeleri ve her birinin motor sesleri ile gerçekten tam not alacak düzeyde. nissan z370'ten tutun, masserati gran turismo'ya; porsche carrera gt'den tutun mclaren'a ve hatta dünyanın en hızlı spor otomobili olan bugatti veyron'a kadar çok geniş bir araç yelpazesi var. oyuna girince sizi karşılayan ara birim ve ara videolardaki anlatım gayet tutarlı ve oyuncuyu hemen kucaklayan bir yapıda. nerede hangi yarışa katılacağınızı haritada görüp seçiyor ve yarışları istediğiniz kadar tekrarlayabiliyorsunuz. kişisel özelliklerinizi resminizle tamamlıyorsunuz; burnout paradise'da olduğu gibi web cam'inizle çektiğiniz bir fotoyu profilinize ekleyip, aralarda aranma seviyeniz arttıkça polis database'inizde tüm karizmanızla arz-ı endam ediyorsunuz böylece...
    grafikler muhteşem...optimizasyon olarak oyun o kadar iyi yapılandırılmış ki, en ufak bir takılma olmadan yarışların keyfini çıkarabiliyorsunuz. ayrıca eski nfs serilerinde olduğu gibi trafikte seyreden masum(!) araçlar karton hissi vermiyor; tam tersine hepsi gayet markalı ve üst düzey araçlar. bmw x3, posche cayenne ya da audi q7'lerin arasında makas atmak gerçekten harika bir his veriyor oyuncuya. gündüz ve gece yarışları çok güzel yansıtılmış, grafikler her daim ışıl ışıl, yarışa başladınız mı hiç bitmesin istiyorsunuz. bir de artık otomobil firmalarının video oyunları için hassasiyetle savundukları hasar fobisi yıkılmış gibi duruyor. zira bu oyunda hasar modellemesi çok ince yapılmış ve hemen her araç pert duruma gelebiliyor. hasar olmasaydı bu oyun ciddi puan kaybederdi, çünkü polisle verilen yol savaşında öyle kazalar yaşanıyor ki, o tip kazaları çiziksiz atlattığınız bir oyunu uzun süre oynamak istemezdiniz...

oynanışa gelince;

yollar undercover'da oluğu gibi yine geniş ve kolay manevralara şans tanıyacak nitelikte. araçların kontrolleri oldukça basit. başta da belirttiğim gibi arcade üzerine yoğunlaşılarak yapıldığı için bir race driver grid oyunu zorluğu beklemeyin. virajlar çok kolay alınıyor, her arabada default olarak bulunan nitro sayesinde mesafeler kısa sürede katediliyor. yarış ve kovalamacalar sırasında yaptığınız milimetrik makaslar ve virajlar boyunca lastikleri yakarak gerçekleştirdiğiniz uzun drift varyasyonları, tıpkı burnout serisinde olduğu gibi nitro haznenizin çabucak dolmasını sağlıyor. yani şöyle söyleyeyim; virajlar boyunca drift yapıp her düzlükte nitroya abanarak yarışmayı adet edinmeniz gerekiyor; çünkü rakipleriniz de aynen böyle yarışıyor. bu oyunda bir güzellik daha keşfettim ki, tadından yenmiyor. eski nfs oyunlarında rakiplerinizden ufacık da olsa fark yediğinizde onları yakalamak çok zor oluyordu. onun için birçok yarışı daha ilk etaplarda restartla yeniden başlatıyorduk. hot pursuit ile bu mecburiyet de arka planda kalmış. çünkü rakipleriniz olmadık yerde kaza yapıp kürsüyü size devredebiliyorlar. başında geçirdiğim 2 saatlik oyun süresince birçok kez önümde yardıra yardıra giden yarışçılar makas atarken ya da virajlarda savrularak gerilerde kaldı ki, bu benim oyuna daha sıkı sarılmamı ve her yarışı son virajına kadar kovalamamı sağladı. parkurların stratejik noktalarına işlenmiş kısayollar(shortcut) çok işlev görüyor. yarışta 6. sıradayken iki kısayol kullanıp liderliğe yükselebiliyorsunuz...ayrıca bu kez ea games oyunculara yeniden "free ride" seçeneği sunmuş ki, arabalarla istediğiniz kadar gezip tozabiliyorsunuz özgürce.

silahlar:

evet yanlış okumadınız. bu oyunda her araç, kovalamacalar esnasında her hızlı yarışçının isteyeceği silahlara sahip olabiliyor. bu silahlar tabii ki top tüfek değil; arkadan gelenlere kabus yaşatacak bir çivili bariyer, önünüzde giden arabanın elektrik aksamını arızalandıran emp ya da turbo gibi silahlarla, normal kariyer modunda olduğu gibi online polis-kaçak yarışlarını da çok daha zevkli hale getiriyor. araçlardaki silah ekipmanlarını etkin hale getirmek ve upgrade etmek içinse tabii ki yarışları hem polis hem yarışçı olarak sabırla oynayıp puanınızı belli bir seviyeye getirmeniz gerekiyor.

son söz:
    2 saatlik deneyimle abartmadan söylemeliyim ki; benim gibi gran turismo 5'in çıkmasına şafak sayan yarış simülasyonu hastaları için bu oyun (oynanış olarak)her ne kadar çerez niteliği taşısa da; araba yarışı seven ve hatta sevmeyen herkesi pc-konsol başına kilitleyecek özellikler taşıyor. zengin içeriğinin ve zevkli oynanışının yanı sıra, orijinalini edinip multiplayer ortamlarında doyumsuz kapışmalara sahne olacak bir yapım olması hasebiyle kesinlikle sıkılmadan saatlerinizi alıp götürecek bir yapıya sahip need for speed hot pursuit.

benden aldığı not: 9/10*
  • sanırım yoğun toplantılar sonucu son haline gelen oyun.

proje yöneticisi : p, ürün sorumlusu : s
    p - getirin bakalım oyun nasıl olmuş.
    s - buyrun efendim.

5 dk. oynadıktan sonra.

p - bu ne yaa... böyle oyun mu olur?
    s - nesi var efendim.
    p - cillop gibi oyun yapmışsınız, beklentileri niye yükseltiyorsunuz olm. bir sonraki oyun n'apıcaz. bak most wanted'tan sonra ne yapsak yaranamadık. en çok nesine güveniyorsunuz oyunun?
    s - atmosferi efendim.
    p - tamam. şey yapalım... eee... takip yaparken, polis fln görünce kamera değişsin, tüm olaydan kopsun adam... dur hatta aracın özelliklerini fln kullanınca da değişsin. arada bir de araç arkasında başlatın, kamera düzeldiğinde araba haşat olsun baştan başlasın.
    s - kapatma seçeneği koyalım mı efendim? most wanted'ta vardı.
    p - yok yok, sonra bakarız ona. başka?
    s - mmm..m..müzikleri efendim.
    p - tamam. kovalamacalara bir gerilim müziği ayarlayın. o çalsın hep, değiştirilemesin. öyle cıstak cıstak kovalamaca mı olur amk..
    s - peki... bunu kapasınlar bari, parçaları özenle seçtik.
    p - attırma adamın tepesini, dedim olacak*. ipnelik değil mi lan. yarış başlarındaki introlar sürekli çıksın.
    s - ilk defa yarışırken çıkıyor zaten efendim, yeniden başlatılınca izlemesine ne gerek var oyuncunun.
    p - la sus. hatta skip tuşu da hemen çıkmasın, biraz bekleyin. hatta skipping derken intro bitsin.
    s - ... *
  • şimdi oynayalı baya bir olunca yazabilirim birşeyler.

hot pursuit dışındaki diğer yarışlardan pek zevk alamadığımı söyleyebilirim. yarışlar çok dengesiz. birinde çok kassanız da üçüncü olabilirken diğerinde mal değilseniz birinci olabildiğiniz yarışlar var ve bunlar çok dağınık. yani ilerlerdikçe zorlaşma veya kolaylaşma yok. ama görüntüler çok güzel ve gerçekten yarıştığınızı hissediyorsunuz:

- karton arabalar değil yollarda bildiğiniz audi ler, nissan ların binek araçları dolaşıyor. hepsi markalı.
    - rakipleriniz kaza yapabiliyor, ihtimali biraz daha fazla.
    - kaza senaryoları gerçekçi, grafikler güzel, seacrest güzel tasarlanmış..

hatta kaza yapınca ses yankılanmaya başlıyor, özellikle benny benassi & gary go dinlerken fırladığınızda süper oluyor.*

ayrıca hot pursuit olaylarında 4 adet de size silah veriyorlar polisleri dağıtmak için. bunlardan kısaca bahsedeyim ve birkaç tüyom olsun size.

spike strip: bu alet aracınızın arkasından düşürüp açılarak dikenli bir bar oluşturuyor. anlayacağınız üzere lastik patlatıyor. bu aleti kullanmadaki statejiniz polisler tam arkanızdayken olmalı. arka aynadan hızla yanaştığını görünce bırakabilirsiniz. virajlarda vs de bırakmayın spikes hem kayabilir hem de tutturamazsınız. ayrıca bu aleti rakibinizi yavaşlatmak için kullanmaktan çekinmeyin -ama arayı 10-15 sn sonra kapatıyor tekrar.

polisler size atarsa gayet serinkanlı olun, kaçılabiliyor. fakat unutmayın, spike barı kayabiliyor, ona göre kaçın. ayrıca bu şey helikopterden de düşürülebilir, merak etmeyin virajı helikopter dönerken puştluk yapıp attığı yok, düz yolda çok uzağınızdaysa o zaman temkinli olabilir.

emp: electromagnetic pulse, adından da anlaşılacağı gibi elektronik sistemlere hasar veren bir manyetik atım. polislere yollayarak onları geçici süre etksizleştiriyor. emp yi virajlarda atmayın, gider. helikopteri de nişanlayabilirsiniz ama helikopter çok kıvraktır, denemeyin. bu silahı puştluk yapıp öndeki rakibinize atabilirsiniz. spikes gibi o da geciktirir.

polisler size doğrulttuğunda üç şansınız var 1. jammer yapmak (emp yi etkisizleştirir) 2. turbo yapmak, menzili uzattığından kaçarsınız 3. ani manevra yapmak. bu el freni ile ancak mümkün. turbo da işinize sonra lazım olacağından jammer ları sadece buna harcayın.

kesinlikle emp yememeye bakın çünkü araca baya hasar veriyor, kalan sağlamlık ile oyunu bitirmeniz çok zor (bazı pistler 20 km den de uzun.) bunun roadblock ı olacak, spike strip i olacak, polisin sizi vurması olacak.

jammer: sinyal bozucu. emp yi etksizleştirmesinin yanı sıra roadblock ları jammer ın gücüne göre önden görebilmenizi sağlar, iletişimi belirli bir süre sönümler. size tavsiyem jammer ı fantezi için kullanmamanız yönünde. salt emp için kullanırsanız faydası olur.

polislerin jammer ı bulunmaz. dolayısı ile polise emp atarken endişeniz olmasın.

turbo: bu aslında bir silah olmayıp sizi kıçtan avlamaya çalışan polislerden basıp uzaklaşmayı sağlar. fonksiyonu hızınızı topspeed e kadar getirip 1-2 saniye burada tutabilmektir. turbo sadece düz yolda çalışmaz, dolayısı ile virajı alamam turbo ile diye dert etmeyin, çarparak döndüğünüzde de çalışır. turbo 3 durumda kullanım zamanından önce durur 1. "r" şeklinde çok keskin viraj (alamadığınızdan durur) 2. kaza 3. spikes a takıldığınızda. bu yüzden turboyu eğer polis önünüzdeyken kullanacaksanız dikkatli olun. turbo ile polise kıçtan fena bindirip gücünü hayli düşürebilirsiniz ama yapmayın, turbo yu hız için kullanın. size tavsiyem 1 turboyu bitime 2 km kalana kadar kullanmamanız. çünkü rakipler bir hayli sıkı olabiliyor, sonlarda nitro nitro diye böğürmektense turboyu çakın, geçin.

polislerin turbosu bulunmaz. dolayısı ile polisle arayı açtım sinek gibi avlamasınlar diye dert etmeyin (zaten araçları sizen biraz üstün)

birkaç ipucu daha:

-nitro doldurmak için en kısa yol karşı şeritten gitmektir (oncoming diye çıkar yanda)
    -telsiz konuşmalarını kaale alın. emp ve spikes karambole polislerce kullanılmaz. merkezden ilk önce izin alırlar. mesela emp için izin alana kadar asla emp kullanmazlar. izin aldıktan sonra emp yer miyim diye endişelenebilirsiniz, ondan öncesine gerek yok.
    -slipstream denilen mevzu önemli. hem kolay hız yapar hem de nitro yu hızlı doldurursunuz, rakibinizin arkasında (tam arka ekseni olması şart değil, 100 m den uzak olmasın) takılın, birşey olmaz.
    -bentley-mclaren çekişmesinde mclaren i gözünüz kapalı seçin, bentley ile yolda ağlarsınız. mclaren classified gözükür ama endişelenmeyin mclaren mclarendir..
    -yolda kaza olduğunda takla atan polis, sivil ve yarışçı varsa polise girin. sivil sizi durdurur. yarışçıyı da takedown yapar ama siz de hasar alabilirsiniz. polis bounty dir, oyun kesilmeden devam eder.
    -kestirmeler size güzel gelebilir ama haritada tam sınırları yoktur. yani kestirmenin en sağı haritadaki kestirme yolun en sağından da sağında olabilir. dolayısı ile canım bu kestirme deyip bırakmayın, bir yere girebilirsiniz, çıkamazsınız, çarparsınız vs. kestirmedeyken de haritadan gözünüzü ayırmayın.
    -keskin virajları el freni ile almayın. şimdi bunu neden dedim, underground benzerlerinde 90 derecede alınabiliyordu, bu hatayı örtmüşler. araç en fazla 60-70 derece kırılıyor. fren ile alın.
    - yarışı bırakmayın, bazı pistlerde son anda kritik kestirmeler sizi aniden yükseltebilir.
    - bir de bugatti nin tadını alabileceğiniz bir pist var, tadını ala ala oynayın, 406 km/h yapılabilir, 10 sn de yavaşlanabilir...
  • geri giderken nitro kullanılamayan oyun...
  • başta oyunun amaçsız olduğunu ve ara ara oynanabilecek keyifli bir oyun olduğunu düşünmüştüm ama yanılmışım, hot pursuit bambaşkaymış.

sırf bu oyunu ve call of duty black opsu oynayabilmek için yeni bir ekran kartı aldım ve normalde fps'leri yarış oyunlarına tercih eden bir insan olarak black ops'u bitirip uninstall ettikten sonra bu oyunla olay budur dedim..

level sistemi ve bounty kazanarak yeni arabalar açmak, yeni ekipmanlar, yeni yarışlar.. keza yarışlar bayacağı yerde git gide daha da keyifli bir hal alıyor.

free mode müthiş bence. gece oluyor, gündüz oluyor.. dere tepe düz gidiyor, kâh hız rekorları kırıyor, kâh sakin sakin okyanus manzarasını izleyerek gidiyorsunuz ve bir de bakıyorsunuz ki 200 km yol gitmişsiniz böyle, saat geçmiş farkında değilsin..

istatistikler çok yerinde ve güzel, bahsetmeye gerek yok. resmen bugüne kadar kaç metre drift yapmışsın o yazıyor istatistik kısmında..

daha önce de bahsedilmiş, virajları almak çok çok keyifli. arabanın götünü kaydıra kaydıra viraj alırken nitro dolduruyorsunuz bir yandan. ve virajdan çıkarken nitroyu verip bi de önünde düzlük varsa turboyu bastığın vakit "hoaaaaaaaa" diye bağıra bağıra sürüyorsunuz arabayı resmen.

oyun tek kelimeyle efsane olmuş.

nfs bu oyunla seriyi bitirsin derim.
  • serinin en güzel ve en zor oyunu. öyle ki, 43 küsur kilometrelik yarışta tıkanıp kaldım, yarışı ilk üçte bitirmek ne haddime sadece iki defa dördüncü bitirebildim. polis kimliğinde ise sürekli geri dönüş yapan piçi bir türlü yakalayamadım. saç baş kalmadı.
  • içinde ferrari olmayan oyun. fifa oyunu yapıp barcelona'yı koymamak gibi bir şey bu...
  • sırf kovalamaca yarışları ve bu yarışlardaki kaza sahneleri için oynanası bir oyun. bana çok gerçekçi geldi, hurda olan aracın kaza durumuna göre lastikleri patlıyor vs. ayrıca kullandığınız arabanın çarpma ve silahlara hedef olma yüzünden performansı düşüyor ( ya da bana öyle geldi, bilmiyorum ).
    grafikleri çok iyi, manzara detayları vs. aracı sağa çekip dağ manzarasına karşı bi oturası geliyor insanın.
    otoban bölümlerinde de karşı şeride geçip ekstra aksiyon yaratmak ve nitro toplamak feci heyecanlı.

kötü yanları ise bahsedildiği gibi yarışlar. kaza yaptıktan sonra arabalar hızlı bir şekilde yarışa dönüyor. bu oyuncu için elbette iyi ama rakipleriniz söz konusu olunca durum değişiyor. time trial yarışları da bana çok zor geldi. zira bazı time trialleri onuncu onbeşinci denememde ancak altın yapabildim. ama genel anlamda iyi oyun. silmem herhalde uzunca bir süre.
  • polislerin siren sesinin bi boka yaramadığı oyun. yoldaki arabalar (yarışçılar hariç, e onlar da zaten?!) dümdüz devam ediyor. ulan polis geliyor be. az bi çekil kenara. çok sinirlendim sözlük. basıyorum bir tuşa, kapatıyorum sireni yarışa devam. hayır madem siren koydun, o zaman bir reaksiyon bekliyor insan. reaksiyon yoksa siren koyma, siren koydun reaksiyon da koy.
  • 3-4 kişilik arkadaş grubuyla oynarken her seferinde abi manyak olmuş bu oyun nidalarının havada uçuştuğu süper oyun.
    geniş virajlarda orgazm yaşatan drift deneyimleri, emp bust (elektromanyetik vuruşla yakalama) anları, turboya bastığınızda arabanın inanılmaz hızlara ulaşması sizi alıp götürüyor. tek negatif yönü oyunun çok çabuk bitiyor olmasıdır.

--- spoiler ---

oyunun son yarışı 70 km'lik bir parkura sahip ve finish çizgisine ulaşamadan araba critical damage deyip sonraki kazada pert oluyor. en acısı bitiş çizgisine 2-3 km kala pert olmak. bunu da geçince sizi bir hüzün kaplıyor çünkü oyun burada bitiyor...

--- spoiler ---

grafikler: 10 numara
    oynanabilirlik: 10 numara
hesabın var mı? giriş yap