şükela:  tümü | bugün
  • nefes darlığı gibi boğaz sıkılıyor hissi yaratmayan ama aldığınız nefese doyamama şeklinde tezahür eden durum... yetmeyen nefes alışverişi oksijen eksikliği sebebiyle esnemeye ve de bitkinliğe yol açar. sebebinin psikolojik olduğunu söyler doktorlar.
  • kaliteli bir dahiliye doktoruna bile "aldığım nefes yetmiyor" dediğinizde astım teşhisi koydurtabilen bir hastalık hastası durumudur.
  • "hava açlığı " olarak da tanımlanabilen, anksiyete bulgusu.
  • içinde bulunduğumuz durumu, "ne zamandır abazayım" gibi son derece kaba bir şekilde böğürmek yerine, "gözlerindeki yağmura, saçlarında dolaşan rüzgara, en çok da nefesine açım" şeklinde şeytanın tüyünden nemalanmış bir hale bürümek için söylenen söz öbeği.
  • sebebinin psikolojik olduğunu acilde verilen xanaxla tak diye kesilmesi ile anladığım durum
  • psikolojik bir sorundan kaynakli durumdur. xanax ile çözüme kavuşan durumdur. tabi xanax bunu onarirken neler yikiyor o ayri.
  • şu günlerde bende olan sorundur.

bir ay önce tekrar depresyona girdim. anksiyete bozukluğu var bende okb ile birlikte. çok şükür ağır ataklarım, takıntılarım falan geçti; ama tortusu olarak bu kaldı.

normalde de olurdu; ama en fazla iki gün sürüp kendiliğinden geçerdi. bu seferki uzun sürdü. sürekli derin derin iç çekiyorum ya da esniyorum. 5-6 kere esneyip bir tanesinde tam rahatlık sağlanıyor; ama etkisi kısa sürüyor.
  • 3 gündür çektiğim illet. 3 ay önce yaşadığım bir travmadan sonra psikiyatrinin önerdiği citolese başladım. bu ilacın etkisiyle olabileceğini düşünüyorum. bilinçaltımın verdiği mücadeleyle alakalı da olabilir bilmiyorum tabii.

birden nefesim yetmiyor,derin bir nefes alma ihtiyacı hissediyorum. bu derin nefes alma ihtiyacı bazen başarılı da olmuyor. yarıda kalıyor aldığım nefes. sık sık esniyorum. ve bu esnemelerin yaklaşık 10/3 ü başarılı oluyor. esneyebildiğim zamanlarda hafif bir rahatlama olsada sonra tekrar aynı durum devam ediyor. geceleri klasik müzik dinlemeye başladım. gün içerisinde herhangi bir ruhsal bunalım yaşamıyorum ama maalesef bu sorunla karşı karşıyayım. umarım kısa süreli bir durumdur ve yaşam kalitemi daha da düşürmeden,kısa bir süre sonra geçer.
  • hiçbir nedeni yokken de ortaya çıkabilecek durumdur.

her zamanki düzenimde olmama ve hiçbir olumsuz durum yaşamadığım halde sanki her an boğulmak üzereymişim gibi hissediyorum. hani nefesinizi tuttuğunuzda artık tutamayacağınızı hissettiğiniz bir an gelir ya, sürekli o anda takılıp kalmak gibidir. sürekli derin nefes alırsınız, ancak yine de nefesinizi tutuyormuşuz hissi yakanızı bırakmaz. nadiren aldığınız nefes sizi rahatlatır, ancak hemen sonrasında yine başlar.
  • yaklaşik bir kac yildir var bu bende, donemsel olarak artiyor. hayat kalitesini cok dusuren bir rahatsizlik.
    unutunca geciyor ama bir kere baslamaya gorsun...
    ayrica ortamlari da pic ediyor. "noldu bizden sikildin mi?" gibi sorulara maruz kaliniyor hele bazen is toplantilarinda denk gelirse yorucu oluyor.