şükela:  tümü | bugün
 • dünya gözüyle bir adediyle tanışma şerefine nail oldum. tam tahmin ettiğim gibi bir parazit türünü andıran özellikleri vardı. tüm koçlar aynı okka değildir elbette ama ben kanlı canlı örnek üzerinden gideyim.

  açılışı, ne idüğü belirsiz her para emme yönteminde olduğu gibi, nedeni, dayanağı ya da nasılı belirtilmeyen birtakım önkabullerle yapıyoruz: hiçbir şey tesadüf eseri değil (değil evet, sen tasarladın). (nefes koçuyla) o gün o noktada karşılaşmış olmamız (evrensel bir mesaj da komik olduğu için diyemedi herhalde) bir nedene dayanıyor (bacağıma dayanan cüzdana). uzatmayayım, lafı tabii ki yanlış nefes aldığımıza getirdi (hepimiz yapıyoruz ama özellikle benim alnımda yazıyor). sonra da (hiç düşünme al, ben de evimde aynısını kullanıyorumcu) esnaf usülü, kabusa dönmüş hayatından çıkış reçetesi olarak nefes mevzusunu gösterdi. bence benim hayatım kabus değil ama önemi yok, birazdan ne kadar siktiri boktan bir kabusu yaşadığımı kanıtlamaya çalışacak koçum benim. birtakım sohbet, laf lafı açıyor kılıklı sorularla bir hassas nokta tespit etmeye çalışıyor. iş hayatında bir arıza, kişisel bir problem, fiziksel bir sıkıntı, ebeveyn, kardeş, akraba, arkadaş, esnaf, sanatkâr, konfederasyon, disk, otomatik vitesli araba kullananlara saran düz vites takıntılılar cemiyeti ile ilgili herhangi bir olumsuzluk, soru işareti, tasa, kaygı. skala çok geniş, yeter ki bir delik bulsun, sivrisineklerin iş üstünde çakozlanmamak için zerk ettikleri uyuşturucuyu bacakla cüzdan arasına akıtıverebilsin.

  amaç şu: hassas bir nokta bulununca bazı insanlar, güven telkin eden başka bazı insanların önerilerine açık olabiliyorlar. sıkıntılarına ucundan (uyduruk kaydırık da olsa, uzak doğu mistisizmi çıkışlı tabii ki) felsefi alt yapısı da olan birkaç cümleyle dokunup çözüm getirebileceğiniz umudunu yedirirseniz haydi haydi tav olacak tonla insan var. bunların sayesinde dolandırıcılık diye bir sektör oluştu zaten. çok insanca, herkesin zayıf anı, zaafları vardır. insanca olmayan, bunları paraya tahvil etmek için yırtınan, görünüşte melaike olanlar.

  doğru nefes alma tekniklerini bir kere öğrenince hayatımdaki herşey düzelecek. sorun benimle ilgili değilse de düzelecek çünkü tüm nefesler tutuldu, herkes ve herşey ve güneş sistemi ve galaksi ve evren benim doğru nefes almamı bekliyor. geniz etim mi var, burnumda kıkırdak parçası mı var, ciğerlerim su mu toplamış önemli değil, doğru nefes alma teknikleri, icabında çeliği bile düzeltir, ciğerlerden su çeker, burun estetiği kazandırır, dolgu da yapar, yalnız tıbbi işlemler için masrafları nakit alıyoruz. üstelik yeterince derin çekersek şehir dışındaki üçkağıtçı akrabaların imana gelip kıbleye dönerek secde etmesini bile sağlarız. bir metreküpte bin metreküp vardır ne de olsa.

  yeter ki 5 seans gelin, seans başına, yani saatte 200 kayme dökülün. sizi daha fakir ama daha mutlu edeceğiz. edemezsek de önemi yok bir 5 seans daha yaparız ne güzel. tabii bu laflar avın kapana girdiğinden emin olunana kadar söylenmez.

  peki bu kadar laf ettim de nefes alıp verme önemli bir dalga değil mi? evet çok önemli de para pul verecek bir durum yok. herhangi bir dahiliye uzmanına sorun parasız anlatıyor zaten. nefesi diyaframı, karnı şişirecek şekilde derin ve uzun alıp yavaş yavaş vermek tüm olayın özü. akşam uzanın yatağınıza, kapatın ışıkları, küçük çocukların yaptığı gibi karnınızı şişirecek şekilde, git gide daha uzun aralıklarla derin nefes alıp yine yavaş yavaş verin olsun bitsin. olay bu. arada nefesinizi tutun ya da darbeli alıp vererek fantazi dünyanızı renklendirin. gün içinde genelde kesik kesik ve güçsüz nefes aldığımız için düzensiz ve yetersiz miktarda nefes çekiyoruz. bunu düzeltin biraz daha iyi hissedersiniz, haliyle sağlığınızda da biraz iyileşme olur. temiz hava ve bol oksijenli bir yere gidince yaşanan yeniden doğma hissi gibi.

  bunu da boğazına beton dökülmemiş herkes kendi başına yapar. kendi başına yapamayanlar, kendini harcadığı para oranında mutlu hissedebilen garibanlardır ki bu ahalinin en sevdiği ayaklı banknot tipi bunlar oluyor haliyle: duygusal olarak istismara açık, maddi olarak hortumlanmaya uygun.

  bir bu ıvır zıvır koçları (bu lafı da neye dayanarak kullanıyorlar meraktayım), bir de "herşey aslında zihinsel" diyen yavşaklar, bu tipler yeryüzündeki sabır testinin okuma parçaları gibi.
 • nefes almak çok önemli. zaman zaman nefesimizi tuttuğumuzun farkına varırız. belki de bu nedenle yoga da en önemli iş nefes teknikleridir. sinirlendiğimiz zaman nefes alıp vermemiz hatırlatıldığına göre bu iş için bir koçun tutulması lüks olmakla birlikte neden olmasın. parası olan tırnaklarını kesmeye adam tutuyorsa, bir nefes koçu da tutabilir. sonuçta önemli ve yaşam kalitemizi artıran bir iş.

  ilk entryi okumadan yazdım. belki de bir film ismidir orasını bilmiyorum doğrusu.
 • dün akşam cnn de bir adedine denk geldiğim hede. abla ateistler nefes almıyor dedi lan bildiğin bunu dedi. nefes alan bir ateist hemen tövbe edip salavat getiriyormuş. el alem bu işleri newage dinlerle mistisizmle yapar bizim abla olayı bir de müslümanlığa kıvırtmak içinde mevlana mesneviye bağladı. memleketin vizyonsuzluğunda çığır açıcı bir örnekti.

  nevşah diye bir abla konuşan nedir diye not aldım baktım sitesine aynen şu cümleyi kurmuş.

  "insanları hakikat'e uyandırmayı kendine misyon edinmiş, eğitim ve konuşmalarıyla yüzbinlerce kişinin yaşamını değiştirmiş spiritüel lider"

  kendisinin önünde saygıyla eğiliyorum. mümkünse ben de kurs almak istiyorum, böyle bir zırvayı uydurup milleti nasıl sövüşleyebileceğime dair ders verirse bana daha yararlı olacağı kanaatindeyim. bunun için bir 2000 veririm şahsen.

  o değil internette 400 liraya nefes koçluğunu sertifikası vereni mi arasın. seansı 100 liradan terapistlik yapanı mı ararsın. ama hepsi kazancını hakediyor, nasılsa silkelenecek yüzbinlerce keriz var.

  yolunuz açık olsun nefes koçları...