şükela:  tümü | bugün
  • çağdaş türk edebiyatının en iyi yazarlarından sezgin kaymaz'ın kırmızı kedi yayınları'ndan çıkan kitabı...

henüz edinmedim kitabı ancak konusu ateş canına yapışsın romanına çok benziyor.

okuduktan sonra iş bu entry editlenecektir.
  • ateş canına yapışsın kitabının devamı niteliğinde olan kaymaz kitabı.
  • israfil'in nefesi.

ateş canına yapışsının devamı olarak azazil'den sonra cennetteki karışıklığı anlatan, klasik sezgin üstat tadında, güldüren, şeytana hak verdiren-sonra kendine getiren, ademoğlunun nasıl bir mahlukat olduğunu yine ademin yüzüne vuran kitap. çok özletmişti, darısı ihsan oktay anar'ın başına.
  • sezgin kaymaz'ın yeni çıkan romanı.

kaymaz bu devam işini sevdi. daha önce deccal'ın hatrı-kısas ve son şura ile bir seri yapmıştı ancak açıkçası kısas'ın ortasına geldiğimde sıkılmıştım.

lucky'nin devamı olarak farfara'yı yazdı. ki lucky muazzamdı, farfara da fena değildi.

ancak seri yaptığında kitabın seviyesinin düştüğü de bir gerçek.

ateş canına yapışsın'ın devamı olan nefha, israfil'in nefesi anlamına geliyormuş kitaptan öğrendim. geçen kitap adem ve azazil'in cennetten kovuluşu ile bitmişti. bu kitap da oradan alarak azazil'in gidişi ardından cennet'in durumunu konu alıyor.

konu ilginç ve kitap her zamanki gibi akıcı. bir oturuşta okudum ve bitirdim kısa zaten baya (198 sayfa) tüm öykü küçük meleklerin ders sekansları şeklinde denebilir. ilk 50 sayfa merak uyandırıcı, son 50 sayfa ise gayet güzel, aradaki 100 sayfa ise maalesef sezgin kaymaz kalitesinin altında.

yazarın hayranları elbette alıp okuyacak ancak es kaza denk gelip okuyanlar "bu ne" diyip kalacaktır.
  • sezgin kaymaz'ın tarzını oldukça seven ve neredeyse tüm eserlerini okumuş biri olarak, hızlıca edinip, okuduğum bir kitap oldu nefha. yine bir sezgin kaymaz kitabı olduğunu yer yer belli etse de bu sefer çok da olmamış gibi. sanki biraz alelacele ya da yazmış olmak için yazılmış gibi geldi bana.
    neyse, arada bir bu tip şeyler olabilir deyip, bir sonraki kitabı merakla bekleyelim.
  • belli belirsiz hissedilen hafif yel.