şükela:  tümü | bugün
 • 1955 yılında tekirdağ'da dünyaya geldi, 16 yaşında karadeniz teknik üniversitesi inşaat mühendisliği bölümüne kaydını yaptırdı. bölümündeki tek kız öğrenci olan akçelik, 20 yaşında çok iyi derecede ingilizce ve fransızca öğrenmiş olarak okulunu tamamladı. aynı yıl karayolları genel müdürlüğü'nün sınavını kazanıp tünel şefi olarak göreve başladı. zemin mekaniğine aşık olan nefise akçelik, o günden sonra başında baretiyle bütün yurdu gezerek tünellerin zemin etüdlerini hazırladı. iki işe büyük önem verdi: bolu tüneli ve karadeniz otoyolu'nda bugün kendi adının verildiği türkiye'nin en uzun tüneli. karayolları zemin mekaniği şube müdürü nefise akçelik ve ekibi 2001'de büyük tehlike atlattı. buldozer hemen yanlarında devrilince bir işçi hayatını kaybetti. aynı yıl uçaklarına yıldırım düştü. nefise akçelik, işini bırakmayı bir tek gün bile düşünmedi. akçelik, 2000 yılında göğüs kanserine yakalandı. tedavisi sürerken bile işini aksatmadı. boynundan geçirdiği ameliyattan kısa bir süre sonra baretini takıp işinin başına döndü. ancak hastalık hızlı ilerledi. ölümüne 1 ay kala emekli oldu. bu süre içinde uluslararası uzmanların katıldığı tünel konferansını düzenlemeyi başardı. 3 ekim 2003'te, 25 yılını verdiği ve açılışını görmek için büyük istek duyduğu türkiye'nin en uzun tünelinin ve bolu tüneli'nin açılışını göremeden dünyadan ayrıldı.

  http://kadin.muhendisler.googlepages.com/…seakcelik

  (bkz: nefise akcelik tuneli)
  (bkz: nefise akcelik basin aciklamasi)
 • ordu nefise akçelik tünelinden her geçişimde -ki yılda iki kez geçerim- adını görünce hem heyecanlanırım hem de tünel yapımı sırasında meydana gelen kazada öldüğünü bildiğim için tebessümle karışık bir acıyla okurum adını. tebessümüm adının tünele verilmesindendir. ne güzel.

  yeni öğrendim ki kanserden ölmüş kendisi. tünel yapımı sırasında ciddi bir kaza geçirmiş, yanlış bilgi herhalde oradan geliyor.

  bugün idealist hayat hikayesini okuyunca gözlerim yaşardı. hem de bunca defa o tüneli kullanan pek çokları gibi muhteşem hayatını bilmeden adını orada okuduğum için duygulandım.

  adın sonsuza kadar yaşayacak sevgili nefise akçelik.
 • türkiye'de kadın olmanın en zor şartlarında bugün dahi erkekler tarafından daha çok tercih edilen mühendislik mesleğini hakkıyla yapan, adı yapımında çok büyük emeği geçmiş hapan tüneline verilen, bizi bolamanın ölümcül virajlarından kurtaran, kansere yenik düşmüş başarılı mühendis.