şükela:  tümü | bugün soru sor
 • polis memuruydu, mardin'in midyat ilçesinde görev yapıyordu. terör örgütünün bombalı saldırısında hayatını kaybetti bugün. evet o, bebek katillerinin son kurbanı.

  (bkz: 8 haziran 2016 mardin midyat patlaması)

  gördüğünüz gibi, saldırının başlığı da "patlama" şeklinde açılmış bu sözlükte.
  bir terör saldırısından "patlama" diye bahsediliyor.

  terör saldırısında hayatını kaybeden bir diğer şehidimiz için,
  (bkz: şerife özden kalmış)
  haber

  edit: yanlış bilgi düzeltildi.
 • arkadaşıyla birlikte bu vatan bu ümmet için şahadete koşan kahraman kardeşimiz. allah şehitliğini kabul etsin, mekanı cennet olsun.

  bizi yıldırdığını zannedenler; kararlılığımızı arttırıyorsunuz. son pkk'lı geberene veya teslim olana kadar devam edecek bu mücadele.

  allah düşmanlarımızı aciz, bizleri güçlü ve sabırlı kılsın.
 • pkk nın katlettiği kadın polisimiz. bir de kızı varmış. kendisi atanamayan öğretmenlerden biri..çareyi polis olmakta bulmuş..öldürülmesi ne sözlükte ne de medyada ilgi gördü. terörist olsaydı buralar dolar taşardı. bir kaç vicdanlı karşıt en çok " ölmesine üzüldük tabii ama devlet de bunları bunları yaptı" diyor. bizden ise öldürülen askerlerimizin, polislerimizin, sivil vatandaşlarımıza kimse sahip çıkmıyor. kötüler ölünce ortalık yıkılıyor. son 10 seneden beri devlete ait ne varsa itibarsızlaştırılmanın sonucu bu. hükümetin en büyük başarısızlığından biri.

  bize de "sevenlerinin başı sağolsun" demek kalıyor. çünkü bu konuda ne tepki verirsek verelim ötekileştiriliyoruz.
 • şehit polis nefize özsoy. aslında öğretmen olacaktı. atanamadığı için polis oldu ve bombalı saldırıda şehadet şerbetini içti. ruhu şad mekanı cennet olsun. unutmadık.
 • yılmaz özdil’in aşağıdaki yazısını her okuduğumda kahrolurum... unutursak...

  ——
  yılmaz özdil / kadın şehit

  10 haziran 2016

  kıt kanaat geçinmeye çalışan bir ailenin evladı olarak kırklareli'de dünyaya geldi. pazarcılık yaparak evine ekmek getiren bir babanın oğluydu. “halk” adını verdiler ona, “cumhur” dediler.
  *
  imkansızlıklarla okudu, anadolu lisesini bitirdi, 19 mayıs üniversitesi fen edebiyat fakültesini kazandı, fakülte ordu'daydı, bavulu bile yoktu, bir küçücük çantaya hayatını doldurdu, gurbet yolunu tuttu.
  *
  gecekondudan bozma tek göz oda evleri vardı, tam o sene, ailenin borçları yüzünden satıldı. harçlık filan mümkün değildi yani… kendi göbeğini kendisi kesmek zorundaydı, bir yandan okudu, bir yandan garsonluk yaptı, haftasonu tatillerinde babası gibi pazarlarda tezgah açtı, kazandığı üç beş kuruştan tasarruf edip, annesine yolladı.
  *
  kendisine ayırdığı parayı kitaplara yatırırdı. kelimenin tam manasıyla kitap kurduydu, şiirler yazardı. mesela… “gökyüzü herkesindir bilirsin / ama bir avuçsa, ıslaksa, karanlıksa, kötüyü söylüyorsa inadına / ağlatıyorsa beni / istemem o gökyüzünü” diye yazmıştı bir defasında… dört sene bu boğuşmayla geçti. türk dili ve edebiyatı bölümünden mezun oldu, öğretmen oldu.
  *
  ama burası türkiye'ydi… öğretmen sıfatını kazanman, devletimizin nazarında öğretmen olacağın anlamına gelmiyordu! ekstra sınava girmen, ağzınla kuş tutman gerekiyordu. ne yapsın cumhur? ordu'da bir dersaneye girdi, dersane iflas etti iyi mi, parasını alamadı. samsun'da bir dersaneye girdi, kira ödeyecek kadar bile maaş vermedikleri için, geceleri dersanenin sınıflarında yattı. olacak gibi değildi, bu şekilde devam edemezdi. çareyi polis olmakta buldu.
  *
  türkçe öğretmeni cumhur, mecburen polis oldu.
  *
  hayalini kurduğu mesleği yapamadığı için hayatının en mutsuz dönemini yaşarken… hayalini bile kuramadığı kadar mutlu bir döneme girdi. nefize'yle tanıştı. aşık oldu. çarpıldı demek daha doğru… arkadaşlarına anlatırken, “nihayet şansım döndü” diyordu.
  *
  nefize de trakyalı'ydı. kırcaali'de dünyaya gelmişti, 1989'da bulgaristan'dan türkiye'ye göçen, edirne'ye yerleşen bir ailenin kızıydı.
  *
  polislik eğitiminde tanışmışlardı ama, nefize de aslında öğretmendi. çanakkale 18 mart üniversitesi'nde okumuş, sınıf öğretmeni olmuş, o da cumhur gibi ataması yapılmayan öğretmenlerden olmuş, o da çareyi polislikte bulmuştu. hem yürekli, hem bilekli kızdı.
  *
  istanbul'da evlendiler.
  gelin de damat da trakyalı olunca, varın siz düşünün düğündeki eğlenceyi… metrekaresi küçücük ama, sevgisi kocaman bir yuva kurdular. kızları doğdu. mutluluklarını elif'le taçlandırdılar.
  *
  ve tayin…
  mardin'e gittiler.
  midyat'a.
  *
  her yer vatan, severek koştular ama, annenin nöbeti var, babanın nöbeti var, ne geceleri belli ne gündüzleri… elif henüz iki aylık, o ne olacak? anneanne geldi midyat'a, bir süre o kaldı, babaanne geldi, bir süre o kaldı, iki dünür nöbetleşe baktılar toruna… terör azgınlaşınca, başka çare bulunamadı, elif'i anneanne aldı, edirne'ye götürdü.
  *
  aile ilk kez parçalanmıştı.
  nefize'yle cumhur türkiye'nin bir ucunda, elifçik öbür ucundaydı.
  *
  can pazarının yaşandığı zorlu çalışma şartlarına, evlat hasreti eklenmişti. burunlarında tütüyordu.
  *
  aradan altı ay geçti geçmedi, midyat'ta polis aracına saldırı düzenlendi. bir şehit verdiğimiz çatışmada, cumhur yaralandı. göğsüne şarapnel parçaları isabet etmiş, ciğerine saplanmıştı.
  *
  nefize, ameliyat edilen cumhur'un başucunda günlerce oturdu. sevdiği adamın hayatı pamuk ipliğine bağlı, bebeği desen, tee kilometrelerce uzaktaydı. hem polis olmak, hem polis eşi olmak, hem anne olmak, böyle bir şeydi… insanın taşıyabileceği yükten ağırdı.
  *
  arkadaşı kollarında şehit düşen cumhur, hayata tutundu. taburcu oldu ama, tedavisinin devam etmesi gerekiyordu. çünkü, ciğerlerine saplanan şarapnel parçalarından bazıları büyük risk taşıyordu, çıkarılmamıştı, çıkarılamıyordu. böyle yaşayacaktı. bir süre daha hastanede kalmalıydı. geçici görevle, memleketine, kırklareli emniyet müdürlüğü'ne gönderildi.
  *
  aslında nefize de cumhur'la birlikte kırklareli'ne gelmişti ama, refakatçi raporunun süresi vardı, o süre bitince, mecburen midyat'a görevinin başına, terörle mücadeleye geri döndü.
  *
  üç kişilik aile, üçe parçalanmıştı.
  nefize mardin'de, cumhur kırklareli'de, elif edirne'deydi.
  *
  elif'e anneannesi, cumhur'a annesi bakıyordu.
  nefize memleketin öbür ucunda tek başına kalmıştı.
  *
  öğretmenlerin öğretmen olmasına izin vermeyen sayın devletimiz… öğretmen polislerin yuvasını da kendi elleriyle dağıtmıştı.
  *
  öğretmen olamayan cumhur'un gazi olup olamayacağı da henüz belirsizdi. çünkü, kolu bacağı kopmadığı için, gazi sayılıp sayılmayacağına resmi olarak karar verilmemişti, ki…
  nefize şehit edildi.
  *
  (nefize'yle birlikte şerife de şehit düştü. türkiye cumhuriyeti'nin terörle mücadelede verdiği üçüncü kadın şehit oldular. ilk kadın şehidimiz, polis mürüvvet akpınar, 1992'de istanbul'da çapraz ateşle katledilmişti, izmirli'ydi, izmir ışıkkent mezarlığı'nda yatıyor.)
  *
  (şerife altı aylık hamileydi, dün kastamonu'da toprağa verildi.)
  *
  (selimiye camisi'nde musalla taşı yoktur. cenazeler eski camiden kalkar. sadece şehit cenazeleri selimiye'ye getirilir, portatif musalla kurulur. türkiye cumhuriyeti tarihinde ilk kez bugün selimiye'den, portatif musalladan, kadın şehidimiz kaldırılacak.)
  *
  “cumhur'uma gazilik verilirse, hiç olmazsa elif'im ilerde rahat eder” diyordu nefize… gazi kızı olamadan, şehit kızı oldu elif bebe.

  yılmaz özdil