şükela:  tümü | bugün
 • regaip minareci tarafından türkçeye çevrilen andrzej sapkowski'nin the witcher serisinin dördüncü kitabı.
 • nefret çağı, polonyalı yazar andrzej sapkowski'nin the witcher hikâyesinin kronolojik sıralamasındaki ikinci, yayın sıralamasında ise dördüncü kitabıdır.
 • artık türkçeye çevrilmiş 4. witcher kitabıdır.
 • witcher serisinin sürekliyici 4. kitabıdır. ciri’nin hikayesini, nilfgaard’ın ilerleyişini ve büyücülerin dağılmasını anlatan gayet sürükleyici bir hikaye. serinin artık son kitabını elime almaya korkuyorum, maalesef güzel şeyler her zaman çabuk bitiyor.
 • --- spoiler ---

  yennefer ciri'yi gors velen şehrine getirir. amacı ciri'yi şehrin hemen dibindeki thanedd adasında bulunan büyücülük okuluna yazdırmak ve yine adada o gece düzenlenecek olan büyücüler yemeğine ve ertesi günkü toplantılara katılmaktır.

  geralt'ın yakınlarda olduğunu öğrenen ciri geralt'ı görmek için yennefer ve büyücü arkadaşlarının yanından kaçar. geralt'ın bulunduğu köye giderken wild hunt'a karşılaşır. geralt duruma müdahale edecekken yennefer yetişir. birbirini uzun zaman sonra göre yen geralt ikilisinin aşkı tekrar alevlenir. ciri'yi alıp thanedd adasına giderler.

  ziyafete yennefer geralt'la beraber katılır. ziyafet esnasında büyücülerin lideri vilgefortz geralt'tan seçme zamanı geldiğinde onun yanında yer almasını ister. witcher doğal olarak bir anlam veremez. aynı teklifi aynı şölende bulunan redania istihbaratından dijkstra da geralt'a yapar. geralt tarafsızlığın önemini vurgular.

  sabaha karşı dijkstra ve redania kralı'nın danışmanı philippa önderliğinde kuzey krallıklarına yakın olan büyücüler nilfgaard'la anlaşma yaptığını iddia ettikleri büyücüler karşı bir darbe düzenler. bu esnada redania kralının öldürüldüğü ve kuzey krallıklarının nilfgaard'ı provoke ettiği ve nilfgaard'ın lyria'ya saldırdığı haberi gelir. darbe başarılı olamaz ve iki büyücü grubu arasında kanlı bir çatışma başlar.

  nilfgaard yandaşı büyücülerden zor kaçan ciri kendini tekinsiz bir portala atar ve ortadan kaybolur. ciri'yi korumaya çalışan geralt ciri'yi kovalayan vilgefortz ile dövüşür ve çok ağır yaralanır.fakat amacına ulaşmıştır, büyücü ciri'yi bulamaz.

  triss merigold ağır yaralı geralt'ı kaosun ortasından çıkarır ve brokilon'a teleporte eder. geralt uzun bir süre brokilon dryadları tarafından tedavi edilecektir.

  ciri kendini bir çölde bulur. çölden bir unicorn sayesine zor da olsa kurutlur. kelle avcıları tarafından yakalanır. bunlar kendisini nilfgaard imparatoruna götürmek istemektedir. sıçanlar adında bir haydut çetesi ciri'yi kurtarır ve ciri çeteye katılır.

  bu esnada nilfgaard lyria ve aedirn'i ezip geçmiş, kaedwen ve temeria ile anlaşmış, redania'yı kralı öldürerek safdışı bırakmıştır.

  --- spoiler ---
 • nefret çağı. savaşlar, entrikalar, ölümler, ayrılıklar ve hayatta kalma çabaları. ismine yaraşır bir şekilde belki de serinin ilk 4 kitabı içinde en iç karartıcı olanıydı. güzel günler ilk 3 kitapta kaldı. artık işler ciddileşiyor. kahkahalarla bitirilen bölümler yerini derin düşüncelere bırakıyor. bu kitapta hiç iyilikler olmuyor. sadece kötülükler ve daha az kötülükler var. hem de andrzej sapkowski'nin müthiş akıcı anlatımıyla...