şükela:  tümü | bugün
  • benim gözlemlediğim kadarıyla son 10 yıldır artan bir şekilde hafta sonları meydanın nefret söylemine kalması durumudur.

hafta sonu sözlüğe yazanları suçlamıyorum. böyle bir genelleme yapamam. nitekim oturup da "bakalım bu nefret söylemli içerikleri hangi sözlük yazarları yukarı taşıyor" diye araştırma yapmış da değilim. fakat hafta sonları sözlüğün içeriğinin değiştiği aşikar.

hafta içi siyaset kanallarında kusamadığımız kinimiz olabilir (duruma tercüman girdiler: #59214593 , #75985751 ) ya da beni spordan soğutan spor kanallarındaki başlıklardan artan kinimiz olabilir.

amerikan kültüründeki gülüp geçtiğimiz hater kimliğinden farklı bir şeyler var burada. bizim kültürümüze özgü kavramları kullanarak etiketlerle insanlara saldırma amacında olan başlıklar var. bir dönem olta atan başlıklar vardı (bkz: trollemek) ama olay artık provokasyona döndü.

... tip
    ... çomar
    ... laik
    ... kadın
    ... erkek
    ... tinerci
    ... yosma
    ... şikeci

dahası vahim bir durum var ortada. oltaya da geliyoruz artık millet olarak. hem de çok iyi geliyoruz. çünkü nefretin ta kendisi millet olarak karakterimize işlemiş. sosyolojik olarak nefret etmeye hazır bir millet olduk. geçtiğimiz günlerde yanılmıyorsam yekta kopan'ın bir tespiti vardı (yanılıyorsam düzeltin), "tık kültürü" diye: değerlere yapılan her türlü saldırı, otomatik olarak başarıya yaklaşıyor. çünkü kesinlikle bir karşılık buluyor ve bulduğu karşılık onu popüler kılıyor. popüler olan bir şey üzerinde konuşurken bir bakmışsınız değer meğer kalmamış.

zaten kutuplaşmış ülkemizde ne kadar kutuplaştığının farkında olmayan, tartışmaya müdahil tarafların yaklaşımlarına göre refleks gösteren o kadar çok insan var ki. inanın, bu ben bile olabilirim!

neyse, yarın kız - erkek tartışmalarının birini sol frame'de görünce beni hatırlarsınız. pazartesileri cinsiyetçi nefret günü çünkü. halk günü gibi*

edit: anlatım bozukluğumsu
  • bas git lan tinerci çomar, neymiş nefret söylemiymiş.. beğenmiyorsan silersin uygulamayı, kimse de özleyecek değil. anladın mı lan ekşici piç.