şükela:  tümü | bugün
 • durun dostlar; hemen "olmaz oyle $ey!" demeyin. anlatacagim.

  magdur edebiyati degildir yaptigim, yanli$ anlamayin. kimilerinin gidecek okullari yok, bilirim hepsini. ama benim anlatacaklarim insanlikla ilgili.

  sorunlu bir ilkokul hayati ya$adim diyebilirim. birinci sinifta harika bir ogretmenim vardi. ama rahatsizdi, kalbinden. ucuncu sinifta zorunlu olarak terk etti bizi. yeni bir ogretmen geldi. $ans eseri aile dostumuzdu hem de. ben de o donemlerde cocugum, tahmin edebileceginiz uzere. $imardim bir miktar, haddimi a$tim. ama cok sorun olmuyordu. cocuklardik, parlak yildizlardik o zaman.

  ilkokul dorduncu sinifta eski ogretmenim geri dondu. harikaydi. hayatimin en guzel yillarindan biriydi. o hayata geri donmu$tu, bunun icin cok mutlu ve sevecendi. ayni $ekilde o bize geri dondugu icin biz de oyleydik. ama uzun surmedi. be$inci sinifta tekrar rahatsizlandi, ve temelli ayrildi.

  kara gunler ba$liyordu. dagittilar hepimizi be$inci sinifta. beni sinifin en tembellerinden yasin diye bir cocukla donemin en inek sinifina verdiler. eh, benim de yasin'den cok farkim yoktu aslinda. yasin benim aptal olan versiyonumdu yalnizca. bu inek sinifi benden randiman alamadi dostlar, bir turlu sevemedi beni. ben de onlari sevemedim. ve gittim agladim anneme, "kurtar beni!" diye. nereden bilebilirdim bu dilegim yuzunden cehenneme gidecegimi.

  evet gittigim sinif 5-k idi. cok iyi hatirlarim. ilk donemin ortalarinda gitmi$tim. fatma diye bir kadindi ogretmen. benim takip da kimselere soyleyemedigim adiyla kara fatma...

  denyonun tekiydi desem haksiz cikmam herhalde. "yemek yapip getireceksiniz!" demi$ti bir gun. benim de anne baba sabah ak$am cali$iyorlar o sirada. benimle ugra$acak halleri yok. "ortmen boyle boyle dedi." falan dedim herhalde. annem de "tamam tostlari goturursun i$te." falan demi$tir saniyorum. neticede ben yemek gununde her gun goturdugum tostlarimi goturdum. hanimefendiye begendiremedik. yemek miymi$ bu. kendisi herhalde imam bayildilar, yaprak sarmalar bekliyordu. tum sinifin ortasinda azarlami$ti beni, bilmemne notuma 1 verecegini soylemi$ti ki hepinizin hatirlayacagi gibi bu felaketin ta kendisi demekti o zamanlar. ezilmi$tim. uvey evlat muamelesi goruyordum. erkek cinderella'ydim.

  hic unutmam, bana en buyuk yamugunu, en tiksindirici hareketini ogretmenler gununde yapmi$ti. bir pazartesi sabahiydi ve uyanamami$tim. okula gec kalmi$tim, babam birakacakti. evden cikarken, son anda hatirladim ogretmenler gunu oldugunu. "cicek alalim." dedim. o zamanlar oturtugumuz evin de bahcesi cennet. babam "gec kaldik $imdi alamayiz $unlardan kopar biraz bak guzel cicekler bunlar." dedi. iyi dedim kopardim. sonra onlari demet yaptim arabada. cok da $ahaneydi. okula gittim, sinifa girdim. uzattim cicekleri, "ogretmenler gununuz kutlu olsun." dedim. ilk once ciceklere, sonra bana bakti. "sen buna cicek mi diyorsun? dalga mi geciyorsun benimle?" diye birkac dakika payladi. sonra cicekleri kaloriferin altina atti. i$te kendisinden tiksindigim an bu andir, nefretimi mustahak eyledigim saniye budur. sustum o gunden sonra. bir not defteri aldim, her gun yaptigi sacmaliklari ona kaydettim. ak$am anneme gidip gosterdim. annem konu$maya gelmek istedi, kar$i ciktim. oldururum kendimi, evden kacarim falan dedim. bu $ahsiyet fukarasi insanin sinifinda 1-1.5 ay kaldiktan sonra ba$ka bir okula, harika insanlarin arasina gectim. ve hayatimin en guzel ilkokul donemini yalnizca bir donem ya$ayabildim. o fatma denen kadini bugun gorsem, bayan falan demem agzini burnunu kirarim gibime geliyor. neyse bak sinir yaptim.
 • sadece kekeme* oldugunuz icin, butun notlar 5 iken karnenize ortalari doseyen ogretmendir kendisi.
 • trafik, saglik, müzik v.b. dersleri gereksiz görerek islemeyen bu vakitlerde ögrencilerini matematik problemleriyle cebellestiren; bos geçecek herhangi bir brans dersini bok var gibi yine olmayasica cebir sorunlari ile dolduran bi de soruyu çözemediginde tahtaya kaldirip etraflica girisen, ilk yakalandiginda nazik yerleri bi güzel sikilasi kisi...
 • çocuklukların döndüğü, son bulduğu kişidir.genelde sevilmezler.çocukluk tecrübelerinin bekcisidir.örnek; sigara içersiniz çeker odaya döver...
 • ilk gün hiç gülmediği ve çok bakımsız olduğu için tarafımdan hoşlanılmayan, hemen ertesi gün sınıf değiştirmeye neden olan öğretmendir.
 • ayin dunyadan buyuk oldugunu savunan bi tanesi mevcuttur. bundan daha acisi ogrenci guruhunun ogretmene inanmasi, ve kimseye dunyanin aydan buyuk oldugunu kabul ettirememeniz, akabinde paranoyaya kapilmanizdir.
 • insanin hayatinda derin izler birakan ogretmendir. bu derin izler cogu zaman kapanmayan yaralar, bitmek bilmez sikintilar biciminde kendini gostrerir.
 • okula ilk başlayacağınız dönemdir, üç şubesi vardır okulun, siz c şubesindesinizdir. mavi donuk bakışlı öğretmen size "gel sen benim öğrencim ol" demiştir de siz korkmuşsunuzdur. çok şükür ki onun sınıfına yazılmamış, dünyanın en güzel en alımlı en cana yakın öğretmenine düşmüşsünüzdür.

  ama kader ağlarını örmüştür, üçüncü sınıfın ortalarında öğretmeniniz tayin olur ve zaten az olan sınıf nüfusuna yeni öğretmen getirtilmektense sınıf olarak ikiye bölünüp bir kısım arkadaşlarınız a sınıflarına giderken siz de bazı arkadaşlarınızla b sınıfına, yani ta o üç yıl önce size donuk mavi gözleri ile bakan öğretmenin sınıfına düşersiniz.

  sırf bu yüzden ilkokul anılarınız sadece üç yıllıktır, gerisini hafızanızdan silip attığınızı şu an hayretle farkedersiniz.
 • ben de sanssizlik eseri 5inci sinifta yeni bir okul ve yeni bir ogretmene dusmustum.
  kadin sirf guzel yemek yiyebilmek icin "yarin kimyasal reaksiyon nasil oluyor onu gorucez" diye bisey uydurmustu. bende atlamistim ogretmenimm o ne demek o ne demek diye. yok efendim evden pasta borek getircekmisiz de unla yumurta reaksiyona nasil giriyormus onu gorecekmisiz (bkz: gotunden sallamanin en guzel ornegi), ya hoca bi git yaaa diyemedik tabi o donemler. neyse pastalar bilmemneler geldi kadin afiyetle yedi. ben salaga hala bekliyorum kimyasal reaksiyon hakkinda bisey anlatacak diye. yok tik yok. ders zili caldi, yemekler bitti, allah bilir kalanida eve goturmustur, eve dagildik.
  kadin beni kendimden sogutmustu ya. yok senin botlarin niye oyle, cantan niye boyle. bir de hic unutmam manyak midir nedir gidip siniftaki kizlarla oglanlarin arasini yapiyordu. sen onu seviyorsunn hiimm biliyorum gel bakiyimm himm gibi salak salak hareketlerle..
  hicbirsey bilmiyordu bu kadin. hicbirsey anlatmadi bize. herkeste sinavlardan boruyu almisti tabi... uyuz oluyorum uyuz..