şükela:  tümü | bugün
 • tasarımda boş alanların tasarımın bir öğesi olarak kullanılması..., bu öğenin tasarımın diğer elemanları ile etkileşime girmesi...(hiyerarşi,kontrast vs...)
 • -güzel negative space i olanın güzel tasarımı olur
  bir çin atasözü
 • spine shank'in the height of callousness albümünün ho$ bir parçasıdır.

  sözleri

  don’t have what you need
  you don’t know but i still see
  the situation brings me down

  see wasted days inside me
  no changing ways becoming
  falling away from nothing
  sobering days
  i’m dying now!!!

  i don’t care what you want
  you don’t know i’m already gone
  the situation brings me down

  see wasted days inside me
  no changing ways becoming
  falling away from nothing
  sobering days
  i’m dying now!!!

  what i feel everyday keeps everything nice and cold
  i’m not sure what you need, it’s not me anymore
  all of our memories are just a thought away
  get the fuck away from me

  see wasted days inside me
  no changing ways becoming
  falling away from nothing
  sobering days
  i’m dying now!!!
 • başı ile bitişinin birbirine çok benzemesi sebebiyle loop'a alındığında devamlı tekrar eden tek bir parça gibi hissettiren şarkı
 • görsel tasarımdaki en önemli öğelerden biridir, negatif alan tasarım içinde kullanılan öğelerin dışında arda kalan boş alandır. negatif alanın doğru kullanımı ile kalite ve çekicilik artacak, tasarım sıkıcı olmaktan kurtulacaktır. negatif alan simetrik denge ve asimetrik dengeyi sağlamak adına iki türlü kullanılır. asimetrik dengede negatif alan tasarımın geri kalan öğeleriyle benzeşmemesine ve aynı doğrultuda olmamasına rağmen sahip olduğu zıtlık oranı ile onlarla eşit durumdadır. simetrik dengede ise negatif alan tasarımın diğer öğeleri ile benzeşir ve aynı doğrultudadır. negatif alan, her zaman boşluk olarak değerlendirilmemelidir, tasarımın diğer öğeleri anlamsız şekillerden oluşurken bir arya geldiklerinde kalan boş (negatif) alan bir şekil oluşturarak tasarımın ana öğesini oluşturabilir.
 • boş alanların bir tasarım ögesi oldugunu kimseye anlatamazsınız, "bura boş kaldi abi, bişi eklesene" lafları sizi delirtmeye yeter. türkiye'de kullanilmaz. özellikle iskandinav ve japon grafikerleri çok güzel yararlanırlar... böylelikle ürünü öne çıkartabilen ve gözü yormayan, ayrıca yogun görsel kirlilikten sıyrılan tasarımlar ortaya çıkar.
 • güzel örneklerinden biri asagidan görülebilir;

  http://laughingsquid.com/…space-20090905-184642.jpg

  ilk bakista tamamini göremeyenler icin geliyor; köpek, kedi, fare.
 • grafikte falan nettir ne olduğu da, mekan tasarımı açısından bakılınca negatif alan konusu biraz karışıktır... sirkülasyon alanı olarak da yorumlanabilir, geometrik olarak ifade edilemeyen leftover bölgeler olarak da tanımlanabilir... yani şöyle bir örnek de vereyim ki kafalar iyice karışsın, mesela kocaman bir arsa içine serpiştirilmiş binalardan geriye kalan kısımlara ki park, bahçe, açık alan olabilir bunlar, negatif alan diyoruz... amma velakin eğer mesela bir tarihi kent merkezindeki şehir meydanı, diyelim ki kare veya dikdörtgen, daire gibi tanımlı bir geometrik şekle sahipse, orası bir açık alan olmasına rağmen negatif space değil artık positive space olarak adlandırılır...
 • vajina