• bundan 1 yıl önce kendisini eşi dostu haricinde dünyada kimse tanımıyorken yaptığı bi the last of us adlı oyunda gösterdiği senaristlik ve yönetmenlik performansı ile bütün otoriteler tarafından ödül manyağı yapılmış olan mükemmel şahıs, reyiz. böyle yeteneğin vardı da şimdiye kadar nerdeydin birader demek farz tabi. eserlerinin devamını bekliyoruz.
 • bugün psx konferansında the last of us part 2'yi bizlere sunan, elleri öpülesi deha, senarist, yönetmen.

  her seferinde bu işin bir takım çalışması olduğu vurgusunu yaparak da ne kadar mütevazı bir kişiliğe sahip olduğunu gördük, izledik, beğendik.

  (bkz: the last of us 2)
 • naughty dog'un başkan yardımcısı olmuş. hayırlı uğurlu olsun, yakışır.
 • the last of us part ii fiyaskosundan sonra naughty dog'dan kovulacağını düşünüyorum.

  edit: adamı eş başkan yapmışlar amk, yapacağınız işi sikeyim.
 • kendisine karşı kin, öfke ve nefret doluyum. yolda görsem tekme-tokat dalar, ağzını burnunu kırarım. marjinal olacağım derken, sjw olacağım derken güzelim hikayenin içine sıçtı mal oğlu mal...

  inşallah tlou-2 yaptığın ve yapacağın son oyun olur allahsız herif...
 • çok cesur kararlar almış adam. kendisine bunun için kızmıyorum. bizi üzen sızıntılar oldu. hayranlarının çoğu part 2 sonunu biliyor artık ama yinede alacaklar oynayacaklar. amy hennigi yi kovduğunu bilmiyordum. öyleyse zaten sevilmemesi için başka bir neden yok. ileri de çok konuşulacak bir oyuna yönetmenlik yapmış kişi olacak.
 • kariyerini bu oyun(tlou2) ile sonlandıracak olması muhtemeldir. mevcut durumda, oyuncuların çoğu tarafından çarmıha gerilip ateşe verilmek istenilen kişidir aynı zamanda.
 • internet ortamlarında “neil cuckman” olarak anılmaya başlanan düdük. son yayınlanan naughty dog youtube videosunda aldığı 111 bin dislike ne kadar nefret edilen bir oyun senaristi olduğunun göstergesi. alma amy hennig‘in ahını işte böyle aheste aheste çıkar cuckman (cuck gavat, godoş anlamına gelmektedir).
  şu anda alternatif bir evrende kendini sikmekle meşguldür.
  ayrıca narsist pezevengin önde gidenidir. bu cücük o kadar utanmaz, arlanmaz, şirret bir insandır ki; kaf dağına çıkıp, eleştirileri görmezden gelip, fanların oyuna düşük puan verdiklerini bile dile getirmeden metacritic kullanıcı skorları için “bana bir günde 20000 review verdiniz sağolun cicişler” minvalide fanları trolleyebilmiştir. şu anda sony, naughty dog, oyunun seslendiricileri sözde hasar kontrolü yapıyorlar, bu pezevenk ise yangına körükle gidiyor.
 • uncharted 4 ve the last of us hemen hemen aynı dönemde geliştirilmeye başlanan oyunlar. neil druckmann the last of us'ın yönetmenliğini yaparken amy hennig uncharted 4'ün yönetmenliğini yapıyordu ve zaten naughty dog'un küçülmeye gitmesinden dolayı şirkette geliştirici sayısında daralmaya gidilmişken bu öküz uncharted'ın ekibinden geliştiricileri de the last of us'ta çalıştırdı. tlou yayınlandıktan kısa bir süre sonra da left behind dlc'si için yine bu ekip meşgul edildi ve kısacası uncharted 4'üm geliştirme süreci çok büyük bir sekteye uğradı. yiğidi öldür ama hakkını yeme, tlou gerçekten de hikaye anlatımı konusunda çok başarılı bir yapım olmuştu ama left behind dlc'si ve ellie'nin cinsel yönelimine dair; ben de dair pek çok oyuncunun kafasında soru işareti oluşturmuştu. ellie oyunu oynadığımız süre içerisinde daha çocuktu.

  amy hennig'in ise naughty dog'dan ayrılma süreci zaten yabancı forumlarda çokça tartışıldı ve naughty dog'un ne kaybettiğinin farkına bile yeni yeni varabiliyoruz. amy anamızın şirketten ayrılmasının sonucu olarak neil druckmann uncharted 4'ün başına getirildi ve ilk yaptığı iş amy'nin yazdığı senaryoyu tamamen çöpe atmak oldu bu sürece kadar zaten ağır aksak ilerleyenve zaten geç kalınmış bile olan oyunda senaryo yazma süreci en baştan başaldı. o güne kadar kaydedimiş olan replikler vs'de silinmek zorundaydı çünkü druckmann oyuncu konusunda da başka tercihlere yönelmişti. bu güne kadar ortaya çıkan detaylara bakarak söyleyebilirim ki hennig'in senaryosunun yanında druckmanınki ilk okul müsameresi gibi duruyor. şişirilmiş bir egonun ürünü; yüzeysel ve popülist.

  uncharted the lost legacy ise ne idüğü belirsiz, stand alone bir dlc mi yoksa büyük abisini örnek almaya çalışan bir oyun mu anlaşılamayan, salt ticari kaygılarla piyasaya sürülmüş bir oyundu. ben kendi adıma konuşursam chloe'nin hikayesi yerine sully'nin gençliğine dair bir şeyler görmek, oynamak isterdim. ya da ne bileyim biraderim hapisten çıkmış, dışarıya adeta aç, onun hikayesini anlat. chloe ve nadine'in girl party modunda takılması bu oyunda çok bayıktı. hatta senaristler bile bir şey uyduramamış olacak ki oyunda içerik olarak neredeyse hiç bir şey yoktu. tamam lineer ilerleyen bir oyundan ne bekliyordun ki diyenleriniz olabilir ama önceki uncharted 2 ve 3 oynayan bünyeler için sadece uncharted kisvesi altında satılan ve oyuncuların parasını cukkalamaya çalışan bir yapımdan başka bir şey değildi.

  son olarak patlak veren the last of us part ii sızıntıları sonrasında neil druckmann balonunun da patlamış olduğunu gördük. ioldukça ironik olduğunu eklemeden de geçmeyeceğim the last of us'la başlayan oyun dünyasının dahi çocuğu imajı yine the last of us part ii ile son buldu. burada spoiler vermeyeceğim ama social justice warrior'lığı zaten 77 milletin canına tak etmişken bu kadar radikal kararlar alarak druckman büyük bir hit yapacağını sanıyordu adeta götünde patladı. bu yazdıklarımdan bu duruma sevindiğim falan çıkarılmasın. uzun süredir beklediğim bu oyunun bu halde olması beni gerçekten üzüyor. oyun muhtemelen oldukça sert eleştiriler alacak ve oyuncuların büyük bir çoğunluğunun da protesto edeceği kesin. satışlardaki başarısızlık amy hennig'i geri döndürür mü bilmiyorum ama uncharted ve the last of us gibi iki serinin amına koymak affedilir bir şey değil. umarım naughty dog'da işler tekrardan yoluna girer. ama bu lavuğun yağmurlu günde yüzüne tükürmem.
hesabın var mı? giriş yap